Kinesiology Taping to forma terapii opracowana przez japońskiego chiropraktyka, dr Kenzo Kase. Elastyczne, bawełniane oraz przepuszczające wodę i powietrze plastry są bardzo popularne szczególnie wśród sportowców. Dlatego często zwykli ludzie myślą, że ta forma terapii nie jest dla nich. Nic bardziej mylnego! Kinesio Taping wykorzystywane jest niemal w każdej dziedzinie medycyny. Od ortopedii, przez neurologię, ginekologię, chirurgię, a nawet w pulmunologii. Z jego możliwości może korzystać każdy bez względu na wiek.
Plastry aplikowane są przez fizjoterapeutę, który ukończył kurs Kinesiology Tapingu i ma odpowiednio dużą wiedzę o anatomii i funkcjonowaniu ciała człowieka. Plastrowanie dynamiczne traktowane jest jako dodatkowa forma terapii wspomagająca właściwe leczenie. Najczęściej stosowane jest w leczeniu bólu, ograniczenia ruchu, niestabilności stawu, urazu mięśnia oraz w obrzękach i krwiakach. W obecnych czasach jedną z najpowszechniej spotykanych dolegliwości jest ból kręgosłupa. Skarżą się na niego niemal wszyscy, niezależnie od wieku, płci, wykonywanego zawodu czy uprawianej aktywności fizycznej.Przyczyny bólu kręgosłupa
Bóle kręgosłupa są najczęstszą przyczyną brania zwolnień lekarskich. Wg statystyk 80% populacji po 20 roku życia cierpi na dolegliwości bólowe kręgosłupa. Wg badań z 1994 r. w Polsce na ból kręgosłupa narzekała aż połowa społeczeństwa. Ze statystyk wynikało, że w 80% były to kobiety, a w 60% mężczyźni. Ból najczęściej dotyczy osób aktywnych zawodowo, między 20 a 50 rokiem życia. Ciekawym faktem jest, że grupą zawodową, w której aż 90% cierpi na bóle dolnego odcinka kręgosłupa są fizjoterapeuci.
Plaga jaką są wszelkiego rodzaju bóle kręgosłupa jest w dużej mierze spowodowana siedzącym trybem życia, który wprowadzany jest właściwie już od przedszkola. Na każdym etapie, czyli w szkole, na studiach, w pracy większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Po powrocie do domu formą odpoczynku najczęściej jest siedzenie przed telewizorem lub komputerem. Ponadto do występowania dolegliwości przyczyniają się: praca w nieergonomicznych pozycjach obciążających kręgosłup, otyłość, niewielka lub mało zróżnicowana aktywność fizyczna oraz przewlekły stres i brak umiejętności odpoczywania, które nie przynosi rzeczywistej ulgi dla ciała i ducha. Ból kręgosłupa może mieć charakter ostry lub przewlekły. Może być spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi trzonów kręgów lub krążka międzykręgowego, uciskiem na korzeń nerwowy (np. rwa kulszowa, rwa barkowa), wzmożonym napięciem mięśni lub więzadeł czy przeciążeniem tkanek.
Plastry Kinesio Taping w terapii bólu kręgosłupa
Na dolegliwości bólowe dolnej okolicy kręgosłupa, czyli odcinka lędźwiowego i lędźwiowo-krzyżowego, pacjenci skarżą się najczęściej. W USA jest to druga, po przeziębieniu, przyczyna brania zwolnień lekarskich. Odcinek lędźwiowy przenosi największe obciążenia, jego mięśnie przykręgosłupowe są ciągle napięte. Obciążamy go podczas siedzenia lub stania w pracy, podczas podnoszenia z podłogi ciężkich przedmiotów, ale także w trakcie nieprawidłowo wykonywanych ćwiczeń czy źle dobranego treningu. Na dolegliwości w tym odcinku narzekają niemal wszystkie kobiety ciężarne. Celem aplikacji plastrów Kinesio w okolicy lędźwiowej najczęściej jest zmniejszenie nieprawidłowego napięcia mięśniowego i odciążenie wzmożonego napięcia powięzi, co powoduje zmniejszenie nacisku na receptory bólu.
Bóle odcinka piersiowego kręgosłupa to najczęściej skutek długiego siedzenia w pozycji pochylonej lub dźwigania (np.dziecka). Ból może być także wywołany nieprawidłową pracą łopatek, wzmożonym napięciem mięśni i powięzi przedniej okolicy klatki piersiowej, a także zaburzeniem w budowie kręgosłupa, czyli skrzywieniem bocznym zwanym skoliozą. Często pacjent opisuje go jako ból opasający lub zatykający, szczególnie w trakcie głębokiego wdechu. Aplikacja plastrów w tej okolicy pleców najczęściej ma na celu korekcję pracy łopatki, zwiększenie ruchomości tkanek zarówno na przedniej jak i tylnej powierzchni klatki piersiowej.
Dolegliwości szyjnego odcinka kręgosłupa to najczęściej ograniczenie ruchu (często bolesne) w danym kierunku, wzmożone napięcie mięśniowe oraz uczucie sztywności lub niestabilności szyi. Spowodowane są długotrwałym pochyleniem szyi i głowy do przodu (powszechne u osób pracujących przy komputerze), przewlekłym stresem oraz wypadkiem komunikacyjnym, w trakcie którego dochodzi do urazu typu smagnięcie biczem (ang.whiplash). Plastrowanie w okolicy odcinka szyjnego ma na celu zmniejszenie napięcia mięśniowego, zwiększenie zakresu ruchu kręgosłupa oraz wspomóc stabilizację i wprowadzenie elementu korekcji ustawienia szyi.
Zawsze przed aplikacją plastrów Kinesio, fizjoterapeuta przeprowadza wywiad z pacjentem oraz wykonuje testy funkcjonalne stawów i mięśni, sprawdza ograniczenia ruchomości w kręgosłupie i bada napięcie tkanek. Dopiero na tej podstawie dobiera formę aplikacji, kształt i długość uciętego plastra. Plastry Kinesio przyklejone na skórę działają całą dobę i współgrają z każdym ruchem pacjenta. Jednak są tylko dodatkiem, który wspomaga właściwą terapię prowadzoną przez fizjoterapeutę.