Łagodny przerost gruczołu krokowego (przerost prostaty, BPH- benign prostatic hyperplasia) jest to schorzenie, którego częstość występowania zwiększa się wraz z wiekiem. Objawy BPH występują u połowy mężczyzn po 60 r.ż. i aż u 90% mężczyzn po ukończeniu 85 lat. Pacjenci najczęściej skarżą się na takie objawy, jak konieczność oddawania moczu w nocy, słaby strumień moczu, występowanie parć naglących oraz uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza po mikcji.
U pacjentów ze słabo nasilonymi objawami choroby stosuje się wyłącznie obserwację. Silniejsze objawy przerostu prostaty są powodem włączenia leczenia farmakologicznego. Jeśli to nie jest skuteczne, lub istnieją przeciwwskazania do jego stosowania, u pacjenta można wykonać zabieg małoinwazyjny (zwykle laserowy) lub operację, mające na celu zmniejszenie objętości lub całkowite usunięcie stercza.
Metody leczenia prostaty laserem diodowym DLEP
Laser diodowy jest wykorzystywany w wielu gałęziach medycyny, ale do urologii przyjął się stosunkowo niedawno. Wśród cech, które sprawiają, że laser diodowy staje się coraz bardziej popularny należy wymienić jego niewielkie wymiary oraz stosunkowo niską cenę i koszty eksploatacji. Ponadto, laser diodowy charakteryzuje się niską produkcją ciepła, ponieważ straty energii są ograniczone do minimum. W urologii wykorzystywana jest długość fali 980nm. W związku z głęboką penetracją tkankową, możliwe jest zmniejszenie energii lasera w celu uniknięcia uszkodzenia sąsiednich struktur.
Jednym z zabiegów, wykonywanych laserem diodowym w przeroście stercza, jest waporyzacja gruczołu krokowego. Podczas zabiegu do gruczołu krokowego przykłada się włókno z bocznym promieniem, dzięki czemu tkanka ulega odparowaniu. Zaleca się wykonywanie waporyzacji w sterczu o objętości do 70ml. Większy gruczoł należy usunąć przy pomocy innej techniki. Główną wadą waporyzacji jest brak materiału uzyskanego do badania histopatologicznego. Dlatego zabieg można wykonać wyłącznie po wykluczeniu nowotworu złośliwego stercza.
Jeśli potrzebne jest wykonanie badania histopatologicznego, można wykonać resekcję stercza przy pomocy lasera diodowego. Zabieg ten również jest wykonywany w gruczole do 70ml. Podczas resekcji, przy pomocy lasera diodowego ucina się fragmenty prostaty, przemieszcza je do pęcherza moczowego, a następnie wypłukuje na zewnątrz.
Trzecim rodzajem zabiegów wykonywanych przy użyciu lasera diodowego jest enukleacja. Podczas tej procedury konieczne jest nacięcie szyi pęcherza moczowego, przemieszczenie do pęcherza kolejno wycinanych fragmentów stercza i następnie usunięcie ich z pęcherza na zewnątrz. Ten typ zabiegu może być stosowany w sterczach, których objętość przekracza 70ml.
Efekty uzyskane w leczeniu przerostu prostaty przy pomocy lasera diodowego są zbliżone do tych uzyskiwanych metodą przezcewkowej elektroresekcji gruczołu krokowego (TURP). Przewaga lasera polega na tym, że dzięki niemu uzyskuje się znacznie mniejsze straty krwi, a sam zabieg może być przeprowadzony u pacjentów przyjmujących antykoagulanty. Dodatkowo skróceniu ulega czas cewnikowania i pobytu w szpitalu, a także obniża się ryzyko wystąpienia zespołu poresekcyjnego (hiponatremia w wyniku przedostania się do krążenia płynu wykorzystywanego podczas zabiegu).
Wyniki leczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego przy pomocy lasera diodowego są bardzo obiecujące. Należy jednak pamiętać o tym, że zabiegi te są przeprowadzane od niedawna i nie ma jeszcze długoterminowych badań, potwierdzających ich skuteczność i bezpieczeństwo.
Źródła: "Rozpoznawanie i leczenie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego Aktualne (2003) wytyczne American Urological Association" Medycyna Praktyczna Chirurgii 5/2003 i 6/2003; "Zastosowanie lasera diodowego w leczeniu schorzeń stercza" Przegląd Urologiczny 2014/1; "Choroby rozrostowe gruczołu krokowego" Borgis - Nowa Medycyna 4/2002