Leczenie hemoroidów prądem o wysokiej częstotliwości RFITT

Hemoroidy, zwane także żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi, stanowią poważny problem zdrowotny dla dużej części społeczeństwa. Według statystyk cierpi na nie 50% ludzi, którzy ukończyli 50 rok życia. Szczególnie często schorzenie dotyka kobiety w ciąży, osoby nadmiernie otyłe oraz prowadzące siedzący tryb życia. Objawy choroby hemoroidalnej można zniwelować, stosując małoinwazyjną technikę leczenia, czyli metodę RFITT. Polega na zmniejszeniu dopływu krwi do guzków krwawniczych i ich zmniejszeniu bez konieczności wycinania. Technika cieszy się rosnącą popularnością wśród pacjentów, którzy chcą pozbyć się krępujących dolegliwości i szybko wrócić do normalnej aktywności.

Czas czytania
8 min.

Coraz więcej ludzi uskarża się na dolegliwości bólowe związane z chorobą hemoroidalną. Ryzyko wystąpienia żylaków wzrasta z wiekiem – według statystyk  Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization) cierpi na nie ok. 50% ludzi powyżej 50 roku życia. Częściej chorują na nie kobiety, szczególnie w okresie ciąży i po porodzie. Rozwojowi choroby hemoroidalnej sprzyja nadwaga, a także niewłaściwa higiena i dieta (uboga w błonnik) oraz zbyt częste stosowanie środków przeczyszczających. Istotnym czynnikiem jest również siedzący tryb życia. W wypowiedzi dla serwisu Biomedical.pl dr Marek Woźniak, chirurg ze Scanmed Multimedis w Krakowie, stwierdził, iż według badań u osób prowadzących siedzącą pracę ryzyko hemoroidów wzrasta o kilkadziesiąt procent. Do objawów, które powinny skłonić chorego do jak najszybszej wizyty u lekarza, należą pojawiające się po wypróżnieniach krwawienia z okolic odbytu, a także krwiste stolce. W początkowych stadiach schorzenia występuje również ból, świerzbienie, pieczenie i śluz w rejonie odbytu.

Żylaki odbytu to choroba bolesna, ale i wstydliwa. Dotknięci nią ludzie nierzadko trafiają do gabinetu lekarza dopiero w momencie, gdy ból towarzyszący hemoroidom staje się nieznośny lub gdy krwawienia z odbytu są zbyt obfite, by je lekceważyć. Wcześniej chorzy próbują leczyć się sami w domu, używając do tego rozmaitych czopków i maści. Tymczasem istnieje już kilka małoinwazyjnych metod leczenia żylaków odbytu, zapewniających pacjentom dużą skuteczność i szybki powrót do normalnej aktywności. Jedną z takich technik jest termoablacja naczyń hemoroidalnych prądem o wysokiej częstotliwości i jest określana jako tzw. metoda RFITT (Bipolar Radiofrequency Induced Thermo Therapy). Opiera się na założeniu, że hemoroidy pełnią ważną funkcję i nie należy ich usuwać, lecz przywrócić im pierwotną wielkość poprzez zmniejszenie napływu krwi do guzka. Zabieg techniką RFITT polega na likwidowaniu zmian chorobowych, takich jak krwawienie, wypadanie żylaków i związane z tym dolegliwości bólowe.

Od żylaków kończyn dolnych do żylaków odbytu

źródło: naszemiasto.pl

Metodę leczenia żylaków odbytu przy użyciu prądu po raz pierwszy zastosowano w drugiej połowie lat 90-tych w Czechach, za sprawą intensywnych badań dr Jiřego Dubena ze szpitala w Zlinie. W ramach eksperymentów z systemem Celon czeski chirurg zastosował w terapii leczenia hemoroidów technikę RFITT, stosowaną wcześniej w leczeniu żylaków kończyn dolnych. Skuteczność metody przyniosła jej dużą popularność w kraju i poza jego granicami, a lekarzowi – uznanie innych chirurgów. W Polsce RFITT pojawiła się w 2000 roku, a pionierem tej metody był gdański chirurg, dr n. med. Marek Ręcki, dyrektor Centrum Hemoron - Polska. W 2002 roku przedstawił wyniki jej stosowania na Ogólnopolskim Sympozjum Proktologicznym w Szczyrku. Około miesiąc później poznali je uczestnicy Sympozjum Proktologicznego w Teheranie. Doktor Ręcki przeprowadza terapię z zastosowaniem diatermii jednobiegunowej w NZOZ Przychodni Specjalistycznej "Na Rotmance (niedaleko Pruszcza Gdańskiego) i cieszy się ona dużym zainteresowaniem pacjentów – do czerwca 2011 roku przeprowadził prawie 2300 zabiegów tą metodą.

