Leczenie skrzywienia prącia w chorobie Peyroniego lekiem Xiapex

Choroba Peyroniego to schorzenie o postępującym charakterze, które polega na zastąpieniu włókien elastycznych występujących w osłonce białawej prącia przez włókna kolagenowe. Prowadzi to do deformacji prącia w postaci jego znacznego skrzywienia. Jedną z nowoczesnych metod leczenia choroby Peyroniego jest kuracja wstrzyknięciami preparatem Xiapex, który zawiera kolagenazę, czyli enzym rozkładający kolagen, wytwarzany przez bakterie z rodzaju Clostridium Histolyticum.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Choroba Peyroniego ma przebieg dwuetapowy. Najpierw dochodzi do rozwoju procesu zapalnego- chory odczuwa ból prącia podczas dotyku czy stosunku płciowego.  Formująca się płytka włóknista powiększa swoje rozmiary, co powoduje stałe pogłębienie skrzywienia prącia.  Następnie choroba przechodzi w okres stabilny, który cechuje się ustąpieniem stanu zapalnego i utrwaleniem zmian w odkształceniu prącia. Według Przeglądu Urologicznego tylko w niewielkiej liczbie przypadków może dojść do samoistnego wycofania zmian- u 45% chorych następuje stabilizacja objawów, a u 40% dochodzi do stałej progresji deformacji.

Dane opublikowane w dwumiesięczniku Polskiego Towarzystwa Urologicznego wskazują, że choroba Peyroniego dotyczy w Polsce 3-9% mężczyzn. Niestety aż 48% panów rozwija z tego powodu objawy depresji, a 81% doświadcza problemów emocjonalnych związanych z chorobą.  Za przyczyny rozwoju choroby Peyroniego najczęściej podaje się uwarunkowania genetyczne, procesy autoimmunologiczne czy urazy. 

Leczenie choroby Peyroniego obejmuje leczenie zachowawcze  oraz metody chirurgiczne, które według prof. Janusza Darewicza, specjalisty urologa, konieczne jest u 10% pacjentów. Stosowanie iniekcji dopłytkowych preparatem Xiapex jest nowoczesną propozycją postępowania zachowawczego w chorobie Peyroniego.

Na czym polega kuracja preparatem Xiapex

Preparat Xiapex jest wskazany w leczeniu choroby Peyroniego u dorosłych mężczyzn, u których płytka włóknista jest wyczuwalna podczas badania, a skrzywienie prącia przekracza 30 stopni w momencie rozpoczęcia terapii. Nie zaleca się stosowania preparatu u mężczyzn ze skrzywieniem prącia przekraczającym 90 stopni. Stosowanie preparatu jest natomiast przeciwwskazane u tych pacjentów, u których płytka włóknista obejmuje cewkę moczową prącia z powodu ryzyka jej uszkodzenia.

Kuracja preparatem Xiapex obejmuje maksymalnie 4 cykle, z których każdy składa się z dwóch iniekcji oraz jednego zabiegu modelowania prącia. Drugie wstrzyknięcie preparatu powinno być wykonane 1-3 dni po pierwszym, a zabieg modelowania powinien być wykonany w ciągu 1-3 dni po drugim wstrzyknięciu. Przerwa pomiędzy kolejnymi cyklami trwa zwykle 6 tygodni. Preparat powinien być wprowadzany bezpośrednio do płytki włóknistej prącia pozostającego w zwiotczeniu. W efekcie dochodzi do przerwania płytki włóknistej. Zabieg może być wykonany w znieczuleniu miejcowym bądź przewodowym.

Modelowanie prącia ma na celu wyprostowanie prącia poprzez stopniową redukcję skrzywienia. Polega ono na zastosowaniu nacisku na przerwaną płytkę włóknistą, co umożliwia jej rozciągnięcie oraz wydłużenie. W trakcie wykonywania zabiegu modelowania należy unikać nacisku bezpośrednio w miejscu wstrzyknięciu leku. 

Zabieg modelowania prącia po drugim wstrzyknięciu w każdym cyklu leczenia jest wykonywany w gabinecie lekarskim przez przeszkolonego w tym zakresie specjalistę. Jednak, aby uzyskać najlepsze efekty leczenia pacjent jest zobowiązany do systematycznego, samodzielnego wykonywania modelowania- każdego dnia przez 6 tygodni po wizycie. 

Producent preparatu Xiapex zaleca, by nie kontynuować terapii jeżeli po pierwszym cyklu leczenia skrzywienie prącia uległo redukcji do mniej niż 15 stopni. Według badań klinicznych nad preparatem Xiapex,  w których wzięło udział ponad 800 mężczyzn,  stosowanie preparatu przyczyniło się do redukcji skrzywienia prącia o ponad 30%.

Wśród efektów ubocznych tej metody leczenia należy wymienić powstawanie obrzęku bądź krwiaka w miejscu wstrzyknięcia oraz ból odczuwany bezpośrednio po zabiegu. Jednym z cięższych, aczkolwiek rzadko występujących powikłań jest pęknięcie ciała jamistego prącia- zwane potocznie jego złamaniem oraz rozwój ciężkiej reakcji alergicznej. Leczenie powinno być niezwłocznie przerwane, gdy pacjent zaobserwuje u siebie objawy reakcji alergicznej takie jak świąd, pokrzywka,  lub duszność.

Lek ten można bezpiecznie stosować u mężczyzn w starszym wieku, a także tych z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie skrzywienia prącia w chorobie Peyroniego lekiem Xiapex

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…