Przepuklina po cesarskim cięciu - objawy i leczenie

Przepuklina to przemieszczenie się części narządu (jelita grubego lub cienkiego) poza jego prawidłowe położenie. W przypadku kobiet ciężarnych i po porodzie dochodzi do rozciągnięcia powłok brzusznych, co sprzyja powstawaniu tej dolegliwości. Jak radzić sobie z przepukliną w przypadku tego szczególnego stanu? Czym charakteryzuje się przepuklina po cesarskim cięciu?

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Przepuklina (z jęz. łac. hernia) może pojawić się już w trakcie ciąży i jest to związane z rozciąganiem się powłok brzusznych. Kobiety obserwują uwypuklenie w okolicy pępka, poniżej (w tzw. kresie białej), we wcześniejszej bliźnie pooperacyjnej lub (najrzadziej) w kanale udowym. Najczęściej występuje przepuklina po cc (cesarskim cięciu), którym była zakończona poprzednia ciąża, ale zwiększone ryzyko dotyczy również kobiet z nadwagą oraz wieloródek. 

Leczenie przepukliny po ciąży

Jeżeli przepuklina pojawi się w trakcie ciąży, zazwyczaj lekarze stosują leczenie zachowawcze. Dopiero po rozwiązaniu lekarz podejmuje decyzję o usunięciu przepukliny poprzez planowany zabieg chirurgiczny (w sposób klasyczny lub laparoskopowy), gdyż dolegliwość ta nie cofa się samoistnie. Jeśli przepuklina brzuszna po cc lub porodzie naturalnym jest duża, w trakcie operacji stosuje się specjalne siatki, które mają za zadanie wzmocnić naderwane powłoki brzuszne i uniemożliwić nawrót schorzenia. Przepukliny małe operuje się, wykorzystując tkankę pacjenta, co znacznie przyspiesza okres rekonwalescencji. Zabieg przeprowadza się z reguły w znieczuleniu ogólnym, a pacjentki są wypisywane do domu najczęściej kolejnego dnia. Postępowanie pooperacyjne zakłada ograniczoną aktywność ruchową i kontrolę chirurgiczną w okresie dwóch tygodni od wykonania zabiegu.

Przepuklina po "cesarce" - objawy

Objawy przepukliny po cc są dokładnie takie same, jak w przypadku innych odmian przepuklin brzusznych. Początkowo w miejscu powstania dolegliwości odczuwalny jest lekki dyskomfort. W trakcie wysiłku związanego z napinaniem mięśni brzucha (śmiech, kaszel, kichanie, czy też wzmożone parcie), pojawia się uwypuklenie. Z czasem zwiększa ono swoją objętość, pojawia się na dłużej, mogą pojawić się również trudności z jego odprowadzeniem na swoje miejsce. Należy pamiętać, że kobiety, które nabawią się przepukliny w trakcie ciąży, muszą pozostawać pod stałą opieką lekarską.

2024/07/203/GIN
Porozmiawiaj z lekarzem
Czy antykoncepcja,
którą przyjmujesz
wciąż jest dla
Ciebie odpowiednia?

Przepuklina w bliźnie po cc

Nieco inną kwestią jest przepuklina pojawiająca się w bliźnie po cesarskim cięciu - może ona wystąpić bowiem nie tylko podczas kolejnej ciąży, ale też w wyniku nieprawidłowego zszycia rany - wówczas mówimy o przepuklinie pooperacyjnej. Postępowanie w jej przypadku jest takie, jak w sytuacji pojawienia się innych przepuklin brzusznych. Jeśli dolegliwość pojawi się w kolejnej ciąży, operację trzeba będzie odroczyć, jeśli jednak przepuklina wystąpi niezależnie od kolejnej ciąży, decyzję o zakwalifikowaniu do zabiegu podejmie lekarz. Zwykle nie zaleca się zwlekać z operacją i warto przeprowadzić ją jak najszybciej.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Operacje przepukliny brzusznej

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 12

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…