Nietrzymanie stolca jest problemem dotyczącym niemal co 5 dorosłej osoby. Ponieważ rzadko jednak przyznajemy się do niego otwarcie, nawet specjalistom, ciężko powiedzieć, ilu pacjentów tak naprawdę zmaga się na co dzień z ową wstydliwą przypadłością. Na szczęscie można ją skutecznie leczyć, a jedną z metod leczenia jest procedura SECCA.
Leczenie nietrzymania stolca sposobem SECCA polega na wykorzystaniu fal radiowych. W chirurgii fale radiowe są w użytku już od lat 20' ubiegłego wieku w licznych jej dziedzinach - od kardiochirurgii, przez urologię, laryngologię, po zabiegi medycyny estetycznej.
Ma czym polega leczenie nietrzymania stolca metodą SECCA?
Procedura SECCA ma małoinwazyjny charakter. Trwa 30-60 minut. Nie wymaga zakładania szwów chirurgicznych, ani wprowadzania implantów. Fale radiowe wysokiej częstotliwości, emitowane są przez specjalne urządzenie - sondę, która wprowadzana jest do kanału odbytu. Zawiera ona niewielkie igły wyposażone w elektrody, które wbijają się w śluzówkę, tworząc nakłucia mikroskopijnych wymiarów. Niesiona za ich pośrednictwem energia oddziałuje na włókna kolagenowe, z których zbudowane są mięśnie odbytu, a przede wszystkim - zwieracz wewnętrzny. Fale radiowe pobudzają tworzenie tych włókien, wzmacniając i obkurczając ten mięsień, poprzez wytworzenie blizn. W żargonie medycznym określane jest to jako "remodeling", polepszający funkcjonowanie zwieracza. Po zabiegu można powrócić do normalnej aktywności w ciągu 48 godzin.
Procedura SECCA w 2002r. została oficjalnie zarejestrowana przez amerykańską Food And Drug Administration do leczenia nietrzymania stolca. Analiza badań klinicznych dotyczących tej metody, opublikowana w czasopiśmie medycznym Colorectal Disesase ujawnia, że jej skutki utrzymują się nadal po 5 latach od zabiegu. Jak podaje Surgical Technology International, pacjenci zauważają znaczne polepszenie nie tylko w zakresie objawów samego nietrzymania stolca, ale również nastroju, oraz poczucia wstydu. Zmniejszenie wstydliwych dolegliwości wynosi średnio 70%, i jest zauważalna u znakomitej większości chorych poddanych zabiegowi.
Leczenie nietrzymania stolca sposobem SECCA - dla kogo najlepsze?
Zdaniem ekspertów z Kliniki Chirurgii Ogólnej z Uniwersytetu Jagiellońskiego, najlepszymi kandydatami do zabiegu są osoby, u których objawy nietrzymania stolca utrzymują się od ponad 12 miesięcy, a dotychczasowe leczenie przez 3-6 miesięcy nie dało pożądanych rezultatów. Ze względu na bezpieczeństwo leczenia nietrzymania stolca metodą SECCA, autorzy artykułu w Clinics in Colon and Rectal Surgery zalecają, by stosować ją przed kwalifikacją do operacji. Leczenie tym sposobem nie wyklucza bowiem wykonania zabiegu chirurgicznego w przyszłości, ale może sprawić, że nie będzie on konieczny. Może również polepszyć rezultaty technik inwazyjnych, kiedy te okazały się niewystarczająco skuteczne.
Zarówno udowodniona skuteczność, jak i pozytywne rezultaty badań naukowych przemawiają za stosowaniem metody SECCA. Ponieważ zabieg jest dość kosztowny, nie została włączona na listę zabiegów refundowanych przez NFZ, zatem całkowity koszt musimy pokryć z własnej kieszeni. Cena leczenia nietrzymania stolca metodą SECCA sięga 12 000 zł w Centrum Medycznym Nasmed w Warszawie.
Bibliografia: Herman, Roman M., et al. "Modern diagnostics and treatment option of fecal incontinence." Postępy Nauk Medycznych (2006); Parisien, Christine J., and Marvin L. Corman. "The SeccaProcedure for the Treatment of Fecal Incontinence: Definitive Therapy or Short-Term Solution."Clinics in colon and rectal surgery 18.1 (2005): 42-45; Efron, J. E. "The SECCA procedure: a new therapy for treatment of fecal incontinence." Surgical technology international 13 (2003): 107-110; Frascio, M., et al. "The SECCA procedure for faecal incontinence: a review."Colorectal Disease 16.3 (2014): 167-172; Johanson, John F., and June Lafferty. "Epidemiology of fecal incontinence: the silent affliction." American Journal of Gastroenterology 91.1 (1996).