Leczenie dyskopatii metodą DiscoGel

DiscoGel to nowatorska technika leczenia niewielkich i średnich dyskopatii wszystkich odcinków kręgosłupa poprzez wstrzyknięcie do wnętrza dysku preparatu przywracającego mu elastyczność, likwidującego zbliznowacenia oraz usuwającego objawy bólowe. Skuteczność metody szacowana jest nawet na 90% przy minimalnym ryzyku nawrotu dolegliwości.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Postęp cywilizacyjny oraz będące jego następstwem ograniczenie aktywności fizycznej i siedzący tryb życia wpływają negatywnie na wiele aspektów naszego zdrowia. Coraz częściej odbija się to niekorzystnie także na kręgosłupie, który nawet u stosunkowo młodych osób narażony jest na powstawanie różnego rodzaju dyskopatii (przepuklin kręgosłupa). Terminem dyskopatia określa się schorzenia krążka międzykręgowego kręgosłupa - zwanego potocznie dyskiem. Żelowata struktura, zlokalizowana pomiędzy trzonami poszczególnych kręgów pełni ważną funkcję "amortyzatora", zapewniającego kręgosłupowi odpowiednią ruchomość. Umożliwia jego zgięcie, prostowanie, ruchy boczne i obrotowe - dzięki dyskom kręgi nie ocierają się o siebie. Wraz z upływem lat i rozwojem procesów degeneracyjnych dysk traci swoją sprężystość, elastyczność i może dojść do jego deformacji zwanej wypukliną krążka międzykręgowego - najczęściej spotykaną odmianą dyskopatii jest dyskopatia odcinka lędźwiowego kręgosłupa. 

Powstająca wypuklina powoduje ucisk nerwów rdzeniowych, czego efektem jest m.in.

  • pojawienie się nagłego bólu okolicy lędźwiowej oraz kończyn dolnych, promienującego do pośladka, uda lub stopy
  • drętwienie kończyny dolnej
  • ograniczenie ruchomości kręgosłupa, czasami jego bólowe, odruchowe skrzywienie
  • możliwe osłabienie mięśni zginających lub prostujących stopę
  • rwa kulszowa, której charakterystycznym objawem jest nasilający się ból podczas podnoszenia kończyny dolnej w czasie leżenia na plecach
Dolegliwości te mogą ustąpić po 2-3 dniach, po zastosowaniu leków przeciwbólowych, zmodyfikowaniu i ograniczeniu aktywności. Jeżeli jednak ból nie ustępuje przez okres 2-3 tygodni, lub pojawiają się objawy neurologiczne, konieczna będzie konsultacja ze specjalistą i wykonanie diagnostyki obrazowej (rezonansu magnetycznego) w celu uwidocznienia miejsca i charakteru ucisku struktur nerwowych.

DiscoGel – małoinwazyjna technika leczenia dyskopatii

Obserwowany w ostatnich latach trend do jak najmniejszej inwazyjności metod terapeutycznych zauważalny jest także w przypadku leczenia schorzeń kręgosłupa. W przypadku dyskopatii jedną z najnowszych technik jest zastosowanie żelowych implantów dysku. Metoda znana pod nazwą DiscoGel opracowana została we Francji w 2007 r. a w 2015 r. dopuszczona do stosowania w Polsce. Prowadzone badania kliniczne wskazują na jej bardzo wysoką, sięgającą 90% skuteczność terapeutyczną oraz minimalne ryzyko nawrotu dolegliwości.

DiscoGel jest preparatem, będącym mieszkanką etanolu, pochodnych celulozy oraz zawiesiny metalicznego tungstenu (wolframu). Wstrzyknięty w znieczuleniu miejscowym do jądra dysku powoduje migrację wody do jego centrum, usuwa wewnątrzdyskową tkankę bliznowatą, rozwijającą się w przebiegu procesów zwyrodnieniowych oraz wywołuje reakcje biochemiczne blokujące receptory nerwowe generujące ból. Użycie DiscoGel stwarza warunki do prawidłowej regeneracji chorego dysku, która trwa ok. 8 tygodni od zakończenia zabiegu.

Procedura ma niski odsetek komplikacji, może być wykonywana w trybie ambulatoryjnym i nie wyklucza możliwości leczenia chirurgicznego w razie niepowodzenia terapii. DiscoGel jest techniką wskazaną w przypadku leczenia pacjentów z niewielkimi i średniej wielkości przepuklinami kręgosłupa. Metoda znajduje zastosowanie w leczeniu dyskopatii lędźwiowego, piersiowego oraz szyjnego odcinka kręgosłupa.


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie dyskopatii preparatem DiscoGel

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…