Liposukcja laserowa

Lipoliza laserowa brzucha to nowoczesna metoda modelowania sylwetki, idealna dla osób zmagających się z nieestetycznymi fałdami tłuszczu, które trudno usunąć dietą i ćwiczeniami. Zabieg, choć nie jest sposobem na odchudzanie, pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej, poprawiając jednocześnie kondycję skóry. Artykuł omawia proces zabiegu, jego skuteczność oraz korzyści zdrowotne związane z redukcją tłuszczu, podkreślając znaczenie aktywnego stylu życia.

Data aktualizacji
Czas czytania
5 min.

Lipoliza laserowa okolicy brzucha, choć nie jest sposobem na odchudzanie, to w szybki i bezpieczny sposób modeluje sylwetkę. Polecana jest osobom, które mają problem z pozbyciem się nadmiaru nieprawidłowo położonej tkanki formującej fałdy na wysokości pasa. Może być wykonywana samodzielnie lub jako uzupełnienie czy korekta po liposukcji klasycznej.

Przeprowadza się ją u pacjentów, którym nie udało się uzyskać efektu płaskiego brzucha za pomocą diety i ćwiczeń. Daje dobre efekty u kobiet po ciąży i pacjentów, którzy znacznie stracili na wadze. W obu tych przypadkach powłoki brzucha są nadmiernie rozciągnięte, a mało elastyczna skóra ma tendencję do tworzenia fałdów i obwisania.

Znaczenie tkanki tłuszczowej i wskaźniki jej nadmiaru

Odsysanie tłuszczu z brzucha

Wbrew pozorom tkanka tłuszczowa nie jest tylko przeszkodą w uzyskaniu pięknego wyglądu, ale pełni w nim bardzo ważne funkcje, więc nadmierne jej pozbywanie się nie jest korzystne. Chroni organizm przed zimnem, amortyzuje wstrząsy, magazynuje energię, uczestniczy w procesie termoregulacji oraz wydziela specyficzne substancje regulacyjne.

Jest bogata w komórki macierzyste, które wykorzystywane są podczas przeszczepów tkanki tłuszczowej. Ponadto zlokalizowana jest na całym ciele, a w tkance podskórnej znajduje się aż 65-70% jej całkowitej ilości.

Wskaźniki nadmiaru tkanki tłuszczowej:

  • wskaźnik masy ciała (BMI),
  • wskaźnik WHR (waist to hip ratio).

Istnieje kilka wskaźników, które pomagają sprawdzić, czy nie posiadamy zbyt dużo tkanki tłuszczowej. Najbardziej popularny jest Wskaźnik Masy Ciała (Body Mass Index, BMI). Oblicza się go poprzez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach. U osób z prawidłową wagą powinien wahać się w granicach 18,5-25.

Informacja: Nadmierne usunięcie tkanki tłuszczowej może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia termoregulacji.

Natomiast wskaźnik WHR (Waist to Hip Ratio) otrzymuje się przez podzielenie obwodu talii przez obwód bioder. Wskaźnik ten dodatkowo informuje o rozłożeniu tkanki tłuszczowej na ciele, dzieląc otyłość na brzuszną typu jabłko i pośladkowo-udową typu gruszka.

Korzyści zdrowotne z redukcji tkanki tłuszczowej

Z nadmiarem tkanki tłuszczowej trzeba walczyć i to nie tylko ze względów estetycznych. Otyłość sprzyja rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych i powstawaniu zmian zwyrodnieniowych w narządzie ruchu. Ponadto otyłość brzuszna sprzyja rozwojowi zaburzeń lipidowych, nadciśnienia, chorób układu krążenia i cukrzycy typu II.

Pamiętaj: Lipoliza laserowa jest skuteczna, ale najlepsze efekty uzyskuje się w połączeniu z aktywnym stylem życia i zdrową dietą.

Wielu badaczy uważa, że przywrócenie właściwych proporcji pomiędzy tkanką tłuszczową centralną – rozmieszczoną na brzuchu i obwodową – na biodrach i kończynach skutkuje poprawą metabolizmu. Doktor Filippo Boriani z Uniwersytetu w Bolonii we Włoszech wykonał przegląd badań klinicznych poświęconych wpływowi liposukcji na parametry metaboliczne, a wnioski opublikował w czasopiśmie Aesthetic Plastic Surgery.

Wszystkie przeprowadzone badania wykazały na znaczące obniżenie poziomu glukozy na czczo u pacjentów po usunięciu większych objętości tkanki tłuszczowej z powłok brzusznych. Ponadto u części pacjentów nastąpiła normalizacja ciśnienia krwi oraz poziomu cholesterolu, trójglicerydów i cukru we krwi.

Lekarze zalecają jednak, aby walkę z tłuszczem rozpoczynać od modyfikacji diety i wdrożenia do swoich codziennych obowiązków ćwiczeń fizycznych. Dopiero w przypadku braku efektu leczenia zachowawczego można rozważyć wykonanie liposukcji. Należy pamiętać, że lipoliza laserowa brzucha nie może być traktowana jako zabieg odchudzający, a jedynie modelujący sylwetkę.

