Leczenie wysiękowej postaci AMD z zastosowaniem iniekcji doszklistkowych

Zaawansowany wiek (powyżej 50. roku życia), palenie papierosów, wcześniejsza operacja zaćmy-te wszystkie czynniki stanowią ryzyko rozwoju starczego zwyrodnienia plamki żółtej (ang. AMD - Age-related Macular Degeneration), groźnej choroby, która może skutkować utratą wzroku. Zastosowanie odpowiednio wcześnie leczenia w postaci iniekcji doszklistkowych pozwala lekarzom uchronić pacjentów przed ślepotą.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Plamka żółta, jedna ze struktur ludzkiego oka, jest miejscem najostrzejszego widzenia. Ubytek pola widzenia, pogorszający się wzrok, zmienione widzenie barw mogą być objawami procesu chorobowego toczącego się w obrębie tej struktury. Pojawiają się one w związku z uszkodzeniami w obrębie siatkówki spowodowanymi zaburzeniami przepływu krwi w tej strukturze. Te zjawisko może dotyczyć, według raportu WHO na temat przyczyn ślepoty, nawet 30% ludzi po 70 roku życia. W Polsce natomiast choruje około 1,3 miliona osób.

Istnieje kilka form tej jednostki, jedną z nich jest postać wysiękowa, która jest odpowiedzialna za większość przypadków utraty wzroku (stanowi ona, według danych Polskiego Towarzystwa AMD, około 10-15% wszystkich AMD). Dochodzi tutaj do powstawania w obrębie niedotlenionej siatkówki nowych, nieprawidłowych naczyń, z których wydostaje się osocze krwi i uszkadza receptory odbierające bodźce wzrokowe, powodując stopniowo ślepotę.

Utrata wzroku - jak jej zapobiec?

Zastrzyki doszklistkowe stosowane w leczeniu wysiękowej postaci starczego zwyrodnienia plamki żółtej nie różnią się niczym od innych iniekcji poza faktem, że są podawane do wnętrza oka. Są one podstawową, najczęściej wykorzystywaną metodą leczenia tego schorzenia. Wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Zabieg przeprowadzany jest w warunkach aseptycznych z zastosowaniem środków bakteriobójczych.

Leki, które są podawane pacjentom zawierają substancje hamujące VEGF (ang. Vascular Endothelial Growth Factor) - czynnik odpowiedzialny za wzrost naczyń krwionośnych, co pozwala zatrzymać postęp choroby. Stosuje się, uzyskiwane w laboratoriach, specjalne rekombinowane przeciwciała, takie jak ranibizumab czy alfibercept.

Terapia składa się z dwóch faz. W fazie wstępnej wykonywane są 3 iniekcje (każda z miesięczną przerwą), przed każdą z nich lekarz wykonujący przeprowadza badania kwalifikujące do jej wykonania.

To, czy leczenie będzie kontynuowane, zależne jest od jego wyników oraz od rodzaju stosowanego preparatu: na tym etapie kuracji zastrzyki są jednak podawane w większych odstępach czasowych (wytyczne Polskiego Towarzystwa Okulistycznego: w przypadku afliberceptu- dwumiesięcznych, przy stosowaniu ranibizumabu częstotliwość jest ustalana przez lekarza). Efekty leczenia są zróżnicowane.

Poza iniekcjami dostępne są inne metody leczenia omawianego schorzenia, zazwyczaj są one jednak wykorzystywane dopiero wtedy, gdy nie można zastosować tych pierwszych. Należą do nich m.in. terapia fotodynamiczna (polegająca na użyciu substancji, która pod wpływem światła laserowego niszczy komórki nieprawidłowych naczyń) oraz fotokoagulacja laserowa (rzadko wykorzystywana). Zabiegi chirurgiczne czy radioterapia według zaleceń nie są stosowane w leczeniu tej jednostki chorobowej.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie AMD

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…