Przy laserowym odmładzaniu twarzy wykorzystuje m.in. laser frakcyjny lub laser CO2

Laserowy zabieg odmładzania twarzy, czyli tzw. resurfacing, polega na częściowym uszkodzeniu i jednoczesnej stymulacji naskórka do intensywnej produkcji kolagenu. Nowoczesne lasery wykorzystywane do zabiegów bazują na technologii tworzenia frakcji na skórze (mikroskopijnych uszkodzeń otoczonych zdrową tkanką, która zaczyna się szybko odbudowywać). Procedura nie jest bolesna i nie wymaga długiej rekonwalescencji – pacjent potrzebuje maksymalnie kilku dni, by zanikł obrzęk i lekkie zaczerwienienie twarzy. Później skóra odmładza się, nabiera sprężystości i świeżego wyglądu.

Data aktualizacji
Czas czytania
5 min.

Co to jest laserowe odmładzanie twarzy?

Lifting laserowy, nazywany także dermabrazją laserową, stosuje się nie tylko do odświeżenia wyglądu skóry, ale też przy poprawie owalu twarzy, zamykaniu rozszerzonych porów oraz usuwaniu blizn (w tym potrądzikowych). Lasery wykorzystywane są również do niechirurgicznego liftingu powiek.

Przy laserowym odmładzaniu twarzy wykorzystuje się różne systemy, m.in. laser frakcyjny lub laser CO2. Zabiegi z zastosowaniem lasera CO2 są certyfikowane przez amerykańską agencję FDA. Technologia laserów frakcyjnych bazuje na zjawisku frakcjonowanej fototermolizy, polegającej na wytworzeniu w skórze siatki nakłuć (mikrouszkodzeń, inaczej frakcji – stąd nazwa wykorzystywanych podczas liftingu laserów). Procedura inicjuje stan zapalny, uszkadzając częściowo skórę i stymulując ją w ten sposób do odbudowy. Z tego powodu zabieg z zastosowaniem lasera określa się jako resurfacing.

Jeszcze niedawno laserowy lifting wymagał długiej rekonwalescencji, dziś coraz więcej lekarzy posługuje się nowymi systemami, działającymi bardziej równomiernie na tkankę przy zachowaniu mniejszej ingerencji w skórę (stopień penetracji tkanki jest precyzyjnie kontrolowany). Jednym z takich systemów jest laser Er:YAG. Jego działanie polega na zastąpieniu pojedynczej wiązki laserowej zespołem kilkudziesięciu mikrowiązek. Tworzą one skupiska mikrourazów termalnych (z ang. microthermal treatment zones) pomiędzy mostkami zdrowej, nieuszkodzonej skóry. Wiązka lasera wnika do naskórka i skóry właściwej, stymulując ów naskórek do reepitelializacji (regeneracji), a nowe komórki do wzrostu. Technologia ta może być stosowana nie tylko na twarzy, ale i na szyi, dekolcie czy dłoniach.

Zalety liftingu bez skalpela

  • Bezpieczeństwo i minimalna inwazyjność - zabiegi laserowe są mniej inwazyjne niż tradycyjne operacje, co oznacza mniejsze ryzyko powikłań.
  • Krótszy czas rekonwalescencji - nowoczesne systemy laserowe minimalizują czas potrzebny na regenerację skóry.
  • Naturalne efekty - zabiegi laserowe stymulują naturalne procesy regeneracyjne skóry, co prowadzi do bardziej naturalnych wyników.

Rodzaje laserów używanych w odmładzaniu twarzy

  • Laser frakcyjny CO2 - technologia frakcyjnej fototermolizy, która tworzy w skórze mikrouszkodzenia, stymulując ją do odbudowy.
  • Laser Er - wykorzystuje zespół mikrowiązek do tworzenia mikrourazów termalnych, stymulując skórę do regeneracji.
  • Laser IPL (Intense Pulsed Light) - używany do zamykania naczyń krwionośnych i usuwania pigmentacji.

Lifting laserowy – przebieg zabiegu

Przygotowanie do zabiegu

Przy laserowym odmładzaniu twarzy wykorzystuje m.in. laser frakcyjny lub laser CO2

Przed zabiegiem laserowego odmładzania twarzy pacjent przechodzi konsultację lekarską. Podczas spotkania lekarz przeprowadza z nim wywiad, a także opisuje przebieg procedury i ustala czy istnieją przeciwwskazania do jej wykonania. Należy do nich przede wszystkim ciąża, stosowanie leków zwiększających wrażliwość skóry na światło, a także świeża opalenizna. W przypadku ewentualnych stanów zapalnych skóry należy je wcześniej wyleczyć. Na kilkanaście godzin przed wizytą w gabinecie zaleca się wypicie ok. 2,5 litra wody mineralnej w celu odpowiedniego nawodnienia organizmu (nawilżenia skóry). Pomoże to zmniejszyć efekty uboczne działania lasera.

