Łuszczyca to schorzenie na które według statystyk cierpi około miliona Polaków. Przy czym więcej niż tysiąc z nich ma tę chorobę w postaci najcięższej, która znacznie utrudnia codzienne życie. Jednak nawet jeśli pacjenta dotknęła lżejsza odmiana tej dolegliwości, konieczne jest jej jak najszybsze leczenie. Poza widocznymi czerwonymi łuskowatymi zmianami skórnymi, łuszczyca może być przyczyną różnych innych schorzeń, w tym znacznego osłabienia odporności.
Wspomniane łuskowate plamki koloru czerwonego początkowo zauważalne są na głowie, dłoniach, stopach, kolanach oraz łokciach. Chory zaczyna odczuwać ból, pieczenie, a także świąd i podrażnienie. Dochodzi do stanu zapalnego, który prowadzi do słabszego kontrolowania temperatury przez organizm i zmniejszenia właściwości ochronnych skóry. W jednym na pięć przypadków w konsekwencji łuszczycy rozwija się także zapalenie stawów w odcinku krzyżowym kręgosłupa, szyi, stóp oraz dłoni, które może ograniczać sprawność tych narządów. Inne powikłania łuszczycy, które na szczęście występują nieco rzadziej, to nadciśnienie, udary, niedokrwienna choroba serca, zawały czy cukrzyca. Przykładowo, według badań łuszczyca zwiększa ryzyko udaru o 43%, a zawału - o 52%.
Jak podaje amerykańska narodowa Fundacja Łuszczycy, co czwarta osoba doświadczająca tego schorzenia ma problemy depresyjne. Mając więc już pierwsze, niewielkie objawy choroby, należy się leczyć. Jedną z nowoczesnych metod terapeutycznych jest Fototerapia PUVA.
Jak działa Fototerapia PUVA?
Fototerapia PUVA (Psolaren Ultra-Violet A) działa w oparciu o długie (mające od 320 do 365 nm) promienie ultrafioletowe UVA i związku światłouczulające (zwiększające podatność na promieniowanie UVA). Naświetlanie najczęściej przeprowadza się do 3 razy w tygodniu, jego czas wynosi do kilku minut, a wymagana liczba powtórzeń to zazwyczaj 20 lub więcej. Wyróżnia się kilka typów leczenia terapią PUVA.
- klasyczna fototerapia PUVA - psolareny (związki światłouczulające) podaje się doustnie, mają więc one ogólne działanie. Tabletki je zawierające przyjmuje się od godziny do 3 godzin przed leczeniem;
- kąpiele PUVA Bath - podawanie psolarenów następuje miejscowo, poprzez kąpiel ciała w roztworze je zawierającym, co ogranicza działanie ogólnoustrojowe. Naświetlanie następuje w tym samym momencie co kąpiel;
- moczenie PUVA - kąpieli z psolarenami poddawane są tylko wybrane części ciała (stopy, ręce etc.), naświetlanie następuje również bezpośrednio w trakcie kąpieli;
- miejscowe PUVA topical - psolareny umieszczone są tu w formie preparatu do zewnętrznego stosowania, który nanosi się na wybraną część ciała. Od razu po ich aplikacji przeprowadza się naświetlania;
- słoneczna PUVA sol - tak jak w klasycznym rodzaju fototerapii, psolareny podaje się tu w formie doustnej. Zamiast
- retinoid PUVA (rePUVA) - metoda łącząca doustną aplikację retinoidów (pochodnych witaminy A) oraz fototerapii. Pozwala na użycie zminimalizowanej dawki ultrafioletowego promieniowania, co podnosi bezpieczeństwo leczenia.
Fototerapię PUVA wykorzystuje się zarówno w terapii łuszczycy, jak i w walce z bielactwem, trądzikiem, plackowatym łysieniem czy płaskim liszajem. Pozytywne skutki daje także w leczeniu pokrzywki barwnikowej, twardziny ograniczonej, przyłuszczycy, atopowym zapaleniu skóry czy wybranych rodzajach chłoniaków.
Leczenie fototerapią PUVA w Polsce - ceny
Naświetlanie PUVA w kabinie przeprowadza m.in. Centrum Medycyny Estetycznej RayMed z Łodzi (ulica Sebastiana Felsztyńskiego 2). Koszt jednego naświetlania wynosi w placówce 20 złotych. W Centrum Leczenia Łuszczycy, AZS i Egzemy FEBUMED (Warszawa, ulica Batuty 7) za jednorazowy zabieg zapłaci się 25 złotych, a w Klinice NowoMed z Krakowa (ulica Zygmunta Miłkowskiego 3/6) - również 25 złotych.
Przeciwwskazania do fototerapii PUVA
Okresowo bądź stale odradza się korzystanie z leczenia terapią PUVA pacjentom cierpiącym na zaćmę lub jaskrę, kobietom ciężarnym lub karmiącym piersią czy chorym mającym poniżej 12 lat. Kolejne przeciwwskazania to nadwrażliwość na psolareny, historia nowotworowa, zwiększona wrażliwość na światło oraz schorzenia neurologiczne takie jak padaczka. Do listy tej trzeba także dodać tętnicze nadciśnienie, uszkodzenia nerek czy wątroby, stosowanie innych światłouczulających substancji czy nietypowe, niezdiagnozowane znamiona.