W dzisiejszych czasach nie trzeba już przechodzić inwazyjnych zabiegów wymagających znieczulenia ogólnego, powstawania blizn i dolegliwości bólowych po operacji, by wysmuklić sylwetkę. Osoby, które nie mogą się pozbyć nadmiernej ilości tłuszczu z konkretnych miejsc mimo intensywnych ćwiczeń, zdrowego stylu życia i odpowiedniej diety, powinny zainteresować się lipolizą laserową (Laser Assisted Lipolise, LAL), jedną z najbardziej popularnych technik zabiegowych wykorzystywanych w celu usuwania miejscowego nagromadzenia tkanki tłuszczowej.
Lipoliza laserowa – alternatywa dla klasycznej liposukcji
W 2006 roku lipoliza laserowa została zatwierdzona w USA przez US Food and Drug Administartion (FDA) jako procedura bezpieczna i nie powodująca powikłań zagrażających życiu. Od tego czasu przeprowadzono tysiące zabiegów wysmuklających sylwetkę przy pomocy systemów laserowych w klinikach medycyny estetycznej na całym świecie.
Lipoliza laserowa stanowi alternatywę dla klasycznej liposukcji. Jest przeznaczona dla osób, które nie mogą bądź nie chcą poddać się interwencji chirurgicznej – to metoda małoinwazyjna i bezpieczna. Przy pomocy lipolizy można nie tylko wymodelować sylwetkę i pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, ale jednocześnie wzmocnić stan napięcia skóry. System laserowy wykorzystywany przy zabiegu cechuje się własnościami obkurczającymi włókna kolagenowe – jego zastosowanie wywołuje efekt ściągnięcia i napięcia tkanki podskórnej.
Jedną z podstawowych różnic między chirurgiczną liposukcją a lipolizą laserową jest rodzaj stosowanego znieczulenia. Pierwsza metoda wymaga znieczulenia ogólnego, zaś druga – miejscowego. Technologia systemu laserowego zmniejsza inwazyjność procedury, dodatkowo redukuje do minimum krwawienie pozabiegowe. Zabiegowi towarzyszy mniejszy uraz – dzięki zminimalizowaniu mechanicznego uszkodzenia struktur skórnych znacząco zmniejsza się ryzyko krwawych wylewów. Technologia koagulacji drobnych naczyń krwionośnych umożliwia również zredukowanie utraty krwi w trakcie zabiegu. Prócz tego brak konieczności poddania pacjenta narkozie wiąże się z brakiem złego samopoczucia bądź nudności towarzyszącym nierzadko pierwszym dniom rekonwalescencji. W przypadku klasycznej liposukcji pacjent potrzebuje kilku tygodni, a nawet miesięcy, by móc powrócić do normalnej aktywności. Osoba poddana lipolizie laserowej wraca do codziennych obowiązków po upływie 2-4 dni. Kolejnym atutem tej techniki zabiegowej jest możliwość zwiększenia ilości usuniętej tkanki tłuszczowej – dzięki przemienieniu jej w emulsję można wyeliminować więcej tłuszczu i w łatwiejszy sposób.
Lipoliza laserowa cechuje się minimalną ingerencją w organizm pacjenta. Ponieważ jest przeprowadzana poprzez małe nacięcia na skórze, zabieg nie wymaga zakładania szwów. Niewielkie rozmiary powstałych ranek zapobiegają zakażeniom, a prócz tego goją się w przeciągu tygodnia. Jednocześnie umożliwiają założenie drenów odprowadzających płyny.
Lipoliza laserowa – przebieg zabiegu
Zabieg lipolizy laserowej może przejść praktycznie każdy – nie ma przeciwwskazań co do wieku. Procedura jest dedykowana osobom niepalącym, będącym w dobrym stanie zdrowia i posiadającym prawidłową masę ciała. Dopuszczalne są niewielkie odchylenia, ale nie większe niż 25% wagi idealnej pacjenta (wykluczona jest duża nadwaga). Idealnym pacjentem jest osoba prowadząca aktywny tryb życia, z miejscowymi nagromadzeniami nierównej tkanki tłuszczowej, która nie reaguje na wysiłek fizyczny oraz dietę. Lipoliza laserowa jest również odpowiednia dla osób, które chcą szybko wrócić do normalnej aktywności po zabiegu, ponieważ nie mają czasu na przechodzenie długiej rekonwalescencji.
