Leczenie atopowego zapalenia skóry surowicą kondycjonowaną ACS

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to jedno z najczęściej występujących skórnych schorzeń. Jego główną przyczyną są predyspozycje genetyczne i wiążące się z nimi nieprawidłowości w działaniu układu odpornościowego organizmu, powodujące reakcje alergiczne występujące już u noworodków. Pierwszym objawem choroby są atopowe wypryski, widoczne zwłaszcza w zgięciach łokciowych i kolanowych. Z czasem dochodzi do nich mocny świąd, coraz rozleglejsze zaczerwienienia oraz łuszczenie się wierzchnich warstw skóry. Niekiedy objawy ustępują same, jednak niemal zawsze nawracają. Jak je leczyć? Co zrobić, by atopowe zapalenie skóry nie przeszkadzało w codziennym życiu?

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Na AZS cierpi około 15% Europejczyków, 17% Amerykanów oraz 24% Japończyków. Z raportu A,A,I z 2000 roku (autorstwa A. Małolepszego) wynika, że w Polsce w latach 1991-2000 ilość chorych wzrosła dwukrotnie, osiągając w ostatnim badanym okresie nieco ponad 6% całości ludności.W 2009 roku chorych było już ponad 11% Polaków (niecałe 4 miliony osób). Obecnie 60% przypadków Atopowego Zapalenia Skóry rozpoznaje się już u maluchów mających mniej niż rok.

Im wcześniejsza diagnoza, tym łatwiejsze wyleczenie skutków AZS. Z drugiej strony, mimo że zwalczy się schorzenie u niemowlęcia, może nawrócić - zwłaszcza po 35 roku życia, łącząc się z katarem siennym, astmą czy alergicznym zapaleniem spojówek. Aby do tego nie doszło, należy rozpocząć szybkie i skuteczne leczenie. Jednym z najnowszych sposobów jest terapia atopowego zapalenia skóry autologiczną surowicą kondycjonowaną ACS. 

ACS to sprawdzony, bezpieczny sposób stymulacji oraz regeneracji skóry. Metoda wykorzystuje autologiczne, naturalne umiejętności odbudowy ciała, co jest możliwe dzięki bardzo wysokiemu stężeniu białek (IL-1Ra) oraz czynników wzrostu namnożonych w ramach procesów przygotowawczych.

Autologiczna surowica kondycjonowana ACS - jak działa?

Uzyskane z surowicy przeciwzapalne białka mają działanie chroniące skórę, ograniczające negatywne skutki promieniowania słonecznego i palenia papierosów, a także zapobiegające pojawianiu się przebarwień skórnych. Dzięki temu metoda ma dobre skutki nie tylko w walce z AZS, ale i w przypadku łysienia czy łuszczycy. Z pobranych płytek krwi uwalniane są czynniki wzrostu, które przyspieszają różnicowanie się oraz rozwój komórek. Pobudzają także fibroblasty i komórki macierzyste do zwiększonej produkcji kolagenu. Dodatkowo czynniki wzrostu poprawiają jakość połączeń międzykomórkowych, wzmacniając proces mikrokrążenia i powstawania nowych krwionośnych naczyń.

Pierwszym etapem zabiegu jest pobranie krwi od pacjenta za pomocą specjalistycznych strzykawek. Dzięki odpowiedniej budowie strzykawki komórki w pobieranej krwi są automatyczne pobudzane do wytwarzania białek przeciwzapalnych (zwłaszcza tzw. antagonisty receptora interleukiny-1, czyli IL-1Ra). Krok kolejny to inkubacja krwi, prowadząca do syntezy białek ochronnych. Pomaga w tym apirogenna szklana powierzchnia, która dodatkowo prowadzi do gwałtownego nasilenia czynników wzrostu IGF, TGF-β, PDGF, FGF. Procedura przeprowadzana jest w inkubatorze z temperaturą 37°C i trwa do 9 godzin. Następnie przeprowadza się odwirowanie krwi, uzyskując autologiczną kondycjonowaną surowicę ACS. Jednokrotne pobranie krwi daje w rezultacie kilka jednostek surowicy, wykorzystywanych do serii wstrzyknięć u danego pacjenta. Ostatni etap leczenia to iniekcja surowicy, wykonywana od jednego do trzech razy w tygodniu.

Leczenie AZS surowicą kondycjonowaną - gdzie jest dostępne?

Terapia surowicą kondycjonowaną ACS jest dostępna m.in. w Hey Men Day Spa w Łodzi (ulica Piwna 3). Klinika przeprowadza zabiegi, a także szkoli specjalistów z całej Polski, którzy po kursie uzyskują certyfikat potwierdzający nabyte kompetencje. Dokładne ceny leczenia podawane są po wstępnej konsultacji lekarskiej, przeprowadzanej w placówce.

Surowica kondycjonowana - także w dolegliwościach bólowych kręgosłupa

Autologiczna surowica kondycjonowana równie dobrze co w leczeniu atopowego zapalenia skóry sprawdza się w terapii bólów kręgosłupa i stawów pochodzenia przeciążeniowo-zwyrodnieniowego. Jest efektywna w redukcji wczesnych zmian, w których przeważa reakcja zapalna błony maziowej, a stawy nie wykazują jeszcze dużego stopnia destrukcji.


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Medycyna regeneracyjna

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…