Zabiegiem, który pomaga pozbyć się niechcianej tkanki tłuszczowej, jest liposukcja. Istnieje wiele odmian tzw. liposukcji klasycznej – wibracyjna, ultradźwiękowa czy laserowa. Liposukcja klasyczna od lat cieszy się powszechnym zainteresowaniem na całym świecie. Jak podają zarówno Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej, jak i Brytyjskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej, zainteresowanie tą metodą w stosunku do lat ubiegłych stale rośnie, co przekłada się na rosnącą z roku na rok liczbę wykonywanych zabiegów.
Obszary ciała najczęściej modelowane liposukcją
Choć tłuszcz można za pomocą liposukcji usunąć niemal z każdego obszaru ciała, najchętniej pozbywamy się niechcianych fałdek z okolicy brzucha, modelując przy tym talię. Inne popularne obszary to wewnętrzna i zewnętrzna strona ud, broda, pośladki, kolana, a także gruczoły piersiowe u mężczyzn cierpiących z powodu ginekomastii tłuszczowej.
Korzyści z liposukcji:
- pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej,
- modelowanie sylwetki,
- likwidacja niechcianych depozytów tłuszczu.
Procedura liposukcji klasycznej brzucha i talii

Liposukcja brzucha i talii jest zabiegiem, który zasadniczo polega na odessaniu tkanki tłuszczowej poprzez zmniejszenie ilości komórek tłuszczowych w wybranych partiach ciała. Jest to operacja dość rozległa i wiąże się nierozerwalnie z dość długim okresem rehabilitacji. Niezależnie od wybranej odmiany liposukcji, w każdym przypadku tkanka tłuszczowa odsysana jest podciśnieniowo za pomocą specjalnej kaniuli po wcześniejszym rozluźnieniu połączeń pomiędzy komórkami tłuszczowymi wstrzykniętym płynem.
Różne odmiany liposukcji udoskonaliły w różny sposób proces rozdrabniania tkanki tłuszczowej, wykorzystując do tego celu ultradźwięki, wibracje czy energię wiązki lasera.
Przebieg zabiegu
Zabieg liposukcji talii i brzucha jest najczęściej wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Przed operacją chirurg oznacza markerem miejsca, z których usunięta zostanie tkanka tłuszczowa. Następnie wykonywane są niewielkie nacięcia, którymi do tkanek podawane są niewielkie ilości płynu. Płyn ten ma ułatwić rozbicie tkanki tłuszczowej, niezależnie od wybranej metody liposukcji.
Następnie rozpoczyna się etap odsysania tłuszczu, który usuwany jest na zewnątrz poprzez specjalne kaniule. Jednorazowo usunąć można około 1-1,5 litra tłuszczu – nigdy jednak więcej niż 3 litry. Miejsca nacięć zaszywa się pojedynczymi szwami, a na obszar poddany liposukcji zakładany jest rodzaj specjalnego uciskowego ubranka, którego zadaniem jest minimalizowanie powstawania obrzęków i zasinień.
Rekomendacje po zabiegu
Ubranko uciskowe należy nosić przez okres 3 tygodni, ponieważ pomaga ono także uelastycznić skórę w miejscu poddanym liposukcji. Aby przyspieszyć procesy regeneracyjne, specjaliści zalecają zaprzestanie palenia, ponieważ nikotyna zaburza mikrokrążenie, przez co utrudnia gojenie się tkanek.
Rehabilitacja po liposukcji i oczekiwane efekty

Rehabilitacja po zabiegu liposukcji trwa zwykle około dwóch miesięcy. Na ocenę ostatecznych efektów należy poczekać około 12 tygodni. Powikłania po liposukcji zdarzają się niezwykle rzadko i najczęściej są wynikiem niestosowania się do zaleceń lekarskich w okresie pooperacyjnym.
Efekty liposukcji klasycznej są dla większości pacjentów bardzo satysfakcjonujące. Zabieg odessania tłuszczu pozwala skutecznie i trwale pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, ponieważ komórki tłuszczowe usuwane są permanentnie.
Przeciwwskazania do wykonania liposukcji
Przed przystąpieniem do zabiegu liposukcji, ważne jest, aby pacjent był odpowiednio zakwalifikowany przez lekarza. Istnieje kilka przeciwwskazań zdrowotnych, które mogą zwiększać ryzyko powikłań. Do najważniejszych z nich należą:
- problemy z krzepliwością krwi – zaburzenia krzepnięcia mogą zwiększać ryzyko krwawień podczas i po zabiegu;
- choroby serca – niewydolność serca lub inne poważne choroby sercowe mogą stanowić przeciwwskazanie do zabiegu;
- cukrzyca – szczególnie jeśli jest źle kontrolowana, może wpływać na proces gojenia;
- infekcje skórne w obszarze, który ma być poddany zabiegowi;
- otyłość olbrzymia – liposukcja nie jest metodą leczenia otyłości;
- choroby autoimmunologiczne – mogą wpływać na odpowiedź organizmu na zabieg.
Zalecenia i porady dla pacjentów po zabiegu
Liposukcja jest zabiegiem, który ma dość duży wpływ na funkcjonowanie organizmu. Z tego powodu samodzielny powrót do domu samochodem jest niezalecany - o zapewnieniu sobie transportu powinni zawczasu więc pomyśleć szczególnie ci pacjenci, których miejsce zamieszkania jest odległe od ośrodka, w którym przeprowadzany jest zabieg.
Pacjenci po liposukcji klasycznej SAL najszybciej jak to jest możliwe są uruchamiani. Chodzenie po zabiegu ma spowodować zwiększenie przepływów krwi oraz zapobieżenie jej zastojowi. Oba zjawiska powodują, że szybciej znikają obrzęki, dodatkowo zmniejszeniu ulega ryzyko powstania w krążeniu zatorów.
Zalecenia dietetyczne i zdrowotne po zabiegu:
- dbanie o odpowiednią dietę,
- wstrzymanie spożywania alkoholu przez około 3 tygodnie,
- zrezygnowanie z palenia papierosów,
- stosowanie środków przeciwbólowych z wyłączeniem aspiryny przez 2 do 3 tygodni,
- rozważenie przyjmowania antybiotyków w celu zapobiegania infekcjom,
- rozważenie masażu lub stosowanie rolki masującej w celu redukcji obrzęków.

