Łuszczyca może występować tylko w jednym miejscu (np. na głowie) lub obejmować bolesnymi zmianami całe ciało chorego, w tym miejsca wrażliwe. Jej powikłaniem bywa łuszczycowe zapalenie stawów prowadzące do niepełnosprawności, zmniejszona odporność, alergie, znaczna nadwaga czy poważne choroby sercowo-naczyniowe. Kolejny skutek schorzenia to ostracyzm społeczny spowodowany obawą o zakażenie się. Wynika to z faktu, że nie wszyscy mają świadomość niezakaźnego charakteru choroby, której główną przyczyną są geny i czynniki immunologiczne. Zmiany łuszczycowe nie należą też do estetycznych. Są to najczęściej brunatno-czerwone grudki w kształcie okrągłym lub owalnym, będące płaskimi i wyraźnie oddzielającymi się od zdrowej skóry. Te widoczne zmiany pokrywają się srebrną lub srebrno-szarą łuską, czyli łuszczycową blaszką. Do tego w połowie przypadków dochodzi łuszczyca paznokci, czyli punktowate wgłębienia w paznokciowej płytce oraz łamliwość, rozwarstwianie i żółknięcie paznokci.
O wadze łuszczycy świadczy to, że zajmuje się nią Sejm w ramach Parlamentarnego Zespołu Do Spraw Łuszczycy. Organizowane są także kampanie społeczne, takie jak "Nie traktuj łuszczycy powierzchownie!". Jej twórcą jest Fundacja Żyjmy Zdrowo, Polskie Towarzystwo Dermatologiczne i AbbVie Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, których celem jest popularyzacja wiedzy o chorobie odbywająca się m.in. za pośrednictwem strony internetowej www.coukrywaskora.pl.
Laser Excimer - skuteczna metoda walki z łuszczycą
Skuteczność działania Lasera Excimer potwierdzają badania kliniczne, takie jak Therapy: Efficacy of the 308-nm excimer laser for treatment of psoriasis: Results of a multicenter study, Copyright © 2002 by the American Academy of Dermatology. Według niego po wykonaniu serii 10 naświetlań (przez łącznie 5 tygodni, 2 naświetlania per tydzień) u aż 72% pacjentów zauważono poprawę o minimum 75%. Z kolei u 90% osób poprawa wynosiła minimum 50%.
Co odpowiada za tę skuteczność? Laser Excimer działa w oparciu o monochlorek ksenonu indukujący apoptozę limfocytów T. Naświetlanie komórek chorych odbywa się bez niepożądanego wpływu na komórki zdrowe, co dzieje się za pomocą możliwości precyzyjnego dopasowania mocy światła. Długość świetlnej wiązki to 308 nanometrów, czas naświetlania przez urządzenie może wynosić od 1 sekundy do 90 sekund, a powierzchnia zabiegowa może wynosić od 50 milimetrów kwadratowych (średnica 8 milimetrów) do 2 262 milimetrów kwadratowych (obszar o wymiarach 39 mm x 58 mm).
Chorym na łuszczycę zaleca się naświetlanie Laserem Excimer przynajmniej 2 razy w tygodniu i wykonanie łącznie od 6 do 20 zabiegów, zależnie od stopnia zaawansowania choroby. Efektami terapii będzie zmniejszenie powierzchni łuszczycowych łat, zminimalizowanie łuskowatości, ograniczenie zaczerwienień oraz zwiększenie uległości łat łuszczycowych na terapię. Terapia laserowa znacząco redukuje ból. By zwiększyć skuteczność naświetlań, terapię można łączyć z lekami miejscowymi takimi jak ditranol, kalcypotriol czy steroidy. Dzięki nim przyspiesza się odpowiedź organizmu na leczenie laserem, co pozwala na zminimalizowanie ilości naświetlań oraz znaczne wydłużenie czasu remisji choroby.
Kliniki i gabinety, w których przeprowadza się leczenie Laserem Excimer
Urządzenie do terapii laserem excimerowym posiada m.in. Klinika DermaClinic z Częstochowy. Koszt leczenia łuszczycy w tej placówce to 35 złotych za jeden zabieg lub 300 złotych za pakiet dziesięciu naświetlań. We Wrocławiu (Centrum Dermatologii Zabiegowej i Laserowej Uroda) za pojedynczy zabieg zapłaci się 150 złotych, a za dziesięć zabiegów - 1 350 złotych. Z kolei w Łodzi (Centrum Medyczne DerMed) opłaty dokonuje się za ilość impulsów laserowych - każdy z nich kosztuje 8 złotych.
Przeciwwskazania do terapii Laserem Excimer
Leczeniu laserem excimerowym nie powinny się poddawać osoby chore na nowotwory skóry, w tym toczeń. Terapię odradza się także ciężarnym i będącym w okresie laktacji, a także wszystkim osobom przyjmującym preparaty światłouczulające bądź mającym podejrzaną lub zdiagnozowaną nadwrażliwość na promieniowanie UV.