Neuromodulacja krzyżowa InterStim w leczeniu nietrzymania moczu

Jedną z metod wykorzystywanych w leczeniu nietrzymania moczu metodą jest tzw. neuromodulacja krzyżowego odcinka rdzenia kręgowego. Istotą terapii jest stymulowanie nerwów krzyżowych, odpowiadających m.in. za kontrolę pęcherza moczowego, za pomocą łagodnych impulsów elektrycznych. Tym samym możliwe jest przywrócenie jego prawidłowego funkcjonowania, dzięki czemu dochodzi do ustąpienia przykrych dolegliwości.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.
Nietrzymanie moczu (inkontynencja) jest schorzeniem, które jak żadne inne powoduje u dotkniętych nim osób poczucie wstydu i zakłopotania. Ze względu na dyskomfort psychiczny, znaczna część chorych unika wizyty u lekarza lub zgłasza się do niego nawet po kilku latach od wystąpienia problemu. To błąd, ponieważ współczesna medycyna dysponuje szerokim wachlarzem metod leczenia inkontynencji, począwszy od specjalistycznych ćwiczeń, wzmacniających mięśnie dna miednicy, poprzez farmakoterapię, wykorzystanie pola magnetycznego lub elektrostymulacji, na inwazyjnych zabiegach chirurgicznych kończąc.

Neuromodulacja w leczeniu nietrzymania moczu

Rozmieszczenie systemu InterStim - rysunek poglądowy

Jedną z najnowszych w Polsce metod leczenia nietrzymania moczu jest neuromodulacja krzyżowego odcinka rdzenia kręgowego, w skrócie zwana neuromodulacją krzyżową. Zabieg wykonuje się przy użyciu niewielkiego urządzenia InterStim, wyprodukowanego przez amerykańską firmę Medtronic. Istotą terapii jest stymulowanie za pomocą łagodnych impulsów elektrycznych nerwów krzyżowych, odpowiadających za kontrolę pęcherza moczowego, a tym samym umożliwienie im prawidłowego funkcjonowania.

2024/07/202/GIN
Nie odkładaj zdrowia na później
Kiedy ostatni
raz byłaś
u ginekologa?
Umów się na wizytę ginekologiczną ze zniżką i zadbaj o swoje zdrowie już dziś.

W skład systemu InterStim wchodzą:

  • wszczepiany chirurgicznie pod skórę pacjenta neurostymulator
  • cienki przewód, który przewodzi łagodne impulsy elektryczne wprost do nerwów kontrolujących dno miednicy, włącznie z jelitem grubym i pęcherzem moczowym
  • zewnętrzny, manualny programator pacjenta, który pozwala na dostosowanie natężenia stymulacji oraz włączenie i wyłączenie systemu

Jak przebiega neuromodulacja krzyżowa?

Minimalnie inwazyjny zabieg wszczepienia systemu neuromodulacji krzyżowej można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Procedura "montażu" urządzenia jest dwuetapowa. Pierwsza faza, zwana "testową", pozwala ocenić skuteczność i tolerancję metody przez pacjenta. W tym celu lekarz umieszcza elektrodę w pobliżu nerwów krzyżowych, a następnie podłącza ją do stymulatora zewnętrznego, noszonego przez pacjenta na pasku. W przypadku pozytywnej odpowiedzi na terapię, przechodzi się do drugiej fazy, czyli podskórnego wszczepienia neurostymulatora. Ta dwustopniowa procedura pozwala zastosować metodę InterStim wyłącznie u pacjentów, u których zaobserwowano istotną poprawę kliniczną.

Efekty zabiegu neuromodulacji

Zgodnie z przytaczanymi przez producenta urządzenia wynikami badań klinicznych, osoby leczone za pomocą terapii InterStim z powodu nadreaktywności pęcherza moczowego, zgłaszały istotną poprawę w zakresie liczby epizodów nietrzymania moczu w każdym tygodniu. U części badanych doszło do całkowitego ustąpienia nietrzymania moczu, istotnej redukcji liczby wyjść do toalety każdego dnia, a także wyraźnej poprawy jakości życia. Bateria neurostumulatora wystarcza na kilka lat pracy urządzenia – po jej wyczerpaniu urządzenie może wymagać wymiany.

"Stosowanie neuromodulacji krzyżowej daje spektakularne efekty. Dolegliwości są definitywnie niwelowane. Pacjenci z OAB leczeni za pomocą InterStim obserwują całkowite ustąpienie nietrzymania moczu, bądź znaczną redukcję epizodów wycieku moczu i liczby wyjść do toalety" – mówi prof. dr hab. n. med. Jerzy B. Gajewski, profesor urologii i farmakologii Uniwersytetu Dalhousie w Halifax.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie nietrzymania moczu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…