Liposukcja klasyczna SAL (od angielskiego suction-assisted liposuction) stanowi jedną z kilku dostępnych metod, pozwalających na pozbycie się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Przez niewielkie nacięcie w powłokach ciała pacjenta wprowadzana jest kaniula, podłączona do urządzenia generującego podciśnienie. Chirurg przeprowadzający zabieg odpowiednio manewruje przyrządem, przez co dochodzi do rozbijania tłuszczu i, następnie, do jego odessania na zewnątrz.
Sama liposukcja nie pozwoli uzyskać oczekiwanego wyglądu sylwetki. Równie ważne, jak odessanie tłuszczu, jest w tym wypadku to, czy pacjent będzie przestrzegał otrzymanych zaleceń lekarskich.
Zalecenia dla pacjentów, którzy przebyli liposukcję klasyczną SAL
Liposukcja jest zabiegiem, który ma dość duży wpływ na funkcjonowanie organizmu. Z tego powodu samodzielny powrót do domu samochodem jest niezalecany - o zapewnieniu sobie transportu powinni zawczasu więc pomyśleć szczególnie ci pacjenci, których miejsce zamieszkania jest odległe od ośrodka, w którym przeprowadzany jest zabieg.
W zależności od doświadczeń lekarzy przeprowadzających liposukcję, w różnym czasie po procedurze polecane jest założenie przez pacjenta specjalnego ubrania uciskowego. Czasami stosowane jest ono już w dniu zabiegu, u innych osób ma to miejsce po upływie doby. Różny jest również okres, przez który istnieje konieczność stosowania takiego wspomagania. Pacjent zostanie poinformowany, czy ubranie uciskowe ma nosić przez dwa, cztery czy sześć tygodni. Celem tego postępowania jest uzyskanie odpowiedniego wymodelowania sylwetki oraz niedoprowadzenie do wystąpienia jakichkolwiek nierówności w obrębie ciała.
Pacjenci po liposukcji klasycznej SAL najszybciej jak to jest możliwe są uruchamiani. Chodzenie po zabiegu ma spowodować dwie rzeczy: zwiększyć przepływy krwi oraz zapobiec jej zastojowi. Oba zjawiska powodują, że szybciej znikają obrzęki, dodatkowo zmniejszeniu ulega ryzyka powstania w krążeniu zatorów.
Będąc w domu, pacjent powinien dbać o odpowiednią dietę. Jej skład dobierany jest tak, by jak najmniejsze było ryzyko wystąpienia zaparć. Po liposukcji koniecznym jest wstrzymanie na okres około 3 tygodni spożywanie alkoholu - wynika to z faktu, iż płyny tego rodzaju powodują zatrzymywanie wody w organizmie. Korzystne byłoby również, by osoby po opisywanym zabiegu zrezygnowały z palenia papierosów, ponieważ skutkiem tego nałogu jest pogorszenie gojenia się tkanek.
Po przebyciu liposukcji klasycznej normalnym jest pojawianie się przez kilka dni dolegliwości bólowych. Redukcja tego objawu możliwa jest przez przyjmowanie środków przeciwbólowych. Należy jednak pamiętać, że przez około 2 do 3 tygodni nie powinno się korzystać z preparatów zawierających aspirynę, ponieważ zmniejsza ona krzepliwość krwi i w ten sposób mogłaby zwiększyć ryzyko pojawienia się krwawienia. Niektórzy pacjenci po zabiegu otrzymują zalecenie przyjmowania przez kilka dni antybiotyków, które to mają w tym wypadku działać profilaktycznie przeciwko wystąpieniu jakiejkolwiek infekcji.
Kontrowersje nierzadko wzbudza zalecanie masażu po zabiegu liposukcji. Zdania lekarzy co do słuszności tej metody są podzielone, istnieją jednak publikacje naukowe, potwierdzające istotność takiego postępowania. Masaż ma na celu usprawnienie krążenia chłonki, co powoduje m.in. szybsze ustępowanie pooperacyjnych obrzęków. Czasami wystarczające jest stosowanie przez pacjenta specjalnej rolki masującej kilka razy na dzień, u innych osób odpowiedniejsze są zabiegi przeprowadzane przez fizjoterapeutów.
W zależności od rozległości zabiegu różny jest czas, w którym pacjent powinien odpoczywać w domu. O długości koniecznego urlopu informuje pacjenta lekarz. Czynności takie, jak intensywne ćwiczenia czy noszenie ciężkich rzeczy, powinny być unikane przez okres około 3 do 4 tygodni.
Przestrzeganie zaleceń po liposukcji klasycznej SAL zwiększa szansę na pełne uzyskanie oczekiwanych efektów terapii. Wymaga to jednak pewnej cierpliwości, ponieważ ostateczny rezultat widoczny jest po upływie około 2-3 miesięcy.
Opracowano na podstawie: www.fda.gov; www.plasticsurgery.org; www.med.umich.edu