Tatuaż to wzór na skórze, powstały poprzez wprowadzenie barwnika pod jej powierzchnię. Aplikacja barwnika odbywa się przy zastosowaniu specjalnej igły, a efekt jest trwały – tatuaż jest ozdobą, która nigdy nie ulegnie wchłonięciu. I właśnie nad tym aspektem tatuażu często nie zastanawiają się osoby, które decydują się na tę metodę ozdabiania ciała.
Warto jednak pamiętać, że tatuaż z czasem zmienia się, tak jak zmienia się nasza skóra. Może ulec deformacji podczas gwałtownych zmian wagi albo wówczas, gdy nasza skóra straci jędrność i elastyczność. Problemem są również nieudane tatuaże, wykonane nieumiejętnie przez niedoświadczonych tatuatorów.
Wiele osób żałuje także zbyt pochopnie podjętych decyzji o umieszczeniu tatuażu w bardzo widocznym miejscu na ciele – na karku, szyi, na dłoniach lub ramionach, a nawet na twarzy. Tego typu ozdoba może nam bowiem zamykać drogę do wielu stanowisk zawodowych, zwłaszcza w poważnych instytucjach, w których praca wymaga ciągłego kontaktu z klientem, a co za tym idzie – profesjonalnego wyglądu.
Tradycyjne metody usuwania tatuaży
Jeszcze do niedawna najpopularniejszą metodą usunięcia tatuażu był zabieg chirurgicznego wycięcia fragmentu skóry z tuszowym rysunkiem. W ten sposób można było jednak usunąć tylko niewielkie wzory – w przypadku dużych tatuaży konieczny był zabieg przeszczepu skóry.
Taki zabieg zawsze jednak obarczony jest ryzykiem powstania nieestetycznej blizny, co jest nie lada problemem zwłaszcza w przypadku tatuaży w okolicach twarzy i na rękach. Do usuwania tatuaży stosowano także zabieg dermabrazji, czyli mechanicznego lub chemicznego ścierania kolejnych warstw naskórka, aż do momentu usunięcia całego barwnika. Ta metoda nie pozwalała jednak na pozbycie się barwnika wprowadzonego głęboko pod skórę.
Laserowe usuwanie tatuaży

Od jakiegoś czasu można jednak pozbyć się tatuażu w sposób znacznie łatwiejszy i bezpieczniejszy – przy pomocy światła lasera.
Zabieg laserowego usuwania tatuażu jest minimalnie inwazyjny i bezpieczny dla pacjenta, a co najważniejsze – nie pozostawia długotrwałych blizn. Polega na rozerwaniu torebki kolagenowej, otaczającej barwnik, który następnie przedostaje się do przestrzeni międzykomórkowej i jest usuwany z organizmu przez układ limfatyczny.
Światło lasera nie uszkadza powierzchni skóry, a jego energia skoncentrowana jest na znajdującym się pod skórą barwniku.
Technologia laserowa
Do laserowego usuwania tatuaży stosowane są lasery typu Q-switched Nd:Yag, które emitują nanosekundowe impulsy światła o dużej mocy. Lasery tego typu mają możliwość usuwania tatuaży w różnych kolorach, ponieważ emitują światło o różnej długości.
Specyfikacja długości fal:
- 1064 nm - do usuwania tatuaży ciemnych (czarnych, granatowych, szarych),
- 532 nm - usuwające barwnik czerwony,
- 585 nm - do usuwania tatuaży w kolorze zielonym,
- 650 nm - do usuwania tatuaży w kolorze jasnoniebieskim.
Warto pamiętać, że laser posiada ograniczenia w usuwaniu niektórych barwników, w tym żółtego, fioletowego, białego, różowego i pomarańczowego, co może uczynić usunięcie tych kolorów trudnym lub niemożliwym.
Czas trwania i liczba sesji
Trzeba też mieć świadomość, że usunięcie tatuażu w trakcie jednej wizyty jest zazwyczaj niemożliwe: do całkowitego rozbicia barwnika niezbędne jest zazwyczaj przeprowadzenie kilku sesji, a ich ilość uzależniona jest od różnych czynników, takich jak kolor skóry, typ barwnika i głębokość jego wprowadzenia, ilość kolorów w obrębie tatuażu i indywidualna reakcja na światło lasera.
