Rozstępami nazywa się nieestetyczne zmiany skórne, które mogą pojawiać się u osób obu płci oraz w każdym wieku. Przyjmują one zwykle postać linijnych pasm, które układają się zgodnie z kierunkiem rozciągania skóry. Mogą pojawiać się na różnych obszarach ciała, jednak szczególnie często zlokalizowane są na brzuchu. Zwiększona tendencja do pojawiania się tych tworów pojawia się szczególnie w ciąży, w okresie dojrzewania i w przebiegu niektórych stanów chorobowych, takich jak hiperkortyzolizm w przebiegu zespołu Cushinga.
Jednym z powodów, przez które pojawiają się rozstępy, jest zerwanie wiązań pomiędzy włóknami kolagenowymi w obrębie skóry. Aby zlikwidować problem, należy odbudować właśnie te struktury. Pacjentom polecane są m.in. maści retinoidowe oraz silne nawilżanie skóry. Jeżeli tymi sposobami nie udaje się jednak zlikwidować zmian - kolejnym krokiem mogą być zabiegi laserowego usuwania rozstepów.
Zastosowanie laserów w usuwaniu rozstępów skóry brzucha
Pacjenci, borykający się z rozstępami, powinni mieć na uwadze fakt, że usuwanie tych zmian jest najbardziej skuteczne wtedy, gdy podejmowane jest w niedługim czasie od ich pojawienia się. Tzw. rozstępy świeże mają barwę czerwonawą i to właśnie na tym etapie leczenie daje najlepsze rezultaty - kiedy dojdzie do zmian atroficznych i rozstępy staną się perłowo-białe, ich usunięcie będzie znacznie trudniejsze.
Ze względu na wyżej opisane fakty, zależnie od stopnia obserwowanych u pacjenta rozstępów, zastosowanie znajdują różne rodzaje laserów. W przypadku zmian świeżych korzystne rezultaty można osiągnąć dzięki laserom barwnikowym (określanym również jako naczyniowe czy pulsacyjne). Punktem uchwytu ich działania jest hemoglobina - barwnik zawarty w czerwonych krwinkach. Emitowana energia powoduje destrukcję naczyń krwionośnych, czego efektem jest zblednięcie rozstępu. Drugim działaniem wywieranym przez światło laserowe jest pobudzenie odbudowy włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra odzyskuje swoją dawną jakość.
Usuwanie rozstępów, które obecne są na brzuchu od dłuższego czasu, wymaga zgoła innego podejścia. Jeżeli doszło już do zblednięcia zmian, polecane są wtedy raczej lasery frakcyjne, takie jak laser CO2. Działają one poprzez generowanie swego rodzaju uszkodzeń w obrębie skóry - dostarczona energia powoduje podniesienie temperatury wody (obecnej w tkankach) i odparowanie grup komórek, Nie odbywa się to jednak na całej poddawanej zabiegowi powierzchni tkanki, ale z zachowaniem odstępów. Dzięki temu wokół stref potraktowanych energią pozostają fragmenty nienaruszone: takie rozwiązanie skutkuje tym, że procesy gojenia zachodzą znacznie szybciej. Po zabiegu z użyciem laserów frakcyjnych nasilona zostaje odbudowa włókien kolagenowych i rozstępy stopniowo zanikają.
Zabiegi laserowe usuwające rozstępy na brzuchu zazwyczaj muszą być powtarzane, dla uzyskania zadowalającego rezultatu procedurę wykonuje się zwykle od 3 do 5 razy.
Jak wspominano, szczególne trudności może nastręczać usuwanie długo obecnych na skórze rozstępów, dlatego to ta właśnie forma omawianych zmian skórnych szczególnie interesuje badaczy. Autorzy publikacji "Comparison of the fractional CO2 laser and the combined use of a pulsed dye laser with fractional CO2 laser in striae alba treatment" postanowili sprawdzić, jaka metoda daje lepsze rezultaty w usuwaniu rozstępów: zastosowanie samego lasera frakcyjnego CO2 czy też może połączenie jego działania wraz z laserem barwnikowo-pulsacyjnym. Naukowcom udało się ustalić, że terapia z wykorzystaniem kombinacji dwóch metod pozwoliła osiągnąć zarówno lepsze efekty wizualne, jak i większa zadowolenie badanych pacjentek ze swojego stanu skóry.
Opracowano na podstawie: www.nhs.uk; www.aboutlasertreatments.com; www.eadv.org; www.biotechnologia.pl; Farahnaz Fatemi Naeini et. al., Comparison of the fractional CO2 laser and the combined use of a pulsed dye laser with fractional CO2 laser in striae alba treatment, Adv Biomed Res. 2014; 3: 184.Published online 2014 Sep 4. doi: 10.4103/2277-9175.140090