Biofeedback jest formą terapii, która z definicji polega na dostarczeniu pacjentce informacji zwrotnej (feedback). W przypadku leczenia nietrzymania moczu, jest to rejestrowanie reakcji nerwowo – mięśniowych za pomocą urządzenia wyposażonego w skalowane wskaźniki. Rejestracja umożliwia naukę kontrolowania skurczy własnych mięśni, co w dłuższej perspektywie niweluje objawy do minimum. Trening mięśni dna miednicy jest więc najbardziej klasyczną formą terapii, której celem jest optymalizacja koordynacji układu moczowego.
Ma czym polega leczenie nietrzymania moczu metodą Biofeedback?
U pacjentek cierpiących na nietrzymanie moczu, metodę Biofeedback realizuje się za pomocą sondy ciśnieniowej, która jest umiejscowiona w kroczu lub odbycie. Dzięki czujnikom sondy, informacja o skurczach, jaką uzyskuje lekarz, pozwala na regulowanie ich za pomocą ćwiczeń mięśni dna miednicy. Program leczenia obejmuje następujące etapy:
- świadomą lokalizację mięśni, które należy wytrenować
- świadome ćwiczenia wzmacniające, w efekcie których następuje poprawa koordynacji mięśni dna miednicy i lepsze samopoczucie
- rutynowe stosowanie planu treningu, aby był skuteczny długofalowo
Jest to więc niechirurgiczna metoda leczenia inkontynencji, podczas której pacjentka uczy się adaptować funkcje organizmu, do tej pory mimowolne. Za prekursora tej metody, jaką jest Biofeedback, uważa się Arnolda Kegla, który w latach 40 tych XX wieku rozpowszechnił tę technikę oraz w 1948 roku skonstruował perineometr, czyli urządzenie do pomiaru skurczy, z zegarem umożliwiającym pacjentce obserwację swoich reakcji podczas wykonywania ćwiczeń.
Aby Biofeedback był skuteczny, wymagana jest odpowiednia aparatura do pomiaru skurczy, ale przede wszystkim współpraca i motywacja pacjenta z lekarzem, ponieważ niezwykle istotne jest pilnowanie odpowiedniego czasu pomiędzy skurczami, aby każdy kolejny był równie silny jak poprzedni. Ćwiczenia wykonywane są w różnych pozycjach. Skuteczność terapii jest oceniana po około pół roku leczenia.
Terapia Biofeedback w leczeniu nietrzymania moczu u kobiet jest polecana głównie pacjentkom, które mają delikatne objawy oraz tym, które zamierzają rodzić kolejne dziecko. Innymi metodami leczenia nietrzymania moczu są: fizjoterapia, środki farmakologiczne oraz w ostateczności metody chirurgiczne.
”Od naszego mózgu oczekuje się rzeczy niezwykłych, ale tak naprawdę on sam już jest niezwykły. Ludzie wykorzystują bardzo niewielką cząstkę jego możliwości. Za pomocą Biofeedbacku właśnie uczymy się używać własnego umysłu” – mówi dr. Michaela Pakszys.
Bibliografia :
- http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?1221
- http://libra.epino.net.pl/badania.php