Będąc w domu, pacjent powinien dbać o odpowiednią dietę. Jej skład dobierany jest tak, by jak najmniejsze było ryzyko wystąpienia zaparć. Po liposukcji konieczne jest wstrzymanie na okres około 3 tygodni spożywania alkoholu - wynika to z faktu, że płyny tego rodzaju powodują zatrzymywanie wody w organizmie.
Korzystne byłoby również, by osoby po opisywanym zabiegu zrezygnowały z palenia papierosów, ponieważ skutkiem tego nałogu jest pogorszenie gojenia się tkanek. Po przebyciu liposukcji klasycznej normalne jest pojawianie się przez kilka dni dolegliwości bólowych. Redukcja tego objawu możliwa jest przez przyjmowanie środków przeciwbólowych.
Należy jednak pamiętać, że przez około 2 do 3 tygodni nie powinno się korzystać z preparatów zawierających aspirynę, ponieważ zmniejsza ona krzepliwość krwi i w ten sposób mogłaby zwiększyć ryzyko pojawienia się krwawienia. Niektórzy pacjenci po zabiegu otrzymują zalecenie przyjmowania przez kilka dni antybiotyków, które to mają w tym wypadku działać profilaktycznie przeciwko wystąpieniu jakiejkolwiek infekcji.
Kontrowersje nierzadko wzbudza zalecanie masażu po zabiegu liposukcji. Zdania lekarzy co do słuszności tej metody są podzielone, istnieją jednak publikacje naukowe potwierdzające istotność takiego postępowania. Masaż ma na celu usprawnienie krążenia chłonki, co powoduje m.in. szybsze ustępowanie pooperacyjnych obrzęków.
Czasami wystarczające jest stosowanie przez pacjenta specjalnej rolki masującej kilka razy na dzień, u innych osób odpowiedniejsze są zabiegi przeprowadzane przez fizjoterapeutów.
Znaczenie zdrowego stylu życia po liposukcji
Podejmując decyzję o poddaniu się liposukcji brzucha i talii, należy pamiętać, że mimo wszystko nie jest ona w stanie całkowicie zastąpić diety i ćwiczeń. Efekty liposukcji uzyskuje się dość szybko, jednak, aby cieszyć się nimi długi czas, konieczny jest zdrowy styl życia. W przeciwnym razie tkanka tłuszczowa zacznie ponownie gromadzić się w organizmie.
Kluczowe elementy zdrowego stylu życia:
- regularna aktywność fizyczna,
- zbilansowana dieta,
- ćwiczenia kardio jak bieganie czy pływanie.
Warto także pamiętać, że liposukcja nie służy odchudzaniu, a modelowaniu sylwetki u osób, u których nie da się usunąć tkanki tłuszczowej z problematycznych części ciała za pomocą ćwiczeń. Regularna aktywność fizyczna i zbilansowana dieta to klucz do utrzymania efektów zabiegu.
Zaleca się, aby pacjenci po liposukcji wprowadzili do swojej rutyny ćwiczenia kardio, takie jak bieganie czy pływanie, które pomagają w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała i poprawie ogólnej kondycji fizycznej.
Źródła:
- Onelio Garcia Jr., "Ultrasound-Assisted Liposuction", Springer, 2020
- Melvin A. Shiffman , Alberto Giuseppe, "Liposuction Principles and Practice", Springer, 12006
- J. Peter Rubin, Mark L. Jewell, Dirk Richter, "Body Contouring and Liposuction", Saunders, 2012
- Matthew J. Bartow; Blake S. Raggio, "Liposuction" (www.ncbi.nlm.nih.gov), 2023
- Geo N Tabbal *, Jamil Ahmad †, Frank Lista †, Rod J Rohrich, "Advances in Liposuction: Five Key Principles with Emphasis on Patient Safety and Outcomes" (pmc.ncbi.nlm.nih.gov), https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/, 2013
Ultraformer III HIFU to nowoczesny sposób na lifting twarzy bez skalpela oraz lifting ciała. To bezinwazyjny, bezpieczny zabieg, który wykonywać można praktycznie na całym obszarze ciała. Nie wymaga specjalnego przygotowania, znieczulenia i bezpośrednio po wyjściu z gabinetu można wrócić do codziennych zajęć. Co więcej, zabieg może być wykonywany przez cały rok.