Leczenie łagodnego przerostu prostaty metodą embolizacji tętnic

Embolizacja tętnic sterczowych, określana angielskim skrótem PAE, to minimalnie inwazyjna technika leczenia przerostu gruczołu krokowego. Znajduje zastosowanie głównie u pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą zostać poddani procedurze elektroresekcji przezcewkowej. Zabieg możliwy do przeprowadzenia w trybie ambulatoryjnym pozwala zmniejszyć objętość prostaty o około 30%.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Łagodny (nienowotworowy) przerost gruczołu krokowego (prostaty) to dolegliwość często dotykająca mężczyzn w średnim wieku. Powiększony gruczoł uciska cewkę moczową, czego efektem są takie dolegliwości jak: utrudniony, spowolniony odpływ moczu z pęcherza, uczucie parcia na mocz oraz niepełnego opróżniania się pęcherza. Oprócz pogorszenia jakości życia taki stan rzeczy może nieść za sobą ryzyko poważniejszych komplikacji i powikłań, takich jak: kamica pęcherza moczowego i jego nawracające stany zapalne, pozanerkową niewydolność nerek oraz całkowite zatrzymanie moczu – wymagające założenie cewnika.

W walce z łagodnym przerostem gruczołu krokowego współczesna urologia dysponuje szeregiem technik zabiegowych o różnych wskazaniach klinicznych i różnym stopniu inwazyjności dla pacjenta. Jedną z nowych, obiecujących metod jest zabieg embolizacji tętnic sterczowych, określany angielskim skrótem PAE (Prostate Artery Embolisation). Pierwszy zabieg tego typu w Polsce przeprowadzony został w marcu 2015 r. w katowickim szpitalu Euromedic przy udziale prekursora metody – dr Hugo Rio Tinto z Lizbony.

Na czym polega embolizacja tętnic sterczowych?

Mianem embolizacji określa się w medycynie zamierzone zamknięcie światła naczynia tętniczego lub żylnego w celu leczniczym. Jej istotą jest wprowadzenie przez cewnik małych koreczków ze skrzepów krwi, spongostanu, skrawków mięśni, sprężynek z włóknami i klejów tkankowych – ich zadaniem jest zaczopowanie światła ściśle określonego naczynia. Embolizacja zalicza się do procedur radiologii zabiegowej.

Propozycja zabiegu embolizacji tętnic sterczowych jest metodą z wyboru, skierowaną głównie do pacjentów, którzy ze względu na ogólny stan zdrowia nie kwalifikują się do leczenia zabiegowego w postaci elektroresekcji przezcewkowej (TURP). Umożliwia zmniejszenie objętości prostaty o ponad 30% przy minimalnym ryzyku powikłań.

W znieczuleniu miejscowym, poprzez niewielkie nacięcie skóry i nakłucie w pachwinie wprowadza się do tętnicy sterczowej cewnik naczyniowy o średnicy około 1 mm. Za jego pomocą do wybranego naczynia aplikowany jest materiał embolizujący w postaci mikroskopijnych kuleczek. Ogranicza on znacznie dopływ krwi do prostaty, co powoduje jej stopniowe obkurczanie się. Zabieg wymaga od lekarza doskonałej znajomości anatomii gruczołu krokowego i związanych z nim naczyń krwionośnych.

Embolizacja tętnic stercza może zostać wykonana w trybie ambulatoryjnym w znieczuleniu miejscowym. W przeciwieństwie do niektórych metod, nie ma również ograniczeń wielkości operowanego gruczołu. Hospitalizacja pacjenta zazwyczaj nie przekracza jednej doby. W przypadku niedostatecznego efektu bądź nawrotu dolegliwości procedurę można powtórzyć.

Znikoma inwazyjność zabiegu sprawia, że może być on stosowany również u pacjentów w podeszłym wieku, ze schorzeniami kardiologicznymi oraz po wszczepieniu rozrusznika serca. Jego przeprowadzenie nie wpływa na upośledzenie czynności seksualnych, nie powoduje również powikłań w zakresie cewki moczowej i ejakulacji wstecznej. Skuteczność leczenia łagodnego przerostu prostaty metodą embolizacji tętnic sterczowych oceniana jest na ponad 70 % a efekt zabiegu zauważalny już w pierwszych dniach po jego przeprowadzeniu.





Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie prostaty metodą embolizacji

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 26

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…