Dzięki postępowi medycyny i poprawie warunków życia ludzie żyją dziś niemal dwa razy dłużej, niż w XVIII w. W Polsce, średnia długość życia w 2015 r. wynosi 73,8 lat dla mężczyzn oraz 81,6 lat dla kobiet. Dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się zabiegi pozwalające ująć sobie lat, sprawiające, że możemy wyglądać równie młodo, jak się czujemy.
Linia żuchwy zatraca swój młodzieńczy zarys wcześniej niż skóra w obrębie reszty twarzy, a zmarszczki na szyi są bardziej widoczne niż te na twarzy. Wielu pacjentów narzeka na obecność podwójnego podbródka oraz zgrubienia po bokach, zwane „chomikami”. Estetyczna, mocno zarysowana linia żuchwy jest uznawana za synonim młodości i wigoru – niestety, szybciej niż inne partie twarzy ulega działaniu siły grawitacji. Dlatego pacjentami, poddającymi się zabiegom kosmetycznym w tej okolicy są nawet 20-latki. Na świecie zabiegom operacyjnego liftingu poddało się blisko 0,5 mln osób, jak mówią statystyki International Society of Aesthetic Plastic Surgery.
Czym jest i na czym polega lifting operacyjny szyi i dolnej części twarzy?
Operacyjny lifting szyi i dolnej części twarzy obejmuje dwa zabiegi - plastykę szyi (z ang. cervicoplasty) oraz korekcję napięcia mięśni tej okolicy, czyli platysmoplastykę (od łacińskiej nazwy jednego z mięśni powierzchownych szyi – platysma). Spadek napięcia skóry tej okolicy jest związany z procesami starzenia się, w których dochodzi do utraty włókien kolagenowych i elastynowych. Najlepszymi kandydatami do zabiegu liftingu operacyjnego szyi są osoby, u których pojawiają się korale indycze oraz nadmiar wiotkiej skóry. Kolejnym elementem operacji jest poprawa konturu twarzy w linii żuchwy. Lifting operacyjny szyi i poprawa linii żuchwy może nam z powodzeniem ująć nawet 10 lat!
Przed zabiegiem liftingu szyi i dolnej części twarzy konieczna jest konsultacja ze specjalistą chirurgii plastycznej. Kandydat do zabiegu powinien być zdrowy, należy zaprzestać przyjmowania leków obniżających krzepliwość krwi oraz palenia papierosów na 2 tygodnie przed operacją, oraz w okresie gojenia. Pacjent powinien dokładnie określić swoje oczekiwania, aby lekarz mógł zadecydować o technice i zakresie zabiegu. Zwykle lifting operacyjny szyi i dolnej części twarzy wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i sedacji, dzięki czemu nic nie pamięta się z przebiegu samej operacji. Chirurg wykonuje niewielkie, niewidoczne nacięcia za uszami, i ewentualnie mniejsze w okolicy podbródka. Cały zabieg trwa około 1,5 h, a klinikę można opuścić dobę po nim.
Możliwe jest połączenie plastyki szyi z innymi technikami odmładzającymi, w tym liposukcją (najczęściej „podwójnego podbródka”), czy iniekcjami botoksu oraz liftingiem innych części twarzy (np. oczu oraz linii brwi). Po zabiegu okres rekonwalescencji wynosi około 2 tygodni – po tym czasie można powrócić do pracy i normalnej aktywności. W tym czasie konieczne jest stosowanie okładów z lodem zmniejszających obrzęk oraz ograniczenie aktywności fizycznej.10 dni po operacji ściągany jest opatrunek i szwy. Ostateczny efekt uwidacznia się miesiąc po zabiegu.
Cena operacyjnego liftingu szyi i dolnej części twarzy wynosi około 8 000 zł.
Źródła: www.isaps.org www.realself.com www.webmd.com