Przed zabiegiem pacjent musi wykonać badanie krwi i moczu. Specjaliści zalecają również przyjmowanie przez kilka dni witaminy C. Na 6 godzin przed poddaniem się lipolizie nie wolno pić ani jeść. Standardowy zabieg wykonany w jednej okolicy trwa ok. 45 minut, a w większości przypadków jest przeprowadzany w znieczuleniu nasiękowym. Polega na wykorzystaniu lasera, którego światłowód jest wprowadzany do tkanki tłuszczowej poprzez niewielkie nacięcie w skórze. Najczęściej wykonuje się je w miejscu załamania skóry, co umożliwia minimalizację późniejszej blizny. Promieniowanie emitowane przez system rozbija błony komórek tłuszczowych, przez co dochodzi do uwolnienia trójglicerydów. Komórki tłuszczowe są zamieniane w emulsję, która po zabiegu (w ciągu kilku kolejnych dni) jest wydalana przez organizm. Jeśli procedura dotyczy obszarów bardziej rozległych, przeprowadzający ją lekarz zajmuje się również niskociśnieniowym odessaniem nadmiaru emulsji. Dodatkowym efektem lipolizy jest napięcie skóry i tkanki podskórnej, stymulowane przez obkurczenie włókien kolagenowych impulsami lasera.
Powrót do normalnego trybu życia jest możliwy po ok. 2-4 dniach od zabiegu. W przypadku procedury przeprowadzonej w rejonie brzucha przez ok. 2 tygodnie należy nosić specjalne ubranko uciskowe. W zależności od rozległości obszaru poddanego działaniu lasera opuchlizna znika stopniowo w ciągu paru tygodni. Dolegliwości bólowe i podrażnienia są na tyle nieznaczne, że mogą je uśmierzyć łagodne środki przeciwbólowe. Po upływie tygodnia można przystąpić do wykonywania lekkich ćwiczeń fizycznych, ale należy powstrzymywać się przed większym wysiłkiem przez ok. 2 tygodnie. W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia infekcji zaleca się poddanie krótkiej kuracji antybiotykowej, a po 10-12 dniach wskazany jest delikatny masaż. Na pełne rezultaty trzeba czekać od 3 do 6 miesięcy.
Ceny lipolizy laserowej w Polsce
Osoby pragnące wymodelować sylwetkę i pozbyć się miejscowego nagromadzenia zbędnej tkanki tłuszczowej mają duży wybór, jeśli chodzi o renomowane kliniki. Lipoliza laserowa znajduje się w ofercie wielu polskich ośrodków – można się jej poddać zarówno w placówkach w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach. Lekarze wykonujący zabieg posługują się różnego rodzaju systemami laserowymi. Przykładowo, ośrodek Esteticmed w Bydgoszczy podczas lipolizy laserowej wykorzystuje Joule ProLipo PLUS amerykańskiej firmy Sciton. Z kolei w Derma-Clinic w Częstochowie stosowanym urządzeniem jest AccuSculpt z certyfikatem CE i FDA.
Klinika Der-Med w Łodzi przeprowadza zabiegi lipolizy laserowej w cenach zaczynających się od 2 tys. złotych. Druga łódzka placówka, Fragmat-Med, oferuje pacjentom lipolizę systemem SmartLipo. Zabieg wykonany na brzuchu kosztuje 4-5 tys. złotych, w okolicach wewnętrznych kolan – od 2,5 do 3,5 tys. złotych, tyle samo kosztuje lipoliza laserowa na ramionach. System Palomar Slim Lipo w wersji 3D znajduje się w ofercie ośrodka WROMED Praktyka Lekarska s.c. Iwona Sławomir Wróblewscy w Radomiu. Zabieg jest łączony z termoliftingiem skóry, a jego koszt jest uzależniony od rejonu poddanego działaniu lasera. Lipoliza laserowa w okolicach brzucha kosztuje 7-8 tys. złotych, cena wymodelowania bryczesów to 4,5-5 tys. złotych, zaś koszt usunięcia tłuszczu z talii wynosi 5 tys. złotych.
Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii „Bellazone” w Częstochowie oferuje pacjentom szeroką paletę zabiegów wysmuklających sylwetkę. Lipoliza laserowa jest wykonywana na różnych obszarach, a cena usługi jest uzależniona od rozległości zabiegu. Przykładowo, 6 tys. złotych kosztuje przeprowadzenie procedury na obszarze pleców, talii bądź „boczków”. Usunięcie zbędnego tłuszczu z brzucha kosztuje 6-9 tys. złotych, zaś z bioder – od 4 do 6 tys. złotych. Laserowe wysmuklenie pośladków wiąże się z poniesieniem opłaty w wysokości 5,5 tys. złotych, a z podbródka – od 3 do 4,5 tys. złotych.
