Wskazania do operacji guza tarczycy

Guzy tarczycy są jednym z najczęstszych zaburzeń dotyczących tego gruczołu. Przeprowadzone na szeroką skalę badania autopsyjne wykazały, iż są spotykane u ponad 50% przypadków pacjentów borykających się z chorobami tarczycy. Jedną z form radykalnego i skutecznego leczenia jest chirurgiczne usunięcie całego gruczołu lub jednego płata - tego, na którym znajduje się guz.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Guzy tarczycy to ogniskowe zmiany gruczołu (lite lub torbielowate), które mogą występować w formie pojedynczej lub mnogiej, tworząc tzw. wole. Wykrywane są częściej u kobiet. Czynniki powstawania guzów tarczycy nie są jednoznacznie określone. Wśród prawdopodobnych przyczyn wskazuje się predyspozycje genetyczne, niedobór jodu w diecie oraz chorobę Hashimoto. Większość guzków tarczycy to zmiany o charakterze łagodnym, niespełna 5% z nich stanowi nowotwór złośliwy.

Jak rozpoznać guzy tarczycy?

Guzy gruczołu tarczowego są zazwyczaj niewielkich rozmiarów i nie powodują większych dolegliwości. Rozpoznanie najczęściej następuje przypadkowo w trakcie badania palpacyjnego lub podczas badania USG tarczycyWiększe guzy mogą zacząć uciskać pobliskie narządy (przełyk i tchawicę), powodując u chorego kłopoty z połykaniem czy oddychaniem. Rzadko występującym objawem jest chrypka oraz ból promieniujący od gruczołu tarczowego do uszu.

Oprócz wyżej opisanych objawów miejscowych, występują również dolegliwości związane z zaburzeniem produkcji hormonów tarczycy (tzw. guzki autonomiczne). Polegają one na wytwarzaniu przez guzki nadmiernej ilość hormonów poza kontrolą organizmu, co prowadzi do objawów nadczynności tarczycy. Z kolei w przypadku powstania guzków w trakcie choroby Hashimoto, nadrzędnym symptomem może być niedoczynność gruczołu tarczowego.

Zwróć uwagę: Guzy na tarczycy są zwykle małe i często wykrywane przypadkowo podczas badania palpacyjnego lub USG.

Wycięcie guza tarczycy

Przebieg diagnostyczny oraz rozpoznanie stawiane jest przez tak zwanego lekarza od tarczycy, czyli endokrynologa. Specjalista dokonuje badania podmiotowego (wywiad) i przedmiotowego pacjenta (badanie fizykalne). W celu określenia czynności tarczycy może zalecić również przeprowadzenie badań hormonalnych tj.:

  • stężenie TSH we krwi,
  • wolne hormony gruczołu tarczowego (FT4 i FT3).

Konieczne jest także wykonanie badania obrazowego USG. Pozwala ono określić dokładny rozmiar oraz cechy guzka. W oparciu o badanie USG nie jest możliwe jednak jednoznaczne rozpoznanie złośliwości zmiany. Szczególną uwagę mogą budzić guzki hypoechogeniczne o nieregularnym zarysie, z widocznymi mikrozwapnieniami oraz o zwiększonym przepływie krwi. W przypadku takich zmian występuje zwiększone ryzyko raka i jest to wskazaniem do dalszej bardziej szczegółowej diagnostyki, czyli biopsji tarczycy. 

Badanie BAC – biopsja aspiracyjna cienkoigłowa polega na nakłuciu i pobraniu komórek guza pod konrolą USG oraz określeniu jego dokładnej struktury poprzez badanie cytologiczne. Według badań BAC większość zmian ogniskowych tarczycy ma charakter łagodny, około 5% z nich to nowotwór złośliwy. Ponadto u niektórych pacjentów wykonywana jest scyntygrafia tarczycy.

Uwaga: Guzki na tarczycy o nieregularnym kształcie i z mikrozwapnieniami mogą sugerować większe ryzyko raka, co jest wskazaniem do wykonania biopsji cienkoigłowej (BAC).

Jak wygląda operacja usunięcia guza tarczycy?

Leczenie guzków tarczycy jest zróżnicowane i zależy od charakteru zmiany. Guzy, które nie przekraczają 1 cm, nie powodują dolegliwości oraz nie mają cech nowotworowych wymagają jedynie okresowej kontroli, zwykle po 12 miesiącach wykonuje się badanie USG tarczycy w celu sprawdzenia wielkości guza. W terapii zapobiegawczej stosuje się środki farmakologiczne. Guzy o wielkości około 3 cm zwykle trzeba wyciąć, jednak zawsze wymaga to specjalistycznej diagnozy, a ostateczną decyzję podejmuje lekarz. Radykalną metodą leczenia jest zarówno podawanie jodu promieniotwórczego, jak i zabieg operacyjny.

Czy wiesz, że: W Polsce w ciągu roku przeprowadza się blisko 25 tysięcy operacji guzków tarczycy. Rozległość zabiegu jest uwarunkowana charakterem zmiany ogniskowej tarczycy.

Guz tarczycy - operacja skutecznym rozwiązaniem

Leczenie chirurgiczne rozważa się w przypadku zmian ogniskowych tarczycy o dużych rozmiarach. Względnym wskazaniem do operacji guza tarczycy jest ucisk struktur mogący powodować zaburzenia w oddychaniu lub połykaniu. Zabieg może obejmować wycięcie jednego płata tarczycy z guzkiem (tzw. lobektomię) lub zupełne wycięcie gruczołu. W przypadku guza o charakterze złośliwym konieczne jest całkowite usunięcie tarczycy.

Skuteczność leczenia raka tarczycy w Polsce jest dość wysoka, świadczy o tym wypowiedź Pani profesor Barbary Jarząb:

Polska ma świetne wyniki leczenia raka tarczycy, lepsze niż w Europie, a porównywalne z USA". Ponadto profesor Jarząb zaznacza, że po 10 latach od operacji liczba chorych pozostających w dobrej formie sięga 95%.

Źródła:

  • Madan Kapre, Devendra Mahore, Ashutosh Mangalgiri, "Atlas chirurgii tarczycy", Warszawa, 2018, ISBN: 978-83-949243-7-9
  • Stanisław Cichoń, Lech Pomorski, "Chirurgia endokrynologiczna"

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Operacja tarczycy

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…