Leczenie żylaków nóg na NFZ - czy jest możliwe?

Pacjenci zakwalifikowani do usunięcia żylaków z pewnością zastanawiają się czy zalecany przez lekarza zabieg będzie refundowany przez NFZ. Wątpliwości te wynikają z wielu możliwych wariantów usunięcia żylaków nóg - operacyjnego, laserowego, z wykorzystaniem pary wodnej czy podczas skleroterapii. Odpowiadamy na pytanie czy zabiegi na żylaki są refundowane przez NFZ.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Usuwanie żylaków a NFZ

Na wstępie warto zaznaczyć, że nim pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu usuwania żylaków, musi udać się do chirurga naczyniowego. Skierowanie do jego gabinetu otrzyma zaś od lekarza pierwszego kontaktu, po tym jak dokona on wstępnego rozpoznania choroby. W placówkach posiadających kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia zabieg usuwania żylaków kończyn dolnych jest wykonywany bezpłatnie. Trzeba przy tym podkreślić, że w katalogu procedur refundowanych przez NFZ znajduje się zapis dotyczący “wycięcia i podwiązania żylaków”, jednak nie precyzuje on metody leczenia. Wynika to z faktu, iż Narodowy Fundusz Zdrowia zawiera umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w danym zakresie. W tym przypadku jest to po prostu chirurgia ogólna lub naczyniowa.

Operacja żylaków - NFZ

Wspomniane wyżej zapisy sprawiają, że decyzję o najlepszej dostępnej w danej placówce metodzie dla danego pacjenta podejmuje lekarz. Tutaj trzeba się liczyć z tym, że niektóre zaawansowane metody nie są jeszcze dostępne w wielu klinikach. Co ciekawe, żylaki na NFZ można usunąć nie tylko na oddziałach chirurgii, ale także w ramach chirurgii jednego dnia. Wówczas hospitalizacja trwa nie dłużej niż dobę, a pacjent może opuścić placówkę już w ciągu godziny od usunięcia żylaków nóg.

Należy wiedzieć, że aby pacjent mógł usunąć żylaki w ramach opłacanej składki zdrowotnej, muszą istnieć ku temu odpowiednie przesłanki.

Są to m.in.:

  • nieskuteczność leczenia zachowawczego
  • owrzodzenia kończyn dolnych spowodowanych niewydolnością naczyń żylnych
  • zmiany powodujące występowanie uciążliwych dolegliwości (ból, pieczenie, obrzęki).

Do zabiegu kwalifikują się także żylaki bezobjawowe, skutkujące jednak znacznym defektem estetycznym.

Laserowe usuwanie żylaków na NFZ

Swego rodzaju dowolność w leczeniu żylaków nóg na NFZ sprawia, że usuwanie żylaków laserem na NFZ jest możliwe, o ile będzie ono dostępne w ofercie placówki, w której planujemy się poddać leczeniu. Warto mieć jednak na uwadze to, że wiele nowoczesnych zabiegów nie jest jeszcze dostępnych w niektórych placówkach medycznych. Dotyczy to przede wszystkim tak innowacyjnych procedur jak usuwanie żylaków nóg parą wodną lub falami radiowymi, a także tak zwane klejenie żylaków.

Czas oczekiwania na usunięcie żylaków na NFZ

Leczenie żylaków na NFZ wiąże się także z dłuższymi kolejkami, a co za tym idzie - czasem oczekiwania na zabieg - niż w przypadku klinik prywatnych. W najlepszym przypadku jest to od miesiąca do pół roku, jednak zdarza się, że na zabieg trzeba poczekać dłużej.

W trakcie oczekiwania na zabieg można wspomagać się środkami łagodzącymi objawy, takimi jak np. żel na żylaki i opuchliznę nóg: Venosil żel na żylaki i opuchliznę (100ml) - sprawdź cenę »

Jeśli zależy nam na ominięciu tych niedogodności oraz wyborze metody leczenia żylaków bez ograniczeń, warto skorzystać z bogatej oferty placówek prywatnych znajdujących się w wielu miastach Polski. W zależności od ich lokalizacji oraz specyfiki wybranej procedury, koszt zabiegu to od około 2000 do 5000 złotych.

Skleroterapia na NFZ

Jedną z najpopularniejszych małoinwazyjnych metod leczenia żylaków jest skleroterapia. NFZ nie refunduje tej procedury podobnie jak laseroterapii, istnieje jednak możliwość, że lekarz zaproponuje pacjentowi tę formę leczenia. Jeśli będzie ona możliwa do zrealizowania w placówce mającej podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, wówczas ten nieinwazyjny zabieg na żylaki będzie bezpłatny. Warto pamiętać, że kwalifikacja do leczenia (np. badanie USG Dopplera) może być wykonana nieodpłatnie, jeśli pacjent otrzyma skierowanie do poradni specjalistycznej od lekarza rodzinnego lub innej specjalności.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie żylaków

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 58

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…