Ginekomastia to palpacyjnie wyczuwalny, łagodny rozrost tkanki gruczołowej sutka u mężczyzn. Szacuje się, że przypadłość występuje u około 30% dorosłych mężczyzn. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje ginekomastii: gruczołową, tłuszczową oraz mieszaną. W ostatnim czasie przybywa pacjentów z ginekomastią tłuszczową, która bywa nazywana również ginekomastią rzekomą lub pseudoginekomastią, a jej powstawanie ma związek przede wszystkim z otyłością.
Ginekomastia tłuszczowa – leczenie liposukcją
Wyniki ogólnopolskiego badania NATPOL 2011 wykazały, że w Polsce odnotowuje się stały wzrost odsetka osób otyłych. W ostatniej dekadzie odsetek otyłych mężczyzn wzrósł aż o 5% i stanowią dziś oni prawie 25% wszystkich mężczyzn w Polsce. Własnie u takich panów spotykana jest lipomastia, w związku z czym odsetek pacjentów borykających się z tym problemem, również stale rośnie.
W ginekomastii tłuszczowej powiększenie piersi wynika z odkładania się nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicach gruczołu piersiowego. Podstawowym sposobem leczenia ginekomastii jest zabieg chirurgiczny, jednak wybór najbardziej odpowiedniej metody zależy od rodzaju tkanki, wielkości piersi, a także stanu skóry pacjenta. W przypadku ginekomastii tłuszczowej najskuteczniejszą i najczęściej stosowaną metodą jest liposukcja. W ostatnim czasie w leczeniu ginekomastii rzekomej coraz popularniejsze stają się metody małoinwazyjne, np. liposukcja ultradźwiękowa. Są one doskonałą alternatywą dla klasycznej liposukcji.
Małoinwazyjne metody liposukcji
Liposukcja ultradźwiękowa, podobnie jak klasyczna liposukcja, jest metodą umożliwiającą usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z konkretnej okolicy, w tym także z obszaru męskich piersi. Najczęściej stosowany system, certyfikowany przez FDA w 2002 roku VASER Lipo, opiera się na wykorzystaniu energii fali ultradźwiękowej, co umożliwia precyzyjne wyselekcjonowanie tkanki tłuszczowej. Oznacza to, że emitowane ultradźwięki oddziałują jedynie na tkankę tłuszczową, nie naruszając sąsiadujących tkanek, np. naczyń krwionośnych. Dzięki temu zabieg jest mniej inwazyjny niż tradycyjna liposukcja, a okres rekonwalescencji znacząco się skraca, co umożliwia pacjentowi szybszy powrót do normalnej aktywności.
Jak przebiega liposukcja ultradźwiękowa?
Zabieg liposukcji ultradźwiękowej rozpoczyna się od wykonania niewielkich nacięć na obu piersiach, przez które wprowadzane są kaniule. Do tkanki podskórnej podawany jest płyn znieczulający, a następnie emitowane ultradźwięki odseparowują tkankę tłuszczową od pozostałych. Dochodzi do emulsyfikacji tkanki tłuszczowej, co oznacza że przechodzi ona w postać emulsji, która bez problemu jest odsysana w kolejnym etapie zabiegu za pomocą specjalnej kaniuli. W porównaniu do tradycyjnej liposukcji, metoda VASER Lipo wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań, redukcją obrzęku oraz bólu pooperacyjnego, a także dodatkową możliwością wymodelowania sylwetki, co polepsza efekty zabiegu. Warto jednak pamiętać, że efekty usunięcia ginekomastii tłuszczowej będą trwałe pod warunkiem utrzymania względnie stałej masy ciała.
Bibliografia: Izabella Czajka-Oraniec, Wojciech Zgliczyński: Postępy w rozpoznawaniu i leczeniu ginekomastii. Postępy Nauk Medycznych, 3/2008, s.174-183; Zdrojewski et al.: Prevalence and control of cardiovascular risk factors in Poland. Assumptions and objectives of the NATPOL 2011 Survey. Kardiologia Polska, 2013;71,4:381-392; Jerzy Kolasiński: Ginekomastia – jak ją leczyć? Aesthetica, 5.11.13; www.surgery.org; L. Hodgson et al.: Ultrasonic liposuction in the treatment of gynecomastia. Plast Reconstr Surg, 2005 Aug;116(2):646-53; Ashraf El – Sebaie Mohamed et al.: Ultrasound – Assisted (Vaser) Liposuction for gynecomastia, does it add to the skin remodeling? www.fayoum.edu.eg