Xiapex - preparat do nieoperacyjnego leczenia choroby Dupuytrena

Niedawno na rynku medycznym pojawiła się alternatywa dla chirurgicznego leczenia choroby Dupuytrena. Pacjenci cierpiący z powodu znacznego upośledzenia funkcjonalności dłoni (braku możliwości wyprostu palców) mogą teraz poddać się farmakologicznej metodzie leczenia, polegającej na poddaniu przykurczonych stawów serii iniekcji enzymu wytwarzanego przez bakterie Clostridium histolyticum.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Choroba Dupuytrena to postępujące schorzenie znacznie upośledzające sprawność rąk. Do jej pierwszych objawów należy powstanie wyczuwalnego zgrubienia na powierzchni dłoniowej ręki (zbliznowacenia pasma tkanki łącznej), które stopniowo doprowadza do ograniczenia wyprostu palców. Część osób dotkniętych tą przypadłością odczuwa także dolegliwości bólowe. Najbardziej zagrożoną grupą są ludzie po 40. roku życia oraz pacjenci, w których rodzinie występowało to schorzenie (dotyka 30% takich osób).

Przez wiele lat najczęściej stosowaną metodą leczenia choroby był zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu patologicznej tkanki. Pomimo stosunkowej prostoty procedury leczenie przy użyciu skalpela wiąże się z możliwością powikłań, takich jak przecięcie nerwów, zakażenie czy problemy z prawidłowym zrostem skóry. Niedawno na polskim rynku pojawiła się alternatywa chirurgicznego leczenia choroby Dupuytrenalek Xiapex. To jedyna obecnie istniejąca farmakologiczna metoda terapii osób borykających się z tą przypadłością.

Czym jest Xiapex?

Xiapex to preparat produkowany przez firmę Auxilium Pharmaceuticals Inc. W Europie będzie znany pod nazwą Xiapex. W 2013 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała środek (pod nazwą Xiaflex), uznając go tym samym za pierwszą niechirurgiczną metodę leczenia choroby Dupuytrena.

Xiapex to kolagenaza, czyli enzym wytwarzany przez bakterie Clostridium histolyticum. Działanie bakterii polega na roztapianiu kolagenu, który uległ nieprawidłowej syntezie, wywołując w efekcie przykurcz Dupuytrena. Podczas terapii preparat jest podawany chorym w postaci zastrzyków do przykurczonych stawów, a następnie lekarz rozpoczyna mechaniczne rozprostowywanie stawów. Przeprowadzono szereg badań klinicznych, dzięki którym ustalono, że średnia ilość iniekcji potrzebna do uzyskania zadowalających rezultatów to dwa wstrzyknięcia. Według wspomnianych badań powrót do pełnego wyprostu przykurczonych palców jest możliwy już po 30 dniach.

Działanie kolagenazy

terapia z zastosowaniem leku Xiapex w znaczącym stopniu zmniejsza kąt przykurczu

Skuteczność działania preparatu potwierdziły testy przeprowadzone na dużej grupie chorych. Udowodniono, że terapia z zastosowaniem leku Xiapex w znaczącym stopniu zmniejsza kąt przykurczu (zarówno w stawach międzypaliczkowych bliższych, jak i śródręcznopaliczkowych). Leczenie z jego wykorzystaniem poprawia stan kliniczny pacjentów nie tylko z lekkim, lecz również z zaawansowanym stopniem przykurczu.

Obecnie trwają intensywne testy, których celem jest ustalenie skuteczności leku Xiapex w terapii chorych z innymi dolegliwościami, w tym mężczyzn z chorobą Peyroniego oraz pacjentów cierpiących na chorobę Lederhosa.

Poprosiliśmy o komentarz dr Tomasza Matuszewskiego z Kliniki chirurgii plastycznej i chirurgii ręki Model Med : "Ostatnio doniesienia o możliwościach usunięcia blizny poprzez jej chemiczne uszkodzenie obudziły nadzieje wielu pacjentów.  Wprowadzony do obrotu w Stanach Zjednoczonych oraz niektórych krajach zachodnich preparat Xiapex, będący toksyną pochodzenia bakteryjnego, ma zdolność niszczenia tkanki bliznowatej  po wstrzyknięciu go bezpośrednio do blizny. Działanie lityczne toksyny pozwala na osłabienie  struktury blizny przykurczającej i pozwala na jej rozerwanie bez ingerencji chirurgicznej.  Jednak nie każdy przypadek kwalifikuje się do leczenia tą metodą. Ma ona również powikłania właściwe dla niej, a jest to przede wszystkim możliwość uszkodzenia sąsiednich struktur po przypadkowym wprowadzeniu toksyny poza bliznę. Także jej skuteczność  w przypadkach licznych zmian litych na palcach jest wątpliwa. Warto podkreślić, że wstrzykiwania Xiapexu  powinni podejmować się tylko ci lekarze, którzy zostali w tym kierunku przeszkoleni - uważa dr Matuszewski."

Źródło: medtube.pl, lekwpolsce.pl

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie choroby Dupuytrena lekiem Xiapex

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 41

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…