Leczenie stulejki metodą obrzezania - zalety

Stulejka (phimosis) to schorzenie, które polega na nadmiernym zwężeniu ujścia ujścia napletka, co utrudnia (stulejka częściowa) lub nawet uniemożliwia (stulejka całkowita) jego zsunięcie do okolicy rowka zażołędnego. Większość osób kojarzy problem rozwoju stulejki głównie z okresem wczesnego dzieciństwa, jednakże nieprawidłowego stopnia zwężenie ujścia napletka wystąpić może również u dorosłych mężczyzn. Problemu stulejki nie wolno bagatelizować, a jednym ze sposobów leczenia tej przypadłości jest usunięcie napletka metodą obrzezania.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Obecność stulejki nie zawsze jest stanem nieprawidłowym. Stulejkę można uznać za fizjologiczną u dzieci w wieku około 2-3 lat. Stwierdzenie jej występowania u chłopców i mężczyzn w innym wieku powinno skłonić do wizyty u lekarza.  Należy mieć na uwadze, że najczęściej nieleczona stulejka pogłębia się wraz z upływem czasu. Dojść może m.in. do przejścia stulejki częściowej w całkowitą. 

Próba ściągnięcia "na siłę" napletka do rowka zażołędnego skończyć się może jego zablokowaniem w tej okolicy i niemożnością jego odprowadzenia, a stan taki nazywamy załupkiem. Jest to groźny stan, który wymaga szybkiej interwencji medycznej, gdyż grozi on niedokrwieniem i martwicą żołędzi.

Jakie są zalety leczenia stulejki metodą obrzezania

Chirurgiczne leczenie stulejki polegać może na zabiegowym rozszerzeniu ujścia napletka lub nawet jego całkowitym usunięciu w bardziej zaawansowanych przypadkach. Zabiegi te przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, bądź u osób młodszych i z niskim progiem odczuwania bólu w znieczuleniu ogólnym.

W zależności od wybranej techniki operacji, możliwe jest osiągnięcie różnych efektów kosmetycznych. Na dzień dzisiejszy najpopularniejszą i najczęściej stosowaną metodą obrzezania jest tzw. obrzezanie hight and tight. W tej technice blizna jest widoczna i zlokalizowana w znacznej odległości od żołędzi, a ilość usuniętych tkanek jest znaczna. Żołądź prącia jest odsłonięta zarówno w spoczynku, jak i podczas wzwodu (erekcji). Obrzezanie, czyli procedura polegająca na usunięciu znacznej części lub całości napletka wykonywana jest zarówno ze względów medycznych, jak i religijnych.

Część mężczyzn dodatkowo decyduje się na zabieg obrzezania z powodów kosmetycznych, ponieważ brak napletka ułatwia utrzymanie właściwego poziomu higieny zewnętrznych narządów płciowych. Zaletą leczenia stulejki metodą obrzezania jest łatwiejsze utrzymanie higieny w obrębie penisa, co wpływa na spadek ryzyka rozwoju stanów zapalnych i transmisji różnego rodzaju patogenów chorobotwórczych drogą płciową. Obrzezanie wpływa zatem pośrednio na stan zdrowia partnerki, gdyż zmniejsza u niej m.in. ryzyko rozwoju raka szyjki macicy. Rzadsza częstość stanów zapalnych prącia po zabiegu obrzezania sprzyja redukcji występowania nieprzyjemnych objawów takich jak jego ból czy obrzęk, w szczególności w krajach o cieplejszym klimacie.

Obrzezanie powoduje, że nie dochodzi do stopniowego gromadzenia się tzw. mastki pod napletkiem. Mastka jest substancją o nieprzyjemnym zapachu i biało-żółtym kolorze. Uważa się, że mastka jest karcynogenem i nadmiar predysponuje do rozwoju zmian przedrakowych i nowotworów zewnętrznych narządów płciowych, głównie żołędzi.

Zaletą leczenia stulejki metodą obrzezania jest fakt, że po usunięciu większości lub całości napletka nie dochodzi do nawrotu stulejki. Metody zachowawczego leczenia stulejki lub jedynie chirurgicznego poszerzenia ujścia napletka związane są z ryzykiem nawrotu problemu. 

W stulejce całkowitej, w której to doszło do krytycznego zwężenia ujścia napletka pojawić się mogą u pacjenta problemy z oddawaniem moczu. Niemogący wydostać się na zewnątrz mocz tworzy widoczne uwypuklenie, które przypomina swoim kształtem balonik. Stan taki zwiększa znacząco u chorego ryzyko rozwoju infekcji układu moczowego. Leczenie stulejki metodą obrzezania niweluje anatomiczną przeszkodę w odpływie moczu, a zatem wpływa na poprawę procesu mikcji, czyli oddawania moczu.

Leczenie stulejki metodą obrzezania może wpłynąć pozytywnie na doznania płciowe i wydłużenie czasu zbliżenia obojga partnerów. Związane jest to z tym, że obecność stulejki może powodować ból prącia podczas jego wzwodu, a sam zabieg obrzezania sprawia, że dojść może do zmniejszenia wrażliwości penisa na bodźce.

Bibliografia: www.auanet.org

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie stulejki

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…