W 2000 r. z otyłością zmagało się 300 milionów osób. Wedle statystyk WHO, ta liczba jest znacznie większa – niemal co 4 kobieta w Europie ma BMI > 30 kg/m2. Ta choroba ma katastrofalne następstwa nie tylko dla zdrowia, ale również psychiki. Jak informuje czasopismo PLoS one, niezadowolenie z własnej wagi i sylwetki, oraz pragnienie bycia szczuplejszym deklaruje nawet 83,3% nastolatek, pochodzących z wiejskich regionów Afryki Południowej – gdzie, jak się może wydawać, otyłość nie jest tak częstym problemem jak w krajach cywilizowanych. Ponadto nie tylko niska samoocena, ale również depresja często idą w parze z otyłością. Jak stwierdzają autorzy przeglądu badań z 2010 r., opublikowanego w Archives of General Psychiatry, ryzyko jej rozwoju jest 1,55 razy większe w porównaniu z osobami o normalnej masie ciała.
Chociaż liposukcja nigdy nie była metodą na odchudzanie, pozwala na skuteczną korekcję niedoskonałości sylwetki. W 2014 r. na całym świecie wykonano ponad 1,3 mln takich zabiegów, a usuwanie zbędnego tłuszczu z brzucha i okolic należy do najczęściej wykonywanych rodzajów liposukcji. Liposukcja brzucha jest stosowana w tym celu już od lat 60’ XX wieku, a jej wynalezienie zawdzięczamy włoskim lekarzom – Arpadowi i Georgio Fisherowi. Od tego czasu pojawiło się wiele nowych metod które są bezpieczniejsze, umożliwiają zmniejszenie utraty krwi, są mniej bolesne, oraz pozwalają na skrócenie czasu zabiegu.
Liposukcja brzucha - jak to się najczęściej wykonuje?
Wedle rankingu witryny Lipoadvisor, pierwsze miejsce pod względem popularności w zabiegach liposukcji brzucha otrzymała liposukcja laserowa (Smart Lipo). Działanie lasera ma rozbijać tkankę tłuszczową, dzięki czemu łatwiej jest ją zasysać, a ponadto zapewnia większe napięcie skóry. Odpowiada za to również spowodowana energią lasera stymulacja skóry do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych. Przy stosowaniu tej techniki występuje więc mniejsze prawdopodobieństwo, że po zabiegu pozostaną nieestetyczne fałdy skóry, co jest częstsze przy odsysaniu większych objętości tłuszczu - jak w przypadku brzucha.
Liposukcja ultradźwiękowa brzucha jest delikatniejsza dla otaczających tkanek i odznacza się dużą precyzją. W przypadku usuwania tłuszczu z brzucha to może być istotne, gdyż większa powierzchnia poddawana zabiegowi oznacza wyższe prawdopodobieństwo uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych. Chociaż pierwotnie służyła do modelowania mniejszych partii ciała, jak szyja czy podbródek, liposukcja ultradźwiękowa doskonale nadaje się do konturowania obszarów brzucha czy ud.
Znaczą popularnością cieszy się również liposukcja wodna (Body Jet). Ciśnienie wywierane przez napływającą wodę powoduje fragmentację tkanki tłuszczowej, a płyn może zawierać dodatek środka znieczulającego – co zmniejsza odczuwany ból, i poprawia komfort pacjenta. Zwolennicy Body Jet podkreślają, że zasinienie oraz opuchlizna po zabiegu jest minimalna. Skraca to czas rekonwalescencji po zabiegu, który po usunięciu dużych objętości tłuszczu jest dłuższy, niż przy zabiegach na mniejszych partiach ciała.
Mimo, iż w liposukcji brzucha mogą być stosowane różne techniki, należy pamiętać, że za ostateczny efekt liposukcji odpowiada nie urządzenie, a wprawa chirurga. Nawet najnowsza maszyna w rękach początkującego operatora może nie dać efektów równych klasycznej liposukcji, wykonanej przez doświadczonego specjalistę. Decydując się na liposukcję lepiej jest więc zaufać umiejętnościom wybranego przez nas chirurga plastyka, a nie samej maszynie.
Bibliografia: Wąsowski, Michał, Magdalena Walicka, and Ewa Marcinowska-Suchowierska. "Obesity–definition, epidemiology, pathogenesis." Postępy Nauk Medycznych(2013). Pedro, Titilola M., et al. "Body Image Satisfaction, Eating Attitudes and Perceptions of Female Body Silhouettes in Rural South African Adolescents."PloS one 11.5 (2016): e0154784. Luppino, Floriana S., et al. "Overweight, obesity, and depression: a systematic review and meta-analysis of longitudinal studies." Archives of general psychiatry 67.3 (2010): 220-229. www.who.int; www.news-medical.net; www.surgery.org; www.isaps.org; www.lipoadvisor.com