Co na problemy z chrapaniem?
Leczenie chrapania należy rozpocząć od wizyty u lekarza oraz od zmiany stylu życia. Osoby otyłe powinny zredukować masę ciała, przed snem nie powinno się spożywać obfitych posiłków, ani pić alkoholu, należy również zrezygnować z palenia papierosów. W zależności od stopnia rozwinięcia bezdechu sennego lekarz może zaproponować nam różne metody leczenia. Przy bezdechu umiarkowanym polecane są wkładki zewnątrzustne, które powodują wysunięcie żuchwy. W przypadku bardziej zaawansowanych postaci bezdechu sennego stosowane są protezy powietrzne.
Możliwe jest również leczenie operacyjne chrapania, polegające na usunięciu nadmiaru tkanki, która utrudnia przepływ powietrza.
Obecnie chętnie stosowanym rozwiązaniem są aparaty zewnątrzustne, które stanowią również alternatywę dla protez powietrznych. Jednym z aparatów tego typu jest TAP-T.
Jak wygląda leczenie chrapania aparatem TAP-T?
Aparat TAP-T składa się z dwóch szyn - górnej i dolnej, wykonanych z przezroczystego tworzywa sztucznego i połączonych w odpowiedni sposób tytanowym zamkiem. Dużą zaletą aparatu jest fakt, że używany jest on tylko w nocy, jest bardzo prosty w obsłudze i można w łatwy sposób regulować go samodzielnie.
Dzięki aparatowi TAP-T, który został stworzony przez niemiecką firmę Scheu-Dental, możliwe jest zarówno leczenie chrapania, które stanowi jedynie dyskomfort dla partnerów i bezpośrednio nie zagraża pacjentowi, jak i leczenie chrapania patologicznego oraz powstrzymywanie dalszego rozwoju obturacyjnego bezdechu sennego.
Zespół bezdechu sennego jest stanem potencjalnie zagrażającym życiu i oznacza on, że pacjent przestaje oddychać podczas snu na okres dłuższy niż 10 sekund. Warto wiedzieć, że większość osób cierpiących na obturacyjny bezdech senny nie jest tego świadoma, a same epizody zatrzymania oddychania mogą pojawiać się wielokrotnie podczas snu.
Aparaty TAP-T są bardzo delikatne, wykonane z akrylu i wykonywane indywidualnie dla pacjenta. Dużą zaletą aparatów jest fakt, że wykorzystywane są one jedynie podczas snu. Ich zadaniem jest udrożnienie dróg oddechowych, poprzez utrzymanie żuchwy w przodzie, napięcie mięśni gardła, trzymanie języka oraz pozostawienie tchawicy otwartej. Aparaty TAP-T są bardzo proste w obsłudze oraz powodują natychmiastowy efekt i umożliwiają zrelaksowane oddychanie.
Leczenie chrapania aparatem TAP-T (który jest jednocześnie pomocnym aparatem do oddychania przy bezdechu) umożliwia pacjentowi spanie na boku, ponieważ aparat nie rani wewnętrznej strony policzków, możliwe jest również wykonywanie ruchów bocznych żuchwy.
W pierwszym okresie użytkowania urządzenia możliwe jest odczuwanie przez pacjenta pewnego dyskomfortu, objawiającego się m.in. zwiększonym wydzielaniem śliny, uczuciem ucisku na zębach, dolegliwości w stawie skroniowo-żuchwowym i zwiększone napięcie mięśni – powinny one jednak ustąpić w ciągu kilku dni.
Według badań naukowych aparaty TAP-T mają 96% skuteczność, a w Stanach Zjednoczony należą do najczęściej stosowanych aparatów przeciwko chrapaniu.
Jakie są korzyści z zastosowania aparatu TAP- T?
Dzięki zastosowania aparatu TAP-T możliwe jest zmniejszenie ryzyka powstania problemów zdrowotnych, które związane są z chrapaniem i bezdechem sennym. Osoby, stosujące szyny TAP, zauważają znaczną poprawę, ponieważ zostają wyeliminowane konsekwencje źle przespanej nocy, takie jak:
- zaburzenia koncentracji
- senność
- utrzymujące się zmęczenie w ciągu dnia
Dodatkowo zastosowanie odpowiedniego leczenia bezdechu sennego zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału, czy udaru.
Cena aparatu TAP-T, który wykonywany jest przez stomatologa indywidualnie dla każdego pacjenta, to około 2 500 złotych.