W szybkim czasie technikę leczenia prądem udoskonalono, a raczej poszerzono – w Czechach powstał specjalny aparat o nazwie Hemoron (producentem jest firma nhn Electronics). Jego działanie polega na zastosowaniu jednobiegunowego prądu stałego o niskim napięciu i wysokiej częstotliwości. Procedura z jego użyciem pozwala na obkurczenie naczyń doprowadzających do hemoroidów, przywracając normalną wielkość guzków. Jak twierdzi wspomniany już dr Marek Woźniak ze Scanmed Multimedis, Hemoron to jedna z nielicznych metod leczenia nieinwazyjnego, której efekty można porównać z rezultatami technik operacyjnych. Działanie aparatu jest najbardziej skuteczne przy leczeniu wczesnych stadiów guzków (czyli w I i II stopniu rozwoju). Przy bardziej zaawansowanych zmianach również się sprawdza, ale wymaga kilku zabiegów – czasem 4 lub 5. Obecnie system RFITT w leczeniu choroby hemoroidalnej wykorzystuje wielu polskich lekarzy, widząc jej małoinwazyjność i zadowalające rezultaty.

Przebieg leczenia hemoroidów prądem o wysokiej częstotliwości (RFITT)

Metoda RFITT polega na zmniejszeniu guzków hemoroidalnych bez ich usuwania. W trakcie zabiegu ulegają zmniejszeniu ukrwienia splotów hemoroidalnych, a głównym celem procedury jest likwidacja objawów choroby, czyli krwawień i wypadania guzków. Wspomniane zmniejszenie ukrwienia uzyskuje się poprzez obliterację, czyli zamknięcie naczyń hemoroidalnych. Zabieg zmniejsza przepływ krwi przez guzki krwawnicze, zatrzymuje krwawienia oraz uczucie świądu i „mokrego odbytu”. Jest także skuteczny przy wypadaniu błony śluzowej przez kanał odbytu. Procedurę przeprowadza się zazwyczaj z udziałem anestezjologa w celu zapewnienia pacjentowi bezpieczeństwa i komfortu.

Hemoroidy

Przy wykonywaniu zabiegu metodą Celon chirurg zamyka naczynia hemoroidalne i koaguluje guzek krwawniczy. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub krótkim ogólnym, a czas jego trwania to ok. 20-30 min. W trakcie procedury dochodzi do cofnięcia się i uniesienia żylaków wewnętrznych, a także do cofnięcia się żylaków zewnętrznych do środka kanału. Lekarz koaguluje naczynia hemoroidalne przy pomocy cienkiej elektrody. Zabieg nie pozostawia zniekształceń w odbycie, tak jak to ma miejsce przy klasycznym zabiegu chirurgicznym, nie ma też po nim ran. Elektroda, przez którą przepływa prąd o wysokiej częstotliwości, jest wprowadzana do wnętrza guzka krwawniczego w sposób minimalnie inwazyjny – praktycznie bez naruszania wrażliwej śluzówki. Przez kilka dni pacjent może odczuwać niewielki ból, a przez okres ok. 2 tygodni po zabiegu może utrzymywać się obrzęk hemoroidów. Dotyczy to zwłaszcza przypadków, kiedy działaniu prądu poddawano także guzki zewnątrzodbytowe. Następnie hemoroidy ulegają zmniejszeniu i cofają się do kanału odbytu. Pacjent powinien w tym czasie powstrzymać się od intensywnego wysiłku fizycznego, prócz tego przez 3-4 tygodnie powinien profilaktycznie zażywać preparaty działające ochronnie na naczynia żylne (np. Diosmina) i leki przeciw zaparciom (np. Duphlac).

Natomiast przy technice Hemoron do guzków krwawniczych przykładane są dwie elektrody, przez które przepływa prąd o niskim napięciu (galwanizujący). Przez wielu lekarzy zabiegi z zastosowaniem aparatu Hemoron są uznawane za najmniej inwazyjną metodę leczenia choroby hemoroidalnej. Ich celem jest przywrócenie hemoroidom naturalnej wielkości bez potrzeby wycinania. Zabieg trwa około 20-30 minut, jest mało bolesny (zazwyczaj nie wymaga znieczulenia) i całkowicie bezpieczny. Po leczeniu pacjent może od razu opuścić gabinet i wrócić do swoich obowiązków. 

Usuwanie hemoroidów metodą RFITT

Terapię przy zastosowaniu diatermii jednobiegunowej stosuje wielu polskich lekarzy. Metodę RFITT można znaleźć, między innymi, w krakowskim Szpitalu św. Rafała, w klinice Vulmed w Szczecinie, a także w Centrum Chirurgicznym „Fragmat-Med” w Łodzi. Jednym ze specjalistów wykonujących zabiegi techniką Celon jest dr Krzysztof Lubecki, uznany chirurg kierujący Prywatną Specjalistyczną Praktyką Lekarską w miejscowości Racula koło Zielonej Góry. Cena zabiegu przeprowadzonego w jego gabinecie wynosi 2,4 tys. złotych i obejmuje również koszt znieczulenia ogólnego. Natomiast w Poradni Proktologicznej kliniki MekMed w Katowicach zabieg Celon w znieczuleniu ogólnym kosztuje 3 tys. złotych. W cenę procedury medycznej wchodzi także opieka lekarska do 2 godzin po zabiegu oraz 2 wizyty kontrolne. Terapię przeprowadza dr n. med. Henryk Mekle, który – podobnie jak dr Krzysztof Lubecki – ukończył kurs leczenia metodą Celon pod kierunkiem twórcy, doktora Jiřego Dubena.

