Likwidacja uśmiechu dziąsłowego botoksem

Włoski malarz i filozof, Leonardo da Vinci mawiał " Najbardziej Ci do twarzy z uśmiechem". Zdecydowanie, dopełnieniem pięknej i zadbanej twarzy jest zdrowy, szczery uśmiech. Jednak u osób z uśmiechem dziąsłowym może on wpłynąć negatywnie na jej estetykę.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Uśmiech dziąsłowy (gummy smile) jest schorzeniem, które charakteryzuje się zbyt mocną ekspozycją dziąseł podczas uśmiechania się. W prawidłowym uśmiechu górna warga powinna równomiernie odsłaniać nie więcej niż 3 mm dziąsła. W "gummy smile", natomiast proporcja między strefą białą i czerwona, którą stanowią: zęby, dziąsła i wargi, jest zaburzona. Szcuje się, że uśmiech dziąsłowy pojawia się u 12% społeczeństwa, pisze stomatolog I. Gnach-Olejniczak , natomiast brytyjski ortodonta, Jonathan Sandler  wskazuje, że zjawisko to dwukrotnie częściej dotyczy kobiet. Ta nieestetyczna wada okolic ust może powstać na skutek: opóźnionego biernego wyrzynania zębów, wady ortodontycznej, nadmiernego wzrostu kości szczęki lub nadaktywnej lub zbyt krótkiej wargi górnej.  

 Leczenie uśmiechu dziąsłowego najczęściej polega na wydłużenie koron klinicznych zębów i skróceniu dziąseł, jednak jeśli przyczyna tkwi w nadpobudliwym mięśniu unoszącym górną wargę można zastosować mniej inwazyjną metodę z użyciem toksyny botulinowej typu A (Botox). Produkowana przez bakterie Clostridium botulinum i często zwana jadem kiełbasianym toksyna botulinowa jest jedną z najbardziej trujących substancji w występujących przyrodzie. Jednak z powodzeniem, od wielu lat jest stosowana w zabiegach medycznych. Początkowo stosowano ją w neurologi i okulistyce. Aktualnie wykorzystuje ją praktycznie każda dziedzina medyczna zajmująca leczeniem. Od 2002 roku Botox stał się alternatywą do zabiegów chirurgii plastycznej i zaczął być wykorzystywany przez specjalistów medycyny estetycznej do korekcji zmarszczek. Znalazł on również zastosowanie w korekcji uśmiechu dziąsłowego.  

Przed podjęciem decyzji dotyczącej leczenia uśmiechu dziąsłowego, warto skonsultować się z lekarzem. Lekarz stomatolog lub specjalista medycyny estetycznej pomoże w poprawnym postawieniu diagnozy i ustali przyczynę powstania tej nieestetycznej wady. Jeśli potwierdzą się przypuszczenia, że gummy smile jest wynikiem zbyt aktywnej wargi górnej, można zdecydować się na zabieg z użyciem Botoxu.

Korekta uśmiechu dziąsłowego z użyciem Botoksu.

Działanie Botoxu (nazwa handlowa toksyny botulinowej produkowanej przez firmę Allergan) polega na zablokowaniu połączeń nerwowo-mięśniowych, co powoduje rozluźnienie mięśni. W przypadku uśmiechu dziąsłowego iniekcje Botoxu aplikuje się w mięsień okrężny ust, a dokładniej w jego część nad wargą górną. Przed zabiegiem planuje się dokładne miejsce, w które ma zostać podana toksyna. W tym celu, lekarz może dotknąć skurczonego mięśnia w czasie, gdy pacjent na jego prośbę się uśmiecha, po czym zaznacza określone miejsca specjalną kredką. Botox wstrzykiwany jest przy użyciu jednorazowej strzykawki z bardzo cienką igłą. 

Zabieg jest krótki (trwa zaledwie klika minut) i niemal bezbolesny. Pozytywnym skutkiem ubocznym zabiegu jest wyraźna poprawa linii ust, przez co sprawiają wrażenie bardziej jędrnych i kształtnych.  Ta metoda korekty uśmiechu dziąsłowego jest raczej bezpieczna, a ewentualne działania uboczne, jeśli się pojawią, są przejściowe. Najczęściej pojawiającym się efektem niepożądanym jest siniak powstały w miejscu wbicia igły. Z reguły jest on na tyle mały, że łatwo go ukryć pod makijażem i bardzo szybko ustępuje. Niestety, nie jest to zabieg bezpieczny dla wszystkich. Farmakolog kliniczny, dr hab. n. med. Halina Car przypomina o bezwzględnych przeciwwskazaniach. Są nimi: zaburzenia przewodnictwa nerwowo- mięśniowego, nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie), miejscowe infekcje skóry oraz ciąża i okres laktacji.

Leczenie uśmiechu dziąsłowego Botoxem nie daje efektów permanentnych. Aby przedłużyć jego działanie należy powtórzyć zabieg po ok. 6 miesiącach.                                                      

Przykładowe ceny zabiegu leczenia uśmiech dziąsłowego botoksem:

  • FabSkin (Warszawa) 600 zł
  • dr Małgorzat Kossut (Warszawa) 200 zł
  • Alexandra (Lublin) 350 zł

Źródło: A. Mazurkiewicz-Pisarek i in., Botox- cudowna trucizna; J.Sandler i in., Botox: a passible new treatment for gummy smile, H. Car, Toksyna botulinowa Typu A właściwośi farmakologiczne a efekty w medycynie estetycznej.


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

gummy 9 lata temu

Efekt genialny. . Tylko realnie utrzymuje się tylko 2 mc. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Uśmiech dziąsłowy - likwidacja toksyną botulinową

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…