Leczenie refluksu - zabieg Stretta

Refluks żołądkowo-przełykowy jest nieprzyjemną dolegliwością układu pokarmowego, objawiającą się cofaniem kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, czego efektem jest m.in. zgaga i ból w klatce piersiowej. Skutecznym i małoinwazyjnym sposobem pozbycia się problemu jest endoskopowy zabieg Stretta, wykorzystujący energię fal radiowych do pobudzenia rozrostu i pogrubienia dolnego zwieracza przełyku – mięśnia działającego jak zastawka antyrefluksowa.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Na chorobę refluksową, o różnym stopniu nasilenia, cierpieć może nawet sześć milionów Polaków, w większości osoby po czterdziestym roku życia. Zgodnie z przyjętą w 2006 r. definicją montrealską jest ona "stanem chorobowym, w przebiegu którego dochodzi do zwrotnego cofania się treści żołądkowej i który prowadzi do rozwoju uciążliwych objawów i/lub powikłań".

Występowanie refluksu obniża znacznie jakość życia chorego poprzez dolegliwości takie jak:

  • zgaga – charakterystyczne pieczenie i ból gardła, pojawiające się zwykle chwile po spożyciu posiłku i trwające od kilkunastu do kilkudziesięciu minut
  • problemy z przełykaniem pokarmu i dysfagia - utrudnione przechodzenie pokarmu z jamy ustnej przez przełyk do żołądka
  • ból w klatce piersiowej podczas przełykania – objawiający się najczęściej w trakcie spoczynku w pozycji leżącej, czasami porównywany do bólu towarzyszącego problemom kardiologicznym
  • krwawienie z przełyku – objawiające się krwią w ślinie lub krwawymi wymiotami, jest objawem zaawansowanej choroby refluksowej

Istnieją również mniej charakterystyczne symptomy, nierzadko mylone z innymi dolegliwościami, takie jak: chrypka na skutek podrażnienia strun głosowych kwaśną treścią żołądkową i objawy typowe dla astmy (kaszel lub ciężki oddech w efekcie dostania się treści refluksowej do dróg oddechowych).

Zabieg Stretta – endoskopowe leczenie refluksu

Leczenie endoskopowe jako metodą, po której oczekuje się wysokiej skuteczności i stosunkowo nielicznych skutków ubocznych, zdobywa coraz większą popularność także w przypadku walki z refluksem. W wielu przypadkach jest rozsądną alternatywą pomiędzy terapią farmakologiczną a zabiegiem chirurgicznym. Pierwsza z metod jest u części pacjentów nieskuteczna lub nietolerowana, druga zaś kosztowna i jak każda operacja niesie za sobą pewne ryzyko powikłań.

Endoskopowa metoda Stretta polega na zastosowaniu działania ablacyjnego prądu o częstotliwości fal radiowych na dolny zwieracz przełyku oraz okolicę podwpustową. Wywołuje to zwiększenie napięcia mięśni i przyrost ich masy, zmniejsza również liczbę przejściowych relaksacji zwieracza. Analogiczne techniki, polegające na obkurczeniu struktur dolnej części gardła, stosowane są w leczeniu chrapania i bezdechu sennego.

Urządzenie Stretta, amerykańskiej firmy Curon Medical, składa się z giętkiego cewnika, zakończonego z jednej strony rękojeścią a z drugiej specjalnym balonikiem z przytwierdzonymi do niego igłami (elektrodami) o długości 5,5 mm. Wprowadzone w okolice dolnego zwieracza przełyku elektrody emitują prąd o częstotliwości radiowej (RF – radiofrekwencja), dostarczany w do około 56 różnych punktów połączenia żołądkowo-przełykowego. Tkanka poddana efektowi ocieplenia w wyniku działania energii RF reaguje skurczem. Skurcz taki ma miejsce bezpośrednio w czasie zabiegu, zaś przebudowa struktury mięśni trwa w czasie gojenia tkanki przez około 6-12 miesięcy. Objawy refluksu mogą się utrzymywać jeszcze przez kilka tygodni po zabiegu.

Przeprowadzane badanie kliniczne wykazały, że leczenie choroby refluksowej metodą Stretta przynosi wymierne, pozytywne efekty u ponad 75% pacjentów. Powoduje zmniejszenie dolegliwości, poprawę jakości życia, umożliwia także długookresowe zmniejszenie ilości zażywanych leków lub nawet ich odstawienie.


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego metodą STRETTA

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 53

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…