Laserowa lipoliza brzucha

Skuteczne i szybkie pozbycie się niechcianej tkanki tłuszczowej to marzenie wielu mężczyzn i kobiet, z których wiele jednak obawia się klasycznego zabiegu liposukcji i związanego z nią bólu. Jednak nowoczesna chirurgia plastyczna im również pozwala w łatwy sposób - alternatywą dla skalpela są zabiegi lipolizy laserowej.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Zabieg lipolizy laserowej stosowany jest do likwidacji tkanki tłuszczowej oraz modelowania sylwetki. Pozwala szybko i skutecznie pozbyć się niechcianego tłuszczu z miejsc trudnych, opornych na ćwiczenia i działania diety, takich jak drugi podbródek, kolana czy ramiona. Zabieg doskonale sprawdza się także podczas usuwania problemu przerostu męskich gruczołów piersiowych, czyli ginekomastii.

Dodatkową, niebagatelną zaletą zabiegu jest jednoczesny termolifting skóry, czyli zwiększenie jej napięcia i pobudzenie włókien kolagenowych, dzięki czemu zabiegowi nie towarzyszy efekt zwiotczenia skóry.

Warto zaznaczyć, że zabieg lipolizy laserowej pozwala na osiągnięcie najlepszych efektów na niewielkich obszarach ciała, takich jak policzki, podbródek czy szyja – wynika to z faktu, że w trakcie jednorazowego zabiegu dezintegracji ulega około 500 ml tkanki tłuszczowej, przez co zabieg na brzuchu czy udach jest mniej wydajny, a jego efekty są mniej zauważalne niż w przypadku kolan czy szyi.

Lipoliza laserowa – na czym polega zabieg?

Laserowe usuwanie tkanki tłuszczowej z ud

Lipoliza, zwana także liposukcją laserową, to małoinwazyjny zabieg, którego skuteczność zasadza się na rozbiciu komórek tłuszczowych i usunięciu ich zawartości. Za pomocą niewielkiego nacięcia lekarz wprowadza pod skórę światłowód lasera o średnicy kilku milimetrów, a działanie światła laserowego w sposób naturalny i bezkrwawy uszkadza błonę komórek tłuszczowych.

Uwolnione z wnętrza komórek trójglicerydy pod postacią emulsji są w ciągu kilku kolejnych dni wchłaniane, a następnie usuwane z organizmu na drodze naturalnych procesów metabolicznych. W przypadku większych obszarów, takich jak brzuch czy pośladki, część uwolnionego z komórek tłuszczu może być odessana.

Ważne: Po zabiegu lipolizy laserowej należy unikać słońca na obszarze poddanym zabiegowi przez co najmniej dwa tygodnie, aby zminimalizować ryzyko przebarwień.

Efekty zabiegu są częściowo widoczne bezpośrednio po jego przeprowadzeniu, jednak na całkowite, w pełni ustabilizowane rezultaty trzeba zazwyczaj poczekać około dwóch miesięcy. W zależności od obszaru, na którym przeprowadzany ma być zabieg, czas jego trwania waha się od 30 do 90 minut.

Lipoliza laserowa wykonywana jest przy pomocy różnorodnych systemów laserowych.

Najlepsze lasery do lipolizy

Najpopularniejsze systemy laserowe:

Wiele z nich posiada certyfikaty amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA – Food and Drug Administration), co stanowi potwierdzenie ich wysokiej skuteczności oraz bezpieczeństwa.

Zalety lipolizy laserowej

Partie ciała oznaczone do lipoizy

Zabieg lipolizy laserowej z zastosowaniem nowoczesnych systemów laserowych jest doskonałą alternatywą dla klasycznej liposukcji przede wszystkim ze względu na minimalną inwazyjność: przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo pacjenta, a po zabiegu pozostaje jedynie niewielka, praktycznie niewidoczna blizna w miejscu wprowadzenia światłowodu lasera.

Dodatkowo promieniowanie laserowe zamyka naczynia krwionośne, dzięki czemu krwawienie jest ograniczone do minimum, znacznie zmniejsza się też ryzyko wystąpienia zasinień czy obrzęków. Rehabilitacja nie jest konieczna – pacjent może wrócić do domu bezpośrednio po zabiegu, dolegliwości bólowe również są minimalne.

Przeciwwskazania do lipolizy laserowej

Jak każdy zabieg medyczny, lipoliza laserowa ma swoje przeciwwskazania.

Przeciwwskazania do zabiegu:
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • choroby serca,
  • cukrzyca,
  • ciąża i karmienie piersią.

Przed zabiegiem zaleca się konsultację z lekarzem w celu oceny ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Zalecenia po zabiegu

Efekty zabiegu lipolizy laserowej są widoczne już po kilku tygodniach, ale pełne rezultaty można ocenić po około dwóch miesiącach. Skóra w miejscach poddanych zabiegowi staje się bardziej jędrna i napięta dzięki stymulacji produkcji kolagenu. Aby utrzymać efekty zabiegu, zaleca się zdrowy styl życia, zbilansowaną dietę oraz regularną aktywność fizyczną.

Po zabiegu pacjent powinien unikać intensywnego wysiłku fizycznego przez okres około dwóch tygodni. Zaleca się także noszenie specjalnych ubrań uciskowych, które przyspieszają gojenie się i pomagają w modelowaniu sylwetki.

 

Źródła:

  • Domenico Piccolo, Mohammed Hussein Mutlag, Irene Fusco, Paolo Bonan, "Facial and body contouring with 1444 nm Nd:YAG laser-assisted lipolysis: Clinical evidence", Skin Research and Technology, 29(7), 2023
  • Franck Marie Leclère i inni, "Laser-assisted lipolysis for arm contouring in Teimourian grades I and II: a prospective study of 45 patients", Lasers in Medical Science, 30(3), 2015
  • Andrzej Przylipiak, "Medycyna estetyczna Podręcznik dla studentów kosmetologii", PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2020

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Lipoliza laserowa - usuwanie tkanki tłuszczowej

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…