Zabiegi modelowania sylwetki nieodmiennie stanowią jedne z najczęściej wykonywanych procedur z zakresu medycyny estetycznej. Według danych International Society od Aesthetic Plastic Surgery (ISAPS), w 2015 roku samej tylko liposukcji poddało się prawie 1,4 miliona osób na całym świecie.
Lipoliza iniekcyjna jest stosunkowo nową techniką wyszczuplania ciała, która polega na wstrzykiwaniu specjalnego środka – fosfatydylocholiny lub deoksycholatu, do miejsca, z którego chcemy pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Istotą działania tych substancji jest uszkodzenie adipocytów, które w konsekwencji pękają, uwalniając kwasy tłuszczowe. Są one następnie redystrybuowane przez układ chłonny i krwionośny do wątroby, a potem usuwane z organizmu.
Co można wymodelować dzięki lipolizie iniekcyjnej?
Pierwszą partią ciała, którą można wymodelować dzięki zastosowaniu lipolizy iniekcyjnej, jest brzuch. Obecność niewielkiego fałdu w tej okolicy często spędza pacjentom sen z powiek, zwłaszcza kiedy ćwiczenia fizyczne nie pomagają. W takim przypadku lipoliza iniekcyjna może stanowić świetną, mniej inwazyjną alternatywę dla liposukcji. Poleca się ją również jako metodę uzupełniającą dla zabiegu odsysania tłuszczu, zwłaszcza u osób, które mają nieco bardziej rozbudowaną tkankę tłuszczową okolicy brzucha.
Lipoliza iniekcyjna wykonywana jest również, gdy chcemy poprawić wygląd swoich ud. Procedura ta znajduje nie tylko zastosowanie w przypadku chęci zmniejszenia ich obwodu, ale także gdy chcemy pozbyć się cellulitu. Dzięki zastosowaniu lipolizy nie musimy się bać o nierówności, bowiem skóra dopasuje się do nowego kształtu i zniknie efekt skórki pomarańczowej. Metoda ta zda także egzamin w przypadku, gdy chcemy wymodelować pośladki.
Kolejnymi partiami ciała w których modelowaniu możemy zastosować lipolizę iniekcyjną, są zbyt grube kolana, ramiona w okolicy tricepsów oraz poduszeczki wokół pach. Dzięki tej metodzie można uzyskać efekt wyrzeźbionej i smuklejszej sylwetki. Procedura ta nadaje się również do usuwania małych fałdek na plecach czy biodrach, a także wymodelowania tzw. „byczego” karku.
Lipoliza iniekcyjna znajduje także zastosowanie jako jedna z technik leczenia steatomastii u mężczyzn. Stanowi ona dobrą alternatywę dla wszelkich innych, inwazyjnych procedur medycznych.
Poprawa wyglądu twarzy dzięki zastosowaniu lipolizy iniekcyjnej
Choć pierwotnie lipoliza iniekcyjna miała stanowić alternatywę dla liposukcji, to jednak co raz częściej używana jest również do modelowania mniejszych partii ciała. Występujący tzw. drugi podróbek, bardzo często jest zmorą wielu kobiet, choć nie tylko. Dzięki zastosowaniu lipolizy iniekcyjnej możliwe jest jego nieinwazyjne usunięcie, co poprawia wygląd twarzy.
Lipoliza iniekcyjna może być także wykorzystana do likwidacji nadmiaru tkanki tłuszczowej pod oczami. Dzięki jej zastosowaniu dochodzi do usunięcia „worków”, co daje efekt nie tylko odświeżenia, ale przede wszystkim odmłodzenia twarzy. Metoda ta używana jest również kiedy chcemy usunąć niepotrzebny tłuszcz z policzków.
Zabiegi lipolizy iniekcyjnej wykonywane są w wielu gabinetach medycyny estetycznej. Cena pojedynczego zabiegu zależy od okolicy, którą chcemy wymodelować, a co za tym idzie - ilości zużytej substancji. Ceny lipolizy iniekcyjnej rozpoczynają się od 300 zł za ampułkę, która wystarcza do usunięcia tkanki tłuszczowej z podbródka.
Bibliografia: www.isaps.org; Kępa A., Lipoliza iniekcyjno-kawitacyjna – nowatorskie podejście do kształtowania sylwetki, Derma News 2012:38, 4-10