Jeśli zaś chodzi o ceny zabiegów z użyciem aparatu Hemoron, są na podobnym poziomie. Zakład Opieki Zdrowotnej Gastromed w Lublinie oferuje zabieg z użyciem aparatu Hemoron za 400 zł – należy pamiętać, że koszt dotyczy pojedynczej procedury. W Szczecinie, w placówkach Kolmed i Asmed, cena tego rodzaju leczenia wynosi 500 złotych. Tyle samo zapłaci pacjent Zachodniopomorskiego Centrum Chirurgicznego „Jasełkowa” (również w Szczecinie). Zabieg z zastosowaniem aparatu Hemoron znajduje się w ofercie kliniki Trafmed w Katowicach. Jego wykonywaniem zajmuje się dr Paweł Mrozowski, a cena leczenia to 450 złotych – tyle kosztuje pierwszy zabieg, natomiast koszt następnych to 400 zł.

Leczenie hemoroidów RFITT w Polsce i za granicą

W zagranicznych placówkach również można znaleźć technikę leczenia żylaków odbytu prądem o wysokiej częstotliwości. Przykładowo, w Niemczech zabiegi z zastosowaniem aparatury Celon przeprowadza dr. Astrid Jänker z kliniki Privatpraxis Dr. Jänker w Monachium, a także dr Grażyna Mazurek z HNO Praxis Bockenheim. Leczenie hemoroidów prądem o wysokiej częstotliwości znajduje się też w ofercie dr. med. Sigrid Schwering z kliniki Praxis Zentrum w Münster. Z drugiej strony, pacjenci z Niemiec coraz częściej wolą poddać się leczeniu w polskiej klinice zamiast u siebie. Głównym powodem podjęcia takiej decyzji są wysokie ceny w niemieckich placówkach.

W polskich klinikach wyraźnie da się odczuć zwiększenie liczby turystów medycznych z Niemiec, a także z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Irlandii, nie brak również mieszkańców państw skandynawskich oraz Stanów Zjednoczonych. Według lekarzy z Floryda Hospital każdego roku na chorobę hemoroidalną zapada ok. 10 mln Amerykanów. Powszechność schorzenia i drogi koszt jego leczenia popycha chorych do poszukiwań pomocy w zagranicznych ośrodkach. Do Polski przyciąga ich profesjonalizm specjalistów oraz fakt, iż nasze placówki są wyposażone w nowoczesny sprzęt, a ceny leczenia dużo bardziej korzystne dla pacjenta z zagranicy. Leczenie żylaków metodą RFITT w polskiej klinice może kosztować ok. 3 tys. złotych (taka jest cena zabiegu m.in. w katowickim ośrodku MekMed), natomiast w Stanach Zjednoczonych ceny leczenia zaczynają się od ok. 1700$ (co daje w przeliczeniu ok. 5,3 tys. zł). Dla porównania – w Czechach procedura z użyciem aparatury Hemoron kosztuje o wiele mniej. Przykładowo, w Centrum jednodenní chirurgie (Hradec Kralove) jeden zabieg kosztuje 1300 Kč, czyli ok. 216 złotych. Natomiast terapia z zastosowaniem technologii Celon wiąże się z poniesieniem kosztów w wysokości 11 000 Kč, co daje w przeliczeniu 1825 złotych.

Jak szacują eksperci serwisu patientsbeyondborders.com, w 2013 roku w celach medycznych przekroczy granicę ok. 900 tys. Amerykanów. Część z nich podejmie decyzję o leczeniu w polskiej klinice, podobnie jak poszukujący oszczędności Brytyjczycy i Niemcy. Dla zagranicznych pacjentów wizyta w naszym kraju jest nie tylko szansą na pozbycie się dolegliwości wywoływanych hemoroidami, lecz również okazją do odpoczynku i zwiedzania polskich miast. Tym bardziej, że terapia RFITT jest małoinwazyjna i nie wymaga długiej rekonwalescencji. W stosunkowo krótkim czasie po zabiegu można poświęcić się wypoczynkowi i wrócić do kraju z poczuciem, że było się na wakacjach, a nie na leczeniu bolesnej i wstydliwej choroby.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie hemoroidów prądem o wysokiej częstotliwości RFITTH

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…