Redukcja tłuszczu laserem w zagranicznych klinikach
Wysmuklanie i modelowanie sylwetki cieszy się dużym powodzeniem, zwłaszcza w krajach, w których duży odsetek mieszkańców zmaga się z nadwagą. Niestety, dla wielu z nich przeszkodą w poddaniu się zabiegowi usunięcia zbędnej tkanki tłuszczowej jest wysoka cena. Jak podaje serwis internetowy plasticsurgery.about.com, w Stanach Zjednoczonych średni koszt lipolizy laserowej oscyluje w granicach $2000-$4000 za usługę przeprowadzoną na jednym obszarze. W przeliczeniu daje to kwoty rzędu 6,1-12,2 tys. złotych.
W innych krajach nie jest wcale lepiej. Pacjent, który zdecydował się na lipolizę laserową w jednej z licznych klinik na Wyspach Brytyjskich, powinien liczyć się z kosztem w wysokości £1,000-£5,000 (takie stawki podaje portal myfacemybody.com). Jedna z tamtejszych placówek, The Sheffield Clinic, przeprowadza lipolizę laserową w cenach £1,5000-£1,800, czyli za ok. 7,4-8,9 tys. złotych. Druga brytyjska klinika, Association of Advanced Laser Body Sculpture w Ryelands, oferuje zabiegi w cenach wahających się w granicach £1,000-£5,000, w zależności od obszaru wymagającego ingerencji lasera.
Zespół medyczny Instant Laser Clinic w Kew Vic w Australii zaleca poddanie się serii minimum 8 zabiegów. Pojedynczy seans z użyciem lasera na obszarze szyi kosztuje 200 dolarów australijskich, klatki piersiowej – 250 dolarów, zaś w rejonie brzucha – 300 dolarów. Zatem, jak można obliczyć, usunięcie zbędnego tłuszczu z okolic brzucha kosztuje w tej klinice 2400 dolarów, czyli ok. 7 tys. złotych.
Wysokie ceny lipolizy laserowej stanowią dla wielu osób barierę nie do pokonania. Z tego powodu są jednym z najważniejszych powodów zagranicznych wyjazdów w celach medycznych osób, które chcą przejść ów zabieg, ale nie przepłacać za niego. Współcześnie bez najmniejszych trudności można wyruszyć do innego kraju i w cenie, w jakiej we własnym państwie przeszłoby się serię procedur z wykorzystaniem lasera, za granicą spędzi się również urlop wypoczynkowy. Coraz więcej turystów medycznych korzysta z tej możliwości, odwiedzając kraje oferujące tańszą opiekę medyczną na wysokim poziomie.
Do polskich klinik coraz chętniej przyjeżdżają Niemcy, Brytyjczycy i mieszkańcy innych państw, w których lipoliza laserowa wiąże się z dużymi kosztami. Polscy lekarze wykorzystują nowoczesne systemy laserowe, są również posiadaczami prestiżowych certyfikatów, co jest bardzo istotne dla pacjentów-cudzoziemców. Personel medyczny naszych klinik posługuje się biegle językami obcymi, co stanowi dodatkową zachętę dla turystów medycznych poszukujących nowoczesnego ośrodka. Można wysnuć wniosek, że zagraniczni pacjenci, zachęceni znakomitą jakością usług i wyposażeniem klinik, będą coraz częściej wybierać nasze placówki.
Mój tłuszczyk usunełam zabiegiem karboksyterapii, zdecydowałam się, bo nie wiedziałam jak inaczej mogę poradzić na tłuszcz na biodrach. Miałam 6 serii, teraz mogę cieszyć się swoim ciałkiem :)
Robią te zabiegi w Łodzi na ul. Piotrkowskiej, wszystko ok, na miejscu jest lekarz, bardzo profesjonalnie i bezpiecznie. np Aqualyx jest dobry
Lipoliza laserowa, to świetne rozwiązanie. Wiem to z własnego doświadczenia...
A nie lepsza jest lipoliza iniekcyjna? Zastanawiam się nad wykonaniem tego zabiegu i własciwie nie wiem czym te dwie metody się różnią. Ktoś moze mi wyjaśni..? :)
Przy lipolizie laserowej mamy rozbijany tłuszcz i jest on odsysany z naszego organizmu. Lipoliza iniekcyjna też jest bardzo skuteczna, należy jednak pamiętać, że przy lipolizie iniekcyjnej tkanki tłuszczowe są metabolizowane i wydalane z naszego organizmu przez sam organizm
Ja osobiście robiłam zabieg gabinecie medycyny estetycznej Jak dla mnie całkiem dobry efekt :) Poszłam, wypróbowałam i jestem strasznie zadowolona. Po wykonaniu pakietu 6 zabiegów zruciłam 7kg i 10 cm :)
a jaki byl koszt tych 6 zabiegow? Czy Pani konkretnie nastawila sie na jakas partie ciala??