Nadwaga i otyłość to jedne z najbardziej powszechnych obecnie tzw. chorób cywilizacyjnych, związanych głównie z siedzącym trybem życia, brakiem aktywności fizycznej i niewłaściwą, zbyt kaloryczną dietą. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nadmiar niepotrzebnych kilogramów to problem nie tylko estetyczny, ale także zdrowotny. Prowadzi on do wielu poważnych chorób, m.in. cukrzycy, nadciśnienia i zwyrodnienia stawów, zwiększa również ryzyko wystąpienia nowotworów złośliwych.
Balonikowanie żołądka sposobem na otyłość
Jedną z metod walki z nadwagą i otyłością – stosowaną w przypadkach, gdy dieta i ćwiczenia fizyczne nie przynoszą spodziewanych rezultatów – jest zabieg balonikowania, czyli umieszczenia w żołądku pacjenta specjalnego balonu gastrycznego, wypełnionego powietrzem lub solą fizjologiczną. Zabieg taki zalicza się do medycznych procedur incision free, czyli niewymagających cięcia chirurgicznego.
Istotą działania balonu żołądkowego jest częściowe wypełnienie objętości żołądka (nawet do 70% jego pojemności), przez co pacjent ma zmniejszone możliwości przyjmowania pokarmu i wcześniej występuje u niego uczucie sytości. Metoda znajduje zastosowanie zarówno u osób ze stosunkowo niewielką nadwagą – będąc terapią zwiększającą komfort życia, jak też u pacjentów z chorobliwą otyłością (tzw. otyłość olbrzymia).
Jak przebiega implantacja balonu Medsil?
Jednym z balonów gastrycznych, często stosowanych w polskich klinikach, jest napełniany solą fizjologiczną balon rosyjskiej firmy Medsil. Wyrób posiada europejski certyfikat bezpieczeństwa CE a wszystkie etapy jego produkcji zgodne są z normami ISO 13485 (System Zarządzania Jakością dla Wyrobów Medycznych). Procedura balonikowania przeprowadzana jest w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym. Do żołądka wprowadzana jest przez jamę ustną sonda z balonikiem, który po napełnieniu odpowiednią ilością soli fizjologicznej jest pozostawiany w żołądku. W trakcie zabiegu wykorzystywana jest specjalna kamera endoskopowa, dzięki której lekarz może kontrolować jego przebieg na ekranie monitora. W ciągu 2-3 dni po zabiegu pacjent może odczuwać przejściowy dyskomfort, nudności, wzdęcia lub nawet wymioty – są one objawem przyzwyczajania się organizmu do obecności ciała obcego.
Efekty implantacji balonu Medsil
Średni czas trwania terapii (noszenia balonu Medsil w żołądku) wynosi około sześciu miesięcy, a przeciętna utrata wagi w tym okresie to od 25 do 35 %. Pamiętać należy jednak, że balon jest tylko jednym z kilku elementów procesu odchudzania – sprawia, że "wilczy apetyt" zostaje ograniczony, nie zwalnia jednak z konieczności wdrożenia i utrzymania zdrowego trybu życia, stosowania odpowiedniej diety i adekwatnej do możliwości aktywności fizycznej. Tylko połączenie balonikowania żołądka wraz z rozsądnymi nawykami żywieniowymi przynosi zadowalające i długotrwałe efekty.