Rozstępy powstają na skutek rozciągnięcia skóry, które nastąpiło w krótkim okresie czasu. Do ich rozwoju dochodzi w przypadku nagłego przyrost masy ciała, szybkiego wzrostu w okresie młodzieńczym, podczas ciąży oraz w niektórych chorobach np. nadczynność nadnerczy. U kobiet rozstępy pojawiają się często na brzuchu, piersiach i na udach. U mężczyzn zlokalizowane są na brzuchu po przytyciu lub tułowiu i ramionach u panów rozpoczynających intensywne treningi na siłowni i związane są z nagłym przyrostem masy mięśniowej. Powstawanie rozstępów związane jest nie tylko z mechanicznym rozciągnięciem skóry, ale również z gospodarką hormonalną oraz czynnikami genetycznymi odpowiadającymi za jakość i wytrzymałość kolagenu budującego tkankę łączną.
Rozwój rozstępów podzielony jest na dwie fazy. Na początku na skórze pojawiają się linijne, czerwone pasma, które mogą intensywnie swędzieć. Interwencja w tej fazie może zahamować ich rozwój, a nawet doprowadzić do całkowitego wycofania się tego defektu skórnego. Z czasem dochodzi do rozjaśnienia się rozstępów i powstania blizn zanikowych z cienkiej tkanki łącznej, a pod palcami wyczuwalne są linijne zagłębienia na skórze. Usunięcie rozstępów w tej fazie jest dużym wyzwaniem.
Plexr na rozstępy
Niewiele jest skutecznych metod walki z rozstępami, dlatego nowoczesne urządzenie Plexr szybko zdobywa sobie wielu zwolenników. Czynnikiem aktywnym jest plazma – czwarty stan skupienia, czyli zjonizowana materia przypominająca gaz. Plazma tworzy niewielki łuk elektryczny działający jedynie na rozstępy bez zbędnego oddziaływania na otaczającą je zdrową tkankę oraz bez naruszenia głębszych warstw skóry. Plazma zastępuje skalpel, przy czym skuteczność tej metody jest porównywalna do chirurgii estetycznej, ale jest znacznie mniej inwazyjna niż laser i diatermia. Metoda plazmowa jest bardzo bezpieczna i może być stosowana do każdego rodzaju skóry. Zabieg usuwania rozstępów jest bezbolesny stosowany w znieczuleniu miejscowym, a jego długość uzależniona jest od stanu skóry i zajętej powierzchni – zwykle jest to około 30 minut. Po zabiegu może wystąpić niewielkie opuchnięcie i zaczerwienienie skóry, które ustępuje w ciągu dwóch dni.
Plazmowe urządzenie Plexr stanowi najnowocześniejsze osiągnięcie w dermatologii estetycznej i chirurgii plastycznej. Zostało zaprojektowane na Uniwersytecie w Rzymie przez profesora Giorgio Fippi będącego prezesem Włoskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Chirurgii Nieinwazyjnej oraz światowej klasy inżyniera Giancarlo Millevolte. Choć zabiegi plazmowe przebojem zdobywają rynek dostępne są na razie w niewielu gabinetach, głównie w Europie zachodniej. Cena usuwania rozstępów podawana jest zwykle po konsultacji z lekarzem, gdyż w przypadku tego defektu skórnego rozległość zabiegu może się znacznie różnić u poszczególnych osób.