Przebieg zabiegu krok po kroku

Czas trwania dermabrazji laserowej jest uzależniony od obszaru, na jakim będzie przeprowadzona (średnio zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut). Podobnie jest z rodzajem znieczulenia – decyduje o nim powierzchnia skóry poddawana zabiegowi oraz głębokość samej procedury i rodzaj urządzenia. Jeśli wykorzystywanym systemem jest starszy rodzaj lasera, a obszar zabiegu jest nieduży (np. górna warga), pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe. Przy liftingu przeprowadzanym na całej twarzy stosuje się podawane dożylnie znieczulenie ogólne. Jeśli zaś lekarz posługuje się laserem frakcyjnym, wystarczy podanie pacjentowi znieczulenia miejscowego.

Przed zabiegiem zarówno specjalista, jak i pacjent zakładają specjalne okulary – ich celem jest ochrona oczu przed promieniowaniem lasera. Następnie lekarz przeprowadza test, aby dobrać optymalną energię systemu. Dopiero po nim wykonuje usługę na większej powierzchni skóry. Pacjent odczuwa impulsy lasera w postaci niewielkiego pieczenia. Podczas zabiegu dochodzi do kontrolowanego cieplnego uszkodzenia skóry z pozostawieniem obszarów skóry zdrowej (tworzenie frakcji). Sięga od 0,5 do 1,5 mm w głąb warstwy siateczkowatej skóry. Mikrouszkodzenia stanowią silną stymulację do regeneracji skóry i produkcji nowego kolagenu. Jeżeli podczas zabiegu lekarz posługuje się laserem CO2, włókna kolagenowe mogą ulec skróceniu nawet o 1/3 początkowej długości.

Uwaga: Dermabrazja laserowa działa poprzez kontrolowane cieplne uszkodzenie skóry, co stymuluje regenerację i produkcję nowego kolagenu. To oznacza, że zabieg nie tylko poprawia wygląd skóry, ale również przyczynia się do jej długoterminowego zdrowia.

Ważne: Czas trwania dermabrazji laserowej oraz rodzaj zastosowanego znieczulenia są dostosowywane do konkretnego obszaru skóry i używanej technologii.

Zalecenia po zabiegu

Jeśli zabieg był wykonany w znieczuleniu miejscowym, bezpośrednio po jego zakończeniu można powrócić do codziennej aktywności. Przez ok. 2 godziny pacjent odczuwa dyskomfort i niewielkie pieczenie – można to porównać do łagodnego poparzenia słonecznego. Aby zmniejszyć dolegliwości, zaleca się stosowanie zimnych okładów na leczonej powierzchni. Działanie chłodu wpływa także na redukcję opuchlizny. Skóra jest zaczerwieniona, może również wystąpić lekki obrzęk, który ustępuje zwykle po upłynięciu 2-3 dni. Natomiast zaczerwienienie utrzymuje się około 5-7 dni. Celem liftingu jest odnowa naskórka i stymulacja produkcji kolagenu. Proces regeneracji skóry rozpoczyna się natychmiast po zabiegu i trwa kilka dni. Towarzyszy mu złuszczanie i zbrązowienie, skóry utrzymujące się przez okres od 3 do 14 dni. Aby efekt procedury był jak najlepszy, należy w tym czasie odpowiednio pielęgnować skórę, nawilżając ją łagodnymi preparatami. Przez minimum miesiąc nie wolno się opalać.

Pamiętaj: Skóra po dermabrazji laserowej jest bardzo wrażliwa na promieniowanie UV, dlatego unikanie intensywnego słońca jest kluczowe dla prawidłowego gojenia.

Efekty i rezultaty zabiegu

Zmiany widać już po pierwszym laserowym zabiegu – skóra staje się bardziej napięta, gładka i miękka. Zanikają plamki starcze, przebarwienia i drobne zmarszczki w okolicach oczu. Laser likwiduje także posłoneczne zmiany pigmentowe. Według badań klinicznych najlepsze rezultaty uzyskuje się po serii 3-5 zabiegów, przeprowadzonych w odstępach 2-4 tygodniowych. Optymalny efekt można zauważyć po 2-3 miesiącach od ostatniego seansu.

Kto może skorzystać z laserowego odmładzania twarzy?

  • Wskazania do zabiegu - zmarszczki, przebarwienia, blizny potrądzikowe, utrata jędrności skóry.
  • Przeciwwskazania i ryzyka - ciąża, stosowanie leków zwiększających wrażliwość skóry na światło, świeża opalenizna, stany zapalne skóry.

