Leczenie hemoroidów laserem - co to za zabieg?

Żylaki odbytu, czyli hemoroidy, są w Polsce uznawane za chorobę wstydliwą, co sprawia, że pacjenci rzadko zgłaszają się z tym problemem do lekarza. W pierwszym okresie choroby można stosować leczenie maścią lub czopkami, jednak w przypadku zaniedbania tej dolegliwości, często konieczna jest zabiegowa metoda leczenia. Wśród technik zabiegowego leczenia hemoroidów dostępnych jest obecnie wiele metod małoinwazyjnych, w tym laseroterapia.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Choroba guzków krwawniczych (hemoroidy) uznawana jest przez WHO za jedno najczęściej występujących schorzeń proktologicznych. Dolegliwości te dotyczą około 50% społeczeństwa po 50 roku życia. Według danych National Institute of Health, na żylaki odbytu cierpi nawet 75% amerykańskiego społeczeństwa. Choroba ta najczęściej jest wykrywana u dorosłych w przedziale wiekowym od 45 do 60 lat. Obecnie w Polsce nie są przeprowadzane badania w kierunku określenia danych epidemiologii hemoroidów. W USA i Wielkiej Brytanii liczba przeprowadzonych wizyt lekarskich z powodu guzków odbytu krwawniczych wynosi około 1 tys./ 100 tys. mieszkańców. 



Wśród przyczyn powstawania hemoroidów wylicza się m.in. siedzący tryb życia, niewłaściwą dietę i małą ilość spożywanych płynów, a także niewielką zawartość błonnika w przyjmowanych pokarmach. Do czynników ryzyka zaliczyć należy również nadmierną otyłość i przewlekłe zaparcia. Żylaki odbytu objawiają się przed wszystkim krwawieniem w trakcie oddawania stolca, wypadaniem guzków poza odbyt, bólem, swędzeniem, pieczeniem oraz uczuciem niepełnego wypróżnienia.

Jak przebiega leczenie hemoroidów laserem?

Wybór metody leczenia choroby hemoroidalnej jest uzależniony od stopnia powiększenia guzków, a także od poziomu towarzyszących hemoroidom dolegliwości oraz wieku pacjenta. Wśród dostępnych metod można wyróżnić leczenie zachowawcze (farmakologia), inwazyjne (tzw. zabiegowe) oraz operacyjne. Leczenie hemoroidów może być realizowane również za pomocą krioterapii (zamrażanie azotem lub podtlenkiem azotu) oraz tzw. gumowania (zakładanie na guzek pierścienia), w pierwszym etapie choroby stosowana jest też skleroterapia (wstrzyknięcie pod śluzówkę specjalnego preparatu).

Do coraz popularniejszych metod należy jednak leczenie hemoroidów laserem. Ta terapia może być stosowane zarówno w przypadku wczesnego stadium choroby I i II stopnia (wtedy używa się lasera HeLP®), jak również w zaawansowanej fazie III i IV (laser LHP®). Pierwsza opcja jest mniej inwazyjna, może być wykonana w warunkach ambulatoryjnych. Cały zabieg laseroterapii HeLP® trwa około 15 minut i jest bezbolesny dla pacjenta. W tej metodzie leczenia hemoroidów stosuje się tylko znieczulenie miejscowe. Zabieg polega na laserowej koagulacji odgałęzień tętnicy odbytniczej, a także obkurczeniu tkanek i śluzówki wokół guzków. Zastosowanie laseroterapii HeLP® minimalizuje ryzyko wystąpienia dyskomfortu po operacji, a także umożliwi szybki powrót do codziennego funkcjonowania.

Natomiast użycie lasera LHP® ma na celu obligoterację, czyli zamknięcie guzków krwawniczych od wewnątrz, dzięki temu nie zostaje uszkodzony zwieracz oraz śluzówka. Zabieg leczenia hemoroidów laserem LHP® może być wykonany w znieczuleniu miejscowym, zewnątrzoponowym lub krótkotrwałym ogólnym. W tej metodzie leczenia używa się światłowodu LHP®, który emituje światło obwodowe, powodujące kurczenie się masy guzkowej. W czasie tego zabiegu nie stosuje się żadnych cięć, co skraca okres rekonwalescencji. Laseroterapia powoduje mniejsze dolegliwości bólowe niż interwencja chirurgiczna, a pacjent szybciej wraca do zdrowia.

Źródło: www.who.int; www.nih.gov; www.healthline.com

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie hemoroidów laserem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…