Technologia i przebieg zabiegu lipolizy laserowej

Laserowa lipoliza brzucha

Lipoliza laserowa brzucha w cennikach widnieje pod skrótem LAL-brzuch (z angielskiego - laser assisted lipolise). Można się też spotkać z określeniem liposukcja laserowa. W czasie zabiegu tkanka tłuszczowa na powłokach brzusznych rozpuszczana jest za pomocą wprowadzonego pod skórę włókna emitującego światło lasera.

Jego działanie jest selektywne i nie uszkadza innych tkanek. Prowadzi natomiast do koagulacji naczyń, co zapobiega nadmiernemu krwawieniu. Jeśli płynnej tkanki tłuszczowej jest zbyt dużo, to usuwa się ją za pomocą końcówki zasysającej lub strzykawką. Jeśli niewiele, to pozostawia do naturalnego wchłonięcia. Po zabiegu zakłada się specjalną odzież uciskową.

Gorsety Lipoelastic dostępne są w dwóch kolorach i wielu rozmiarach, gdyż w tym wypadku liczy się dokładne uciśnięcie okolicy poddanej leczeniu.

Skuteczność i wyniki lipolizy laserowej

Pierwsze zastosowania lasera w likwidacji tkanki tłuszczowej wykonywane były na podstawie obserwowanych korzystnych efektów estetycznych. Mechanizm działania lipolizy laserowej wyjaśniony został dopiero w 2003 roku przez doktor Anę Badin z Brazylii. Do swoich badań używała laser Nd:YAG o długości fali 1064 nm.

Badania histologiczne wykonane po zadziałaniu lasera wykazały termiczne uszkodzenie komórek tłuszczowych, co skutkowało zmianą przepuszczalności błony komórkowej adipocytów prowadzącą do pękania komórek i emulsyfikacji tkanki tłuszczowej. Ciepło lasera doprowadziło również do koagulacji małych naczyń, zapobiegając krwawieniu i powstawaniu wybroczyn. Zmiany te korelowały z klinicznym zmniejszeniem ilości tkanki tłuszczowej połączonym z szybką rekonwalescencją.

W 2006 roku chirurdzy Karen Kim i Roy Geronemus z Laser and Skin Surgery Center of New York w USA do potwierdzenia skuteczności lipolizy laserowej wykorzystali badania rezonansu magnetycznego. Po trzech miesiącach od zabiegu pacjenci odnotowali 37% poprawę wyglądu w stosunku do 17% zmniejszenia objętości tłuszczu wykazaną za pomocą badania rezonansu magnetycznego.

Ciekawostka: Badania wykazały, że lipoliza laserowa może poprawić nie tylko wygląd, ale także parametry metaboliczne, takie jak poziom glukozy we krwi.

Ponadto u wszystkich stwierdzono szybką rekonwalescencję i dobre obkurczenie skóry. Badania kolejnych naukowców skupiały się na dobraniu jak najbardziej optymalnych parametrów zabiegu do uzyskania maksymalnych korzyści lipolizy.

Bezpieczeństwo i efekty zabiegu lipolizy laserowej

Usuwanie tłuszczu z brzucha - efekty

Zabieg jest bezpieczny i niebolesny. Tuż po zabiegu może wystąpić opuchnięcie skóry, zasinienie i niewielkie dolegliwości bólowe w obrębie tkanek brzucha. Ustępują one jednak samoistnie i nie wymagają leczenia. Pacjenci powracają do normalnej aktywności po około dwóch dniach od zabiegu.

Efekty lipolizy laserowej:

  • wyszczuplenie ciała widoczne od razu po zabiegu,
  • poprawa kondycji skóry,
  • obkurczenie włókien kolagenowych,
  • trwałe zmniejszenie obwodu talii.

Efekty korekcji fałdów brzusznych liposukcją laserową są dobre. Zwykle wystarczy jeden zabieg, podczas którego usuwa się do 500 ml tkanki tłuszczowej. Wyszczuplenie ciała widoczne jest od razu po zabiegu, a efekty stopniowo poprawiają się jeszcze przez miesiąc lub dwa. Zmniejszenie obwodu talii jest trwałe.

Oprócz wyszczuplenia uzyskuje się dodatkową korzyść w postaci poprawy kondycji skóry. Ciepło lasera pojędrnia skórę kurcząc włókna kolagenowe i stymulując ją do ich większej produkcji. Po lipolizie laserowej tkanki są bardziej jędrne i elastyczne, co jest szczególnie widoczne u pacjentów borykających się z problemem „obwisłej skóry” na brzuchu.

Ważne: Po zabiegu lipolizy laserowej zaleca się noszenie odzieży uciskowej, aby wspomóc proces gojenia i osiągnięcie najlepszych rezultatów.

Warto jednak pamiętać, że efekty zabiegu mogą się różnić w zależności od indywidualnych cech pacjenta, takich jak wiek, stan skóry, czy aktywność fizyczna po zabiegu. Zaleca się regularne konsultacje z lekarzem po zabiegu, aby monitorować postępy i utrzymać osiągnięte rezultaty.

Źródła:

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

Maria 10 lata temu

Moim zdaniem lipoliza laserowa jest najbezpieczniejszą z różnych metod liposukcji. Sama skorzystałam z zabiegu lipolizy laserowej i jestem bardzo zadowolona z efektów. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Lipoliza laserowa - usuwanie tkanki tłuszczowej

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…