Czy wiesz, że: Dermabrazję laserową najlepiej przeprowadzać w okresie jesienno-zimowym, czyli od późnej jesieni do wczesnej wiosny.

Porównanie z innymi metodami odmładzania

  • Lifting chirurgiczny vs laserowy - laserowy jest mniej inwazyjny, z krótszym czasem rekonwalescencji.
  • Wypełniacze vs laserowe odmładzanie - laser stymuluje naturalną regenerację skóry, podczas gdy wypełniacze dostarczają natychmiastowy efekt objętościowy.
  • Botoks vs laserowe odmładzanie - botoks redukuje zmarszczki mimiczne, a laser poprawia ogólną kondycję skóry.

 

 

Źródła:

  • Heidari Beigvand H., Razzaghi M., Rostami-Nejad M., Rezaei-Tavirani M., Safari S., Rezaei-Tavirani M., "Assessment of laser effects on skin rejuvenation.", J Lasers Med Sci., 11(2), 212-219, 2020
  • Sean T. Doherty, "Why laser skin resurfacing is a powerful facial rejuvenation tool" (www.plasticsurgery.org), https://www.plasticsurgery.org, 2024
  • Evangelia Papadavid, Andreas Katsambas, "Lasers for facial rejuvenation: A review", International Journal of Dermatology, 42(6), 2003
  • Stacey Saito Tull, Saadia Raza, "Lasers & Light Therapies for Skin Rejuvenation", Missouri Medicine, 108(1), 69–72, 2011

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (9)

Adrianna 6 lata temu

A ja jestem za botoxem! Co prawda o laserowym odmłodzeniu też słyszałam dobre opinie, ale dla mnie botox jest bardzo konkretny. Odpowiedz

Marylka 9 lata temu

Kilka miesięcy temu wykonałam serię 3 zabiegów laserowego liftingu powiek w Krakowie i przyznam szczerze, że efekty są bardzo wyraźne. Jeżeli chodzi o sam zabieg to musze przyznać, że największym dyskomfortem podczas pierwszego razu było nałożenie specjalistycznych soczewek i sam fakt, że jest to zabieg laserowy w okolicach oczu wzbudzał moje obawy ale przy drugim i trzecim razie byłam już spokojniejsza. Po zabiegach skóra jest zdecydowanie bardziej napięta, a zmarszczki w okolicach oczu oraz powiek zostały znacząco zredukowane. Jeśli Panie jesteście zainteresowane poprawą wyglądu tych okolic to szczerze polecam właśnie tą metodę. Odpowiedz

Lusi do Marylka 7 lata temu

Dwa miesiące temu wykonywany miałam laserowy lifting. Efekt, po prostu rewelacja. Mogę powiedzieć sama o sobie,że wyglądam o wiele lepiej. Moje zmarszczki zostały zredukowane, skóra jest bardzo napięta. Polecam tą metodę. Odpowiedz

Anna45 7 lata temu

A słyszałyście może o zabiegu SMAStherapy? Jest to bezoperacyjny lifting twarzy, który daje efekty jak lifting operacyjny. Stosuje się go jednorazowo, a w razie potrzeby wykonuje poprawkę. Koleżanka korzystała i jest bardzo zadowolona. Była w klinice w Sosnowcu i namawia również mnie. Któraś z Was korzystała? Odpowiedz

baletnica 7 lata temu

Wszystkim ktorzy zmagaja sie z opadajacym podbrodkiem polecam serdecznie! po pierwszym zabiegu efekt WOW! Odpowiedz

Małgosia 8 lata temu

Ja byłam na liftingu laserowym i powiem wam jedno - było warto!!! Odpowiedz

LightMare do Małgosia 7 lata temu

a robiłaś może zabieg z falą radiową? zastanawiam się nad zabiegiem w Warszawie, ale chciałabym ponać jakieś opinie Odpowiedz

Iwona 9 lata temu

Zabieg laserowy to ostatnio niezwykle popularna metoda odmładzania twarzy. Świetna metoda. Powrót do formy jest dość szybki przy stosowaniu dobrze dobranych kosmetyków. Odpowiedz

Alina45 9 lata temu

ja po dlugim namysle, kilku konsultacjach z lekarzami i po rozmowach z osoami doświadczonymi w temacie zdecydowałam się jednak na zabieg chirurgiczny, efekt jest mocniejszy, na lifting twarzy, po operacji szybko wróciłam do dorbej formy wygladam na bardzo odmlodzona, polecam rowniez takie rozwiązanie Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Laserowe usuwanie zmarszczek

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…