Chrapanie jest dokuczliwe dla wszystkich domowników. Osoba chrapiąca z powodu zaburzeń oddychania śpi niespokojnie i nieefektywnie jednocześnie budząc pozostałe osoby. Chrapanie występuje stosunkowo często, a odsetek chrapiących wzrasta z wiekiem. W średnim wieku chrapie do drugi mężczyzna i co trzecia kobieta. W przypadku siedemdziesięciolatków zaburzenie to dotyka aż 84% mężczyzn i 73% kobiet.
Przyczyny chrapania
Jednym z powodów chrapania są postępujące z wiekiem zmiany w tkankach miękkich. Podczas czuwania mięśnie gardła są napięte, więc powietrze może bez przeszkód przepływać przez przewody oddechowe. Podczas snu mięśnie rozluźniają się, zwiotczałe podniebienie miękkie opada zwężając drogi oddechowe, a usiłujące przedostać się do płuc powietrze wprawia podniebienie miękkie w wibracje, którym towarzyszy znany odgłos chrapania. Zaburzenie to może również prowadzić do pojawiania się bezdechów sennych.
Dlaczego nie można lekceważyć problemu z chrapaniem?
Chrapanie jest objawem nocnego zaburzenia oddychania i nie można go lekceważyć, bo z czasem może prowadzić do rozwoju chorób serca i układu krążenia. U osób chrapiących dotlenienie organizmu w nocy zmniejsza się o 30% w porównaniu do osób zdrowych. Ponadto w czasie snu u osób z bezdechem nie ma fazy snu głębokiego. Sen jest niepełnowartościowy, a chory nie ma możliwości efektywnie wypocząć. Cierpi na poranne bóle głowy, zmęczenie i nadmierną senność w ciągu dnia oraz zaburzenia koncentracji.
Leczenie chrapania falami radiowymi
Sposobów na leczenie chrapania jest wiele. Radiochirurgia wyróżnia się bezpieczeństwem i skutecznością.
- Zabieg ten jest wykonywany ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym i trwa od 20 do 40 minut
- Rzadko występuje konieczność wykonania znieczulenia ogólnego
Podczas zabiegu wprowadza się elektrodę w podniebienie miękkie lub małżowiny nosowe, które wywołują bipolarną stymulację tkanek falami radiowymi wywołującymi podniesienie temperatury do około 90-100 stopni C. Stymulacja powoduje uszkodzenie tkanek, a w wyniku procesów gojenia powstają niewielkie blizny usztywniające podniebienie i/lub obkurczenie małżowin.
W przypadku, gdy przyczyną chrapania jest nadmiar tkanek podniebienia miękkiego lub przedłużony języczek, wykonuje się plastykę zmniejszającą objętość tkanek wykorzystując do tego tą samą elektrodę. Do zabiegów wykorzystuje się różne urządzenia. Klinika Angelius korzysta z wielofunkcyjnego nowoczesnego generatora fal radiowych, który pracuje w systemie RaVoR. Urządzenie posiada rozbudowaną funkcjonalność, dzięki której zabieg jest precyzyjny i bezpieczny.
Zalecenia pa zabiegu
Leczenie chrapania metodą radiochirurgii przeprowadza się w trybie jednodniowym, gdyż należy do procedur minimalnie inwazyjnych. Pacjent zaraz po zabiegu może udać się do domu jednakże powinien przestrzegać następujących zaleceń:
- już godzinę po zabiegu dozwolone jest spożywanie posiłków
- przez tydzień wskazane jest wystrzeganie się gorących dań, soków owocowych i alkoholu
- lekarze zalecają również unikanie gorących kąpieli i wysiłku głosowego przez 3-5 dni
Zwykle wystarczy jedna wizyta, aby pozbyć się chrapania – niekiedy jednak zabieg trzeba powtórzyć.
W klinice Ambroziak cena plastyki podniebienia miękkiego z wykorzystaniem urządzenia Ellman kosztuje 1,9 tysięcy złotych. Klinika ABC-Med w Lublinie leczy chrapanie metodą radiochirurgii RaVoR, a zabieg kosztuje 850 złotych.
Miałem robiony ten zabieg w Warszawie i szczerze polecam, bo to bardzo profesjonalne miejsce. U mnie wystarczył jeden zabieg, chociaż bałem się, że będę musiał brać dłuższy urlop w pracy. Nie jest taki drogi w porównaniu do efektów, bo u mnie chrapanie ustąpiło całkowicie. Jeden dzień i po wszystkim, a tyle lat się męczyłem.