Leczenie dyskopatii laserem (PLDD)

Dyskopatia, czyli zwyrodnieniem kręgosłupa, jest schorzeniem rozwijającym się wskutek działania czynników biologicznych oraz mechanicznych, które są częścią naturalnego procesu starzenia. Dyskopatia obejmuje nieprawidłowości dotyczące krążka międzykręgowego i potrafi być bardzo nieprzyjemnym i bolesnym problemem, który dotyka dużej części osób. Nowoczesną metodą leczenia dyskopatii jest leczenie dyskopatii laserem (PLDD).

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Objawy dyskopatii są bardzo dokuczliwe. Towarzyszy jej ból, który często promieniuje wzdłuż przebiegu nerwów. Pojawiają się zaburzenia czucia powierzchownego, osłabienie siły mięśniowej lub nawet całkowite jej zniesienie. Osoby cierpiące z powodu zwyrodnienia kręgosłupa skarżą się również na drętwienie i mrowienia, zaniki mięśni i niedowłady. Objawy te mogą znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie, dlatego prawidłowa diagnostyka oraz specjalistyczne leczenie jest bardzo istotne. 

Zabiegiem, który daje możliwość skutecznego wyeliminowania nieprzyjemnych dolegliwości, jest przezskórna laserowa dekompresja dysku (Percutaneous Laser Disc Decompression; PLDD).

Zalety leczenia dyskopatii laserem (PLDD)

Leczenie dyskopatii laserem (PLDD) nie wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego, a czas obserwacji po zabiegu jest bardzo krótki, bo trwa zaledwie około 4 godzin. Umożliwia to minimalna inwazyjność zabiegu, która jednocześnie pozwala na nieznaczne naruszenie mięśni, kanału kręgowego oraz przestrzeni nadtwardówkowej. W przeciwieństwie do zabiegów otwartych, PLDD nie powoduje powstawania blizn (wielkość rany po zabiegu ma rozmiar rany po iniekcji) i wymaga znacznie krótszego okresu rehabilitacji. Ponadto, po zastosowaniu leczenia dyskopatii laserem, obserwuje się znacznie mniejszą ilość nawrotów. Sam zabieg jest powtarzalny.

Przezskórna laserowa dekompresja dysku przeprowadzana jest w znieczuleniu lokalnym. Podczas zabiegu pacjent leży na brzuchu lub na boku, a leczenie przeprowadzane jest z dostępu tylno-bocznego, co umożliwia ominięcie ważnych struktur nerwowych. Celem zabiegu jest zmniejszenie ciśnienia wewnątrz dysku międzykręgowego, poprzez usunięcie fragmentu z centrum jądra miażdżystego, a następnie stopniowe odparowanie wody, co spowoduje cofnięcie się części, która uciskała korzeń nerwu. Usunięcie fragmentu z centrum jądra miażdżystego jest możliwe dzięki wykorzystaniu energii lasera, która jest dostarczana do dysku przy pomocy elektrody wprowadzanej przez kanał roboczy igły kręgowej. Podczas zabiegu lekarz obserwuje jego postęp na monitorze, ponieważ igła kręgowa wprowadzana jest pod kontrolą tomografu lub RTG. Sam zabieg trwa około 30 minut, a jego skuteczność sięga 90%.

Leczenie dyskopatii laserem jest zabiegiem naprawczym, który jest stosowany w początkowych stadiach choroby u pacjentów, u których została zachowana ciągłość z dyskiem macierzystym i którzy nie zauważyli poprawy po 3 miesiącach terapii konwencjonalnej. Do leczenia PLDD kwalifikują się również pacjenci z tzw. przepukliną zamkniętą, bez znacznego zwężenia światła kręgowego, u których dysk jest nadal sprężysty i spłaszczony w niewielkim stopniu. Zabieg leczenia dyskopatii laserem PLDD nie może być przeprowadzony u osób, u których zdiagnozowano przerost powierzchni stawowej, oderwanie fragmentu dysku lub nowotwór kręgosłupa. Innymi przeciwwskazaniami jest zapalenie mięśni, czy zespół zachyłka bocznego.

Chory po zabiegu wraca do domu tego samego dnia. Część pacjentów czuje dyskomfort w miejscu ukłucia przez kilka pierwszych dni. Sam dysk goi się w przeciągu 4-6 tygodni, jednak do pracy można wrócić już po kilku dniach pamiętając, aby unikać długiego siedzenia.

Cena leczenia dyskopatii laserem PLDD jest zależna od ilości kręgów, które należy poddać zabiegowi. W przypadku operacji PLDD 1-2 dysków, cena wynosi około 4 000 złotych.


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie dyskopatii laserem (PLDD)

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 52

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…