Leczenie chrapania laserem

Problem chrapania i związanych z nim bezdechów sennych (Zespół Obturacyjnych Bezdechów Sennych) dotyka 50% ludzi. Dolegliwość wzmaga się z wiekiem – w przypadku 60-latków oraz starszych osób można ją zaobserwować u 60% mężczyzn i 40% kobiet. Według wielu lekarzy najbardziej skuteczną metodą leczenia chrapania jest terapia złożona z kilku zabiegów laserowych. Na czym dokładnie one polegają?

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Jak podaje serwis internetowy stopsnoring.com, z różnego rodzaju zaburzeniami snu zmaga się ok. 40% ludzi. Około 12 milionów Amerykanów dotyka problem bezdechu sennego, zaś na całym świecie z powodu tej dręczącej dolegliwości cierpi ponad miliard osób. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia prawie połowa osób dorosłych chrapie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Należy mieć świadomość, że chrapanie i wiążące się z nim bezdechy senne (Zespół Obturacyjnych Bezdechów Sennych) to poważny problem, mający groźne dla zdrowia konsekwencje. Przypadłość nie tylko w znaczącym stopniu przyczynia się do zakłócania prawidłowego snu osoby chrapiącej (i jej partnera), ale też staje się powodem obniżenia dotlenienia organizmu i sprawia, że w dzień czujemy się nadmiernie zmęczeni. Nieleczone schorzenie wywołuje zaburzenia koncentracji, prowadzi do rozwoju chorób układu krążenia a nawet depresji.

Dlaczego chrapiemy?

Przyczyna chrapania może leżeć w nieprawidłowej budowie gardła i utrudnionym przepływie powietrza przez drogi oddechowe. W efekcie podniebienie i języczek zostają wprowadzone w drgania, co staje się powodem wystąpienia zakłócającego odpoczynek zjawiska akustycznego. Do pojawienia się dolegliwości mogą również przyczynić się:

  • palenie papierosów
  • picie alkoholu
  • otyłość
  • nieprawidłowa drożność nosa (skrzywienie przegrody bądź polipy)
  • przerost migdałków (u dzieci)

Współcześnie istnieje kilka metod leczenia chrapania, w tym operacja chirurgiczna i laseroterapia systemem Night Lase. Zabiegi laserowe należą do najnowocześniejszych i najbardziej skutecznych technik terapii, a przeprowadzane są przy użyciu lasera Er:Yag. Ich skuteczność potwierdzają zarówno lekarze, jak i pacjenci.

Jak przebiega laserowe leczenie chrapania?

Laserowy zabieg stosowany w leczeniu chrapania nie wymaga szczególnych przygotowań. Zazwyczaj wystarczy przejść jedną sesję, by pozbyć się problemu chrapania, a w przypadku braku poprawy terapia jest przeprowadzana ponownie po upływie 6 miesięcy. Przed rozpoczęciem terapii lekarz przeprowadza rzetelny wywiad z pacjentem. Następnie wykonuje wstępne badania laryngologiczne w celu wykluczenia zmian obturacyjnych gardła środkowego oraz nosogardła – po przejściu tego etapu pacjent jest gotowy do zabiegu.

Procedura nie wywołuje efektów ubocznych (w tym alergii) i jest w pełni bezbolesna. Szczególnie podatni na odczuwanie bólu pacjenci są znieczulani miejscowo. Terapia NightLase polega na podgrzaniu tkanki miękkiej języczka i podniebienia przy pomocy światła lasera. Efektem działania systemu jest kontrakcja kolagenu, pociągająca za sobą usztywnienie tkanki (zwiększenie jej sprężystości). Podczas seansu, w zależności od stopnia zaawansowania wiotkości struktur gardła, specjalista aplikuje na obszar zabiegu ok. 6 tys. impulsów. Oddziaływanie termiczne lasera wywołuje skurczenie się naświetlanego obszaru oraz stymulację produkcji włókien kolagenowych.

Efekty zabiegu i rekonwalescencja

Przez kilka dni po terapii można odczuwać objawy przypominające nieco anginę. Bezpośrednio po zabiegu chrapanie może się nasilić z powodu lekkiej opuchlizny, ale zaniknie w ciągu kilku dni. Do ewentualnych powikłań mogących się pojawić po sesji laserowej należą:

  • infekcje grzybicze bądź bakteryjne gardła
  • zaburzenia barwy głosu
  • niewydolność podniebienno-gardłowa

Podniebienie może przybrać szarobrązowy kolor i przez okres paru tygodni mieć nierówną strukturę. Aby uniknąć tego rodzaju dolegliwości, przez kilka dni po zabiegu pacjent przyjmuje przepisany przez lekarza antybiotyk.

Praktycznie zaraz po zakończeniu zabiegu chory może powrócić do swoich codziennych zajęć. Rezultatem leczenia jest regeneracja i usztywnienie kolagenu, pociągająca za sobą wstrzymanie wibracji miękkich części podniebienia i języczka. Najważniejszym efektem terapii jest eliminacja problemu chrapania i minimalizacja ryzyka wystąpienia bezdechów sennych, co można zauważyć już po pierwszym zabiegu. Całkowite pozbycie się problemu i osiągnięcie najlepszych rezultatów zapewnia leczenie laserowe złożone z serii 3 zabiegów przeprowadzonych w ciągu ok. 6 tygodni.

Bibliografia:

  • www.fotona.com
  • www.laserandhealthacademy.com
  • www.sleepdisordersguide.com

Źródła:

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (4)

Karma 8 lata temu

Słyszałam o tym od wielu ludzi, ale dalej boje sie posłać mojego męża na ten zabieg. Znajoma była w krakowie i mówila, ze wszystko przebiegło dobrze a problem zniknął. Obsługa miła i wszystko jej wytłumaczyli. Poczytam jeszcze o nich i sie może z nimi skontaktuje. Wy tez tu piszecie, że warto, ze po zabiegu chrapania nie ma, co mnie jeszcze bardziej przekonuje Odpowiedz

majka do Karma 7 lata temu

mam ten sam problem może podaj mi telefon kontaktowy do panie doktor o ile metoda ta jest skuteczna Odpowiedz

paulina 9 lata temu

Po wielu latach udręki związanej z chrapaniem wreszcie udało mi się znaleść skuteczny sposób na wyeliminowanie tego problemu z mojego życia. Pomogła mi w tym doktor z Kliniki medycyny estetycznej do której trafiłem z polecenia i która po konsultacji namówiła mnie na wykonanie serii 3 zabiegów laserowego lecznia chrapania. Polecam wszystkim! Odpowiedz

Piotr29 9 lata temu

Witam za namową rodziny postanowiłem poddać się terapii laserowego leczenia chrapania i nie żałuje tej decyzji bo nie tylko lepiej się wysypiam ale także uszczęśliwiłem swoich bliskich, którzy mieli za sobą wiele nieprzespanych nocy z mojego powodu gdyż moje chrapanie było słychać w całym mieszkaniu. Chciałem polecić ogólnie zabieg laserowego leczenia chrapania wszystkim osobom, które mają ten sam problem po to chyba dla nas jedyny ratunek:) Pozdrawiam. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenia chrapania / bezdechu sennego laserem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…