Przewlekłe zapalenie prostaty – objawy
Gruczoł krokowy (prostata, stercz) znajduje się między pęcherzem moczowym a odbytnicą. Jego zadanie to produkcja wydzieliny, która wchodzi w skład nasienia i jest nośnikiem plemników. Infekcja bakteryjna lub wirusowa może doprowadzić do ostrego zapalenia prostaty. Stan ten wymaga niezwłocznego kontaktu z lekarzem i jak najszybszego wdrożenia leczenia. Sygnalizować go mogą nagle pojawiające się symptomy takie jak gorączka, dreszcze, silny ból występujący w okolicy krocza, odbytu i u nasady prącia, a także złe samopoczucie.
Przewlekłe zapalenie prostaty objawia się nieco inaczej – symptomy ogólne zwykle nie występują, pojawiają się zaś:
- ból krocza i jąder
- bolesność stercza
- zwiększona częstotliwość oddawania moczu
- powolny, przerywany strumień moczu
- bolesna ejakulacja
Bakteryjna odmiana choroby zwykle rozwija się jako skutek niedokładnego wyleczenia ostrego zapalenia prostaty. Podłoże przewlekłego niebakteryjne zapalenia prostaty nie jest do końca znane. Zwykle mówi się o połączeniu różnych czynników, np. silnego, przewlekłego stresu z nadmiernym napięciem mięśni dna miednicy.
Przewlekłe zapalenie prostaty – leczenie
Jeśli przewlekłe zapalenie prostaty ma podłoże bakteryjne, w leczeniu należy zastosować antybiotyki. W ramach farmakoterapii stosuje się ponadto leki przeciwzapalne czy ułatwiające odpływ moczu. Zdarza się, że konieczne jest leczenie chirurgiczne. Niezwykle istotne jest wprowadzenie zmian do obecnego stylu życia. Ważne jest, aby unikać ucisku krocza, do którego może dochodzić np. podczas jazdy na rowerze. Dodatkowo należy rzucić palenie.
Fala uderzeniowa (ESWT) w leczeniu przewlekłego niebakteryjnego zapalenia prostaty

Jedną z metod leczenia przewlekłego niebakteryjnego zapalenia prostaty jest terapia falą uderzeniową. Badania kliniczne wykazały wysoką skuteczność w łagodzeniu przewlekłych stanów zapalnych prostaty. Mężczyźni z przedziału wiekowego 27-70 lat po przejściu terapii fala uderzeniową zauważyli ogromną poprawę. Aż 82% badanych zgłosiło wyraźne zmniejszenie bólu miednicy i objawów ze strony układu moczowego. Pacjenci mówili także o poprawie erekcji.
Zabieg polega na aplikacji fal terapeutycznych bezpośrednio na obszar prostaty, poprzez specjalną głowicę. Wskutek działania fal poprawie ulega ukrwienie stercza, a to prowadzi do zmniejszenia dolegliwości związanych z zapaleniem gruczołu. Co ważne, bezpośrednio po zabiegu można powrócić do swoich codziennych aktywności.
Zalety leczenia zapalenia prostaty falą uderzeniową
Zmniejszenie dolegliwości bólowych i poprawa jakości erekcji to niejedyne zalety terapii falą uderzeniową. Leczenie pomaga również:
- zahamować rozwój choroby
- uruchomić naturalne mechanizmy naprawcze organizmu
- zmniejszyć częstotliwość oddawania moczu
- poprawić przepływu moczu w trakcie mikcji
Metoda jest bezbolesna i nieinwazyjna, a efekty pojawiają się już po 4 zabiegach. Fala uderzeniowa nie wyklucza stosowania innych metod terapeutycznych.
Źródła:
- KORE Centrum Fizjoterapii Specjalistycznej, "Leczenie przewlekłego zapalenia prostaty ESWT" (centrum-kore.pl)
- B. Dybowski, "Przewlekłe zapalenie stercza" (www.przeglad-urologiczny.pl), Przegląd Urologiczny