Problem powiększonych piersi dotyczyć może (z różnym nasileniem) nawet połowy mężczyzn na świecie. Przyczyną takiego stanu rzeczy są zazwyczaj ginekomastia lub lipomastia, zwana niekiedy ginekomastią tłuszczową lub rzekomą. Chociaż efekt wizualny obu dolegliwości jest bardzo podobny, to odmienne są przyczyny ich powstania i rozwoju:
- Ginekomastia – jest rozrostem tkanki gruczołowej piersi w efekcie zwiększonej aktywności żeńskich hormonów estrogenów (które występują także u mężczyzn w niewielkiej ilości) oraz substancji zewnętrznych o działaniu estrogennym, niektórych leków, chorób ogólnoustrojowych, czy też niedoboru męskich hormonów płciowych (zwłaszcza testosteronu).
- Lipomastia (ginekomastia tłuszczowa) – mianem tym określa się w medycynie nadmierny rozrost tkanki tłuszczowej w obrębie gruczołów piersiowych u mężczyzn, będący najczęściej następstwem otyłości.
Obie dolegliwości często ze sobą współistnieją, stanowiąc problem głównie estetyczny, związany z brakiem akceptacji własnego wyglądu i unikaniem sytuacji, w których trzeba byłoby się zaprezentować otoczeniu bez górnej części garderoby. Groźne może być natomiast pomylenie ginekomastii z nowotworem piersi – na szczęście jest to choroba występująca u mężczyzn bardzo rzadko.
Jakie zastosowanie ma liposukcja klatki piersiowej w leczeniu lipomastii i ginekomastii?
Leczenie ginekomastii oraz lipomastii jest przede wszystkim leczeniem objawowym, mającym na celu pozbycie się nadmiaru niepotrzebnej tkanki z rejonu piersi. W przypadku umiarkowanego powiększenia (tzw. pierwszego stopnia) jednym z najczęściej stosowanych i dających najlepsze rezultaty zabiegów jest procedura liposukcji klatki piersiowej.
"Jeżeli jest to tylko powiększenie związane z przewagą tkanki tłuszczowej, można zastosować zabieg liposukcji i odessać tkankę tłuszczową, pozostawiając gruczoł. Natomiast, jeżeli jest to drugi, trzeci stopień powiększenia, który jest związany nie tylko z powiększeniem samego gruczołu, lecz także z większą ilością skóry, to wtedy wymagany jest zabieg chirurgiczny, który można porównać do zabiegu usuwania guza gruczołu piersiowego u kobiet. Wtedy usuwa się zarówno ten gruczoł, jak i nadmiar skóry. Panowie wolą mieć blizny niż piersi" – mówi dr n. med. Elżbieta Radzikowska, specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej, w artykule, opublikowanym na portalu zdrowie.wprost.pl..
Liposukcja klatki piersiowej to zabieg możliwy do przeprowadzenia za pomocą kilku technik, wykorzystywanych również w liposukcji innych obszarów ciała. Procedura trwa zazwyczaj ok. 60-90 minut i kończy się założeniem opatrunku uciskowego, noszonego przez okres 6 tygodni. Będące pozostałością zabiegu niewielkie blizny po nacięciach (4-12 mm) stają się po upływie pół roku praktycznie niewidoczne. W przypadku lipomastii i ginekomastii, do najczęściej stosowanych metod liposukcji zalicza się:
- Ultradźwiękową liposukcję Vaser Lipo – jej zaletą jest wysoka precyzja "rzeźbienia" operowanego obszaru oraz bezpieczeństwo tkanek sąsiadujących, nerwów i naczyń krwionośnych.
- Liposukcję wodną (WAL) – metoda pozwala na wybiórcze wypłukiwanie tkanki tłuszczowej strumieniem płynu o odpowiednio dobranym ciśnieniu. Podobnie jak w metodzie Vaser Lipo, niszczone są tylko komórki tłuszczowe, bez ryzyka uszkodzenia struktur sąsiadujących.
- Liposukcję laserową - przeprowadzana jest przy pomocy kaniuli emitującej promień laserowy, rozkładający komórki tłuszczowe. Powoduje również obkurczanie włókien kolagenowych, co pozwala na zachowanie sprężystości skóry po wykonanym zabiegu.
Procedura liposukcji klatki