Leczenie nietrzymania moczu powinno się rozpoczynać jak najwcześniej po stwierdzeniu występowania tego schorzenia. Istnieją metody postępowania o charakterze zachowawczym oraz operacyjnym - w pierwszej kolejności stosuje się jednak metody niezabiegowe, a decyzja o operacji podejmowana jest w razie ich nieskuteczności.
Kluczem do sukcesu w leczeniu zachowawczym nietrzymania moczu jest przede wszystkim zaangażowanie oraz samodyscyplina ze strony pacjenta. Poza stosowaniem leków istnieją bowiem metody, które są w stanie łagodzić objawy NTM jednak ich skuteczność zależy przede wszystkim od regularności ich stosowania.
Na czym polega elektrostymulacja w leczeniu nietrzymania moczu?
Elektrostymulacja jest metodą, która polega na pobudzaniu do skurczów mięśni dna miednicy za pomocą generowanych zewnętrznie impulsów elektrycznych. Mięśnie, tworzące dno miednicy, są zbudowane z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej, która podlega kontroli naszej świadomości - oznacza to, że ich skurcz jest zależny od naszej woli. Nauka prawidłowego napinania oraz rozluźniania mięśni dna miednicy jest jednak dość trudna i wymaga współpracy z doświadczonym fizjoterapeutą. Tymczasem mięśnie nie są w stanie odróżnić impulsu generowanego poprzez elektrostymulację od tego wysyłanego przez mózg - oznacza to, że za pomocą elektrostymulacji można mimowolnie wzmacniać ich siłę. Jest to niezwykle pomocne u pacjentek, które nie umieją nauczyć się samodzielnego wykonywania treningu mięśni miednicy.
Niewątpliwą zaletą elektrostymulacji jest możliwość wykonywania ćwiczeń w domowym zaciszu. Początkowo można skorzystać z sesji terapeutycznej w gabinecie lekarskim, aby bliżej poznać tę metodą jednak dzięki szerokiemu dostępowi do elektrostymulatorów takie leczenie można z powodzeniem kontynuować w domu. Cena elektrostymulatora waha się od około 400 do 800 zł. Zestaw składa się z generatora impulsów zasilanego bateriami oraz elektrody, którą umieszcza się wewnątrz pochwy. Aplikacja elektrody jest łatwa, a stosowanie metody bezpieczne i proste.
Efekty wykorzystania elektrostymulacji w leczeniu nietrzymania moczu zależą od nasilenia tego schorzenia oraz stopnia osłabienia mięśni dna miednicy. Elektrostymulacja jest metodą polecaną kobietom z łagodnym wysiłkowym nietrzymaniem moczu, a także przy mieszanej i naglącej postaci nietrzymania moczu. Nie bez znaczenia jest również częstość wykonywania takich treningów. Specjaliści zalecają, aby stosować technikę elektrostymulacji codziennie przez kilkanaście minut. Treningi z wykorzystaniem elektrostymulatora można porównać do treningów na siłowni, które sprawiają że mięśnie powiększają się i stają się silniejsze, a przez to mogą lepiej pełnić swoją funkcję. W przypadku mięśni dna miednicy chodzi i wzmocnienie funkcji podporowych dla narządów takich jak pęcherz moczowy, odbytnica i odbyt oraz narządów rozrodczych.
Pierwsze efekty leczenia NTM metodą elektrostymulacji można zaobserwować czasem już po upływie 2-3 tygodni. W artykule, opublikowanym w czasopiśmie "Ginekologia Praktyczna" w 2010r. zamieszczono wyniki badania, oceniającego skuteczność stosowania elektrostymulacji z powodu wysiłkowego nietrzymania moczu. 89% kobiet, biorących udział w badaniu, oceniło efekty terapii jako zadowalające, a 61% zadeklarowało poprawę ogólnej jakości życia.
Wśród przeciwwskazań do stosowania elektrostymulacji należy wymienić m.in stany zapalne oraz zmiany troficzne w obrębie pochwy, padaczkę, wszczepiony elektrostymulator serca. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu terapii nietrzymania moczu za pomocą elektrostymulacji należy skonsultować się ze specjalistą, który oceni bezpieczeństwo i korzyści płynące z jej stosowania.
Bibliografia: "Znaczenie elektrostymulacji dopochwowej mięśni dnia miednicy jako zachowawczej metody leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet" A.Cendrowska, A.Nalewczyńska, J.Kowalska Ginekologia Praktryczna 2010; www.ntm.pl