Leczenie hemoroidów metodą Celon

Żylaki odbytu, zwane potocznie hemoroidami, to dość wstydliwa dolegliwość dotykająca około połowy Polaków. Nieleczone mogą wywołać przewlekły, bolesny stan zaplany tej okolicy ciała. Na szczęście nowoczesna medycyna dysponuje wieloma technikami usuwania nawet zaawansowanych zmian. Do najnowocześniejszych zaliczana jest obecnie radiochirurgiczna metoda Celon, czyli zamykanie naczyń hemoroidalnych metodą radiofrekwencji przy użyciu specjalnych elektrod.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Guzki krwawnicze (hemoroidy) to anatomiczne struktury naczyniowe zlokalizowane w kanale odbytu, których zadaniem jest jego uszczelnianie i w połączeniu z mięśniami zwieraczy kontrola nad wydalaniem kału i gazów jelitowych. Pobudzane impulsem nerwowym odczuwanym jako parcie opróżniają się z wypełniającej je krwi umożliwiając wypróżnienie. Problem zaczyna się wtedy, gdy hemoroidy są rozciągnięte, wypełniają się krwią ponad miarę i nie opróżniają się z niej do końca.

Na skutek zalegania krwi z czasem dochodzi do stanu zapalnego, który obejmuje zarówno guzki (poszerzone sploty żylne), jak i tkanki odbytu. Mówimy wtedy o rozwoju choroby hemoroidalnej, czyli o żylakach odbytu. Przyczynami rozwoju tej krępującej dla wielu osób dolegliwości są m.in. mała aktywność fizyczna, siedzący tryb życia zaburzający ciśnienie układu żylnego odbytu, a także uboga w błonnik dieta i niewystarczająca ilość przyjmowanych płynów, prowadzące do zaparć i zmuszajace jelita do intensywniejszej pracy. Żylakom odbytu sprzyja także ciąża i związane z nią zmiany hormonalne.

Pierwszym objawem choroby często bywa swędzenie okolicy odbytu, czemu towarzyszy uszkodzenie śluzówki i wysięki wydzieliny sprzyjające powstawaniu stanów zapalnych. Powiększanie się guzków krwawniczych może powodować uczucie niepełnego wypróżnienia, skłaniające do silniejszego parcia i tym samym utrudnienie odpływu krwi żylnej z okolic odbytu. Kolejne stadia to pojawienie się niewielkich krwawień (ślady na papierze toaletowym) – są to tzw. hemoroidy wewnętrzne. Powiększające się guzki zaczynają z czasem wypadać na zewnątrz. Jeśli dojdzie do powikłań zapalnych i zakrzepowych pojawiają się objawy bólowe oraz trwające nawet kilka tygodni obrzmienia. Stosowany przez proktologów podział żylaków odbytu obejmuje cztery stopnie zaawansowania choroby:

  • stopień I – hemoroidy widoczne jedynie w badaniu anoskopowym,

  • stopień II – hemoroidy wypadające z kanału odbytu w trakcie parcia i samoistnie powracające do normalnej pozycji po jego zakończeniu,

  • stopień III – hemoroidy wypadające z kanału odbytu w trakcie parcia i wymagające odprowadzenia przez chorego do normalnej pozycji,

  • stopień IV – hemoroidy nieodprowadzalne ze skłonnością do przekrwienia, obrzęków, zakrzepów i martwicy.

Metoda Celon – termoablacyjne zamykanie naczyń hemoroidalnych

Najnowszą z dostępnych obecnie małoinwazyjnych i bezbolesnych technik leczenia hemoroidów jest metoda Celon. Pozwala ona w sposób małoinwazyjny i bezbolesny usunąć objawy ciężkich przypadków hemoroidów w III i IV stopniu zaawansowania – czyli tych, które dotychczas leczono tylko operacyjnie.

Aparat Celon firmy Olympus

Metoda wykorzystuje technologię tzw. radiofrekwencji. Aparat Celon firmy Olympus wyposażony jest w cienką elektrodę dwubiegunową o średnicy ok. 1 mm. Zostaje wprowadzona w znieczuleniu miejscowym ( dożylna analgosedacja) do wnętrza hemoroida i za pomocą prądu o częstotliwości fali radiowej) dokonuje koagulacji splotów naczyniowych znajdujących się w jego wnętrzu. W efekcie ulegają one obkurczeniu, obumarciu i cofają się do wnętrza odbytnicy. Zaawansowanym hemoroidom często towarzyszą wystające na zewnątrz narośla skórne, będące przyczyną podrażnień, swędzenia i utrudniające zachowanie higieny. Również one mogą być usunięte w trakcie zabiegu, najczęściej przy pomocy lasera.

Pacjent opuszcza klinikę w ciągu 2-3 godzin po zakończeniu zabiegu. Wskazana jest wtedy obecność osoby towarzyszącej. Przez kolejne 2-3 dni możliwe jest wystąpienie subiektywnego odczucia pustego parcia na stolec, związanego z pozabiegowym obrzękiem tkanek. Rutynowe kontrole, sprawdzajace poprawność gojenia, przeprowadzane są zwykle dwa i cztery tygodnie po operacji.

Metoda Celon – ile to kosztuje?

Procedura nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zabieg usunięcia hemoroidów metodą Celon kosztuje w prywatnej klinice ok. 3000 zł. (Centrum Medyczne MML w Warszawie, Centrum Estetyki Ciała w Katowicach).



Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie hemoroidów metodą Celon

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…