Pomiędzy każdym z zabiegów konieczne jest utrzymanie kilkutygodniowych odstępów, w trakcie których drobinki rozbitego barwnika są stopniowo wchłaniane przez organizm. Czas trwania każdej sesji zależy od wielkości tatuażu i może wynosić od kilku minut do godziny, a cały proces usuwania może trwać od kilku miesięcy do ponad roku.
Skuteczność i odczucia podczas zabiegu

Skuteczność usuwania tatuażu zależy od kilku czynników, takich jak wiek tatuażu (starsze tatuaże mogą być trudniejsze do usunięcia) oraz rodzaj użytego tuszu. Zdarza się, że tatuaże wykonane w profesjonalnych salonach mogą być trudniejsze do usunięcia ze względu na głębsze umieszczenie barwnika.
Laserowe usunięcie tatuażu nie wywołuje silnych doznań bólowych, dlatego przeprowadzane jest zazwyczaj bez znieczulenia bądź w znieczuleniu miejscowym. Procedura poprzedzona jest zwykle konsultacją, a po zabiegu w miejscu tatuażu może pojawić się niewielkie zaczerwienienie bądź strupki, które jednak szybko znikają.
Czynniki wpływające na cenę zabiegu:
- wielkość tatuażu,
- ilość zastosowanych barwników,
- gęstość rozmieszczenia barwników w skórze.
Cena zabiegu uzależniona jest od wymienionych czynników. Koszt jednej sesji w przypadku niewielkich tatuaży rozpoczyna się już od 200 zł, natomiast zabieg na tatuażu o dużej powierzchni może kosztować nawet 1500 zł. Często w przypadku usuwania bardzo rozległych tatuaży przeprowadza się kilka odrębnych zabiegów, każdy na innym fragmencie.
Przeciwwskazania i ryzyko laserowego usuwania tatuaży
Chociaż laserowe usuwanie tatuaży jest stosunkowo bezpieczne, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Osoby z aktywnymi infekcjami skóry, chorobami nowotworowymi, skłonnościami do bliznowców czy w ciąży powinny unikać tego zabiegu.
Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o usunięciu tatuażu skonsultować się z lekarzem specjalistą, który oceni, czy nie istnieją przeciwwskazania zdrowotne.
Chociaż zabieg jest generalnie dobrze tolerowany, mogą wystąpić pewne efekty uboczne, takie jak tymczasowe przebarwienia skóry, lekkie obrzęki czy niewielkie zmiany pigmentacyjne, takie jak hipopigmentacja (zmniejszenie pigmentacji) lub hiperpigmentacja (zwiększenie pigmentacji).
Reakcja skóry na zabieg może różnić się w zależności od fototypu skóry pacjenta – osoby o ciemniejszej karnacji mogą być bardziej narażone na zmiany pigmentacyjne. Warto omówić te potencjalne ryzyka z lekarzem przed przystąpieniem do procedury, aby być w pełni świadomym wszystkich jej aspektów.
Zalecenia po zabiegu laserowego usuwania tatuażu
Po zabiegu laserowego usuwania tatuażu ważne jest, aby odpowiednio dbać o skórę. Należy unikać ekspozycji na słońce i stosować kremy z wysokim filtrem UV, aby zapobiec powstawaniu przebarwień.
Zaleca się także unikanie gorących kąpieli i sauny przez kilka dni po zabiegu oraz nawilżanie skóry specjalnymi preparatami rekomendowanymi przez specjalistów. Zachowanie odpowiednich środków ostrożności może przyspieszyć proces gojenia i zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań.
Źródła:
- Krzysztof Gemza, Agnieszka Surgiel-Gemza, "Metody obrazowania efektów zabiegów laserowego usuwania pigmentów zdeponowanych w skórze z uwzględnieniem zabiegów wykonanych laserem pikosekundowym" (aestheticcosmetology.com), Aesthetic Cosmetology and Medicine, 2020
- Krasnodębska Natalia, "Effectiveness of lasers in tattoo removal - a survey of cosmetologists' opinions", Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2023
- Jill K. Henley, Frank Zurfley, Michael L. Ramsey, "Laser Tattoo Removal", National Library of Medicine, 2023