Leczenie żylaków pijawkami

Hirudoterapia to metoda leczenia różnych schorzeń wykorzystująca niektóre gatunki pijawek. Choć jest znana człowiekowi od początków cywilizacji, jeszcze do nie dawna nie była zbyt chętnie wybierana przez pacjentów. Tymczasem efekty leczenia żylaków pijawkami mogą być bardzo zadowalające. Na czym polega stosowanie pijawek na żylaki?

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Leczenie żylaków pijawkami

Hirudoterapia to metoda, która ostatnimi czasy wraca do łask. Stosowana już w czasie starożytnego Egiptu, a także w Indiach, przez wiele lat była traktowana z rezerwą przez wielu specjalistów, jak i chorych. Na zachodzie Europy jeszcze do niedawna uznawana za przestarzałą, w Europie Środkowej i Wschodniej jest dość popularną techniką leczenia chorób takich jak hemoroidy czy żylaki podudzi, łydek bądź ud.

Czy wiesz, że...?

W 2005 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków przyznała terapii przy pomocy pijawek status oficjalnej metody leczenia. Zmianę podejścia lekarzy do tej metody można zaobserwować chociażby w Niemczech, gdzie leczenie żylaków pijawkami jest refundowane z lokalnych kas chorych. Także w Polsce bez trudu można znaleźć klinikę, która oferuje ten rodzaj leczenia niewydolności żylnej, obok tak popularnych zabiegów jak skleroterapia, czy leczenie żylaków laserem.

Pijawki na żylaki - na czym to polega?

Do leczenia używa się tak zwanych pijawek lekarskich, wyhodowanych w sterylnych warunkach. Ma to bardzo istotne znaczenie, bo takie pijawki nie przenoszą żadnych chorób. W przypadku leczenia pijawkami żylaków ud, łydek czy podudzi, przystawia się je w okolicy niewydolnych naczyń. Następnie dochodzi do naruszenia ciągłości skóry przez zwierzę, które zaczyna wysysać krew. To właśnie wtedy do organizmu dostaje się posiadająca moc właściwości leczniczych ślina pijawki. Znajdują się w niej substancje lecznicze takie jak działająca przeciwzakrzepowo hirudyna, utrzymująca naczynia krwionośne w dobrym stanie destabilaza czy przeciwzapalna escyna.

Zabiegi z zastosowaniem pijawek nie tylko zmniejszają żylaki nóg, ale też niwelują towarzyszące im nieprzyjemne dolegliwości, np. ból. Sukces terapii jest uzależniony od wielkości i stopnia zaawansowania żylaków.

Pijawki na żylaki - dodatkowe zalecenia

Jakich jeszcze efektów można spodziewać się po leczeniu pijawkami? Już po kilku zabiegach nogi będą lżejsze, obrzęki znikną, a skóra zacznie wyglądać lepiej. To znak, że żylaki zaczynają się wchłaniać. Choć stare, największe guzki prawdopodobnie nie zmienią swojego wyglądu, te mniejsze przestaną być z czasem widoczne.

Dodatkowo, dzięki przystawianiu pijawek:

  • poprawi się krążenie krwi
  • tkanki zostają dotlenione
  • dojdzie do usunięcia toksyn
  • poziom trójglicerydów we krwi spadnie

O czym pamiętać szykując się na hirudoterapię?

Bezpośrednio przed procedurą trzeba odstawić leki rozrzedzające krew. Kolejna kwestia to odpowiednie przygotowanie ciała, którego nie powinno się wcześniej perfumować bądź używać żeli pod prysznic, balsamów czy mydeł o intensywnym zapachu. Sprawią one, że pijawka nie będzie chciała się przyssać. Powstałych ranek nie wolno drapać. Jeśli swędzenie jest wyjątkowo silne, można zastosować specjalną maść łagodzącą świąd. Dodatkowo w trakcie leczenia warto wprowadzić niskotłuszczową dietę bogatą w witaminę D, która poprawia stan żył i tętnic.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie żylaków

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 17

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…