Czym jest resurfacing skóry?
Resurfacing to zabieg, w którym na tkanki oddziałuje laser frakcyjny. Jego energia sprawia, że w obrębie odpowiedzialnych za elastyczność i sprężystość skóry włókien kolagenowych, dochodzi do zmian. Dzięki temu kondycja cery wyraźnie się poprawia. Resurfacing można z powodzeniem zastosować nie tylko na twarz, ale także brzuch czy uda.
Zabieg jest polecany w przypadku:
- pojawienia się zmarszczek
- utraty jędrności skóry
- blizn potrądzikowych i pooperacyjnych
- przebarwień posłonecznych
- rozstępów
Przeciwwskazania do zabiegu
Mimo iż resurfacing jest zabiegiem małoinwazyjnym, nie każdy może z niego skorzystać. Na szczęście większość przeciwwskazań posiada charakter przemijający. Są to m.in.: ciąża, świeża opalenizna, stosowanie środków fotouczulających (np. retinolu), aktywne zmiany chorobowe skóry. Osoby, które przyjmują leki bądź używają kosmetyków o charakterze fotouczulającym, powinny odstawić je na miesiąc przed planowanym zabiegiem. Dopiero wtedy jego przeprowadzenie będzie możliwe. Warto pamiętać, że na 4 tygodnie przed procedurą nie powinno się także wykonywać głębokich peelingów, mikrodermabrazji ani stosować preparatów z kwasami czy witaminą C.
Jak przebiega resurfacing?
Resurfacing można przeprowadzić za pomocą lasera frakcyjnego ablacyjnego lub nieablacyjnego. Ten pierwszy oddziałuje zarówno na naskórek, jak i skórę właściwą. Zapewnia to bardziej widoczne efekty, jednak wydłuża proces gojenia. Laser nieablacyjny pozostawia nienaruszoną warstwę rogową naskórka, dzięki czemu tkanki goją się szybciej. Sam zabieg jest przeprowadzany po zaaplikowaniu na skórę kremu znieczulającego, dzięki czemu nie towarzyszą mu dolegliwości bólowe. W zależności od tego, jak duża powierzchnia skóry jest poddawana procedurze, trwa ona od 30 do 60 minut.
Zalety i efekty resurfacingu skóry
Dzięki temu, że lasery frakcyjne oddziałują na małe powierzchnie skóry, jej leczone obszary są otoczone fragmentami nienaruszonymi. Zdecydowanie wpływa to nie tylko na przyspieszenie procesu gojenia, ale także zwiększenie bezpieczeństwa zabiegu. Pierwsze efekty resurfacingu można zauważyć już po kilku dniach, jednak ze względu na długość procesu odnowy skóry, ostateczne rezultaty są widoczne po około sześciu miesiącach. W przypadku zmian skórnych o małej intensywności, wystarczającą poprawę wyglądu skóry może przynieść jedna procedura. Większe blizny, głębokie zmarszczki czy rozstępy mogą wymagać wykonania serii 3-4 zabiegów. Efekty resurfacingu utrzymują się średnio przez kilkanaście miesięcy. Z metody tej można korzystać nie częściej niż co 1,5 roku.
Źródła:
- M. R. Alexiades-Armenakas, J. S. Dover, K. A. Arndt, "Fractional Laser Skin Resurfacing" (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov), Journal of Drugs in Dermatology, 2012
- E. S. Marmur, D. J. Goldberg, "Nieablacyjny resurfacing skóry", Dermatologia Kosmetyczna. Tom 2: Lasery i światło, Wrocław, 2009, ISBN: 978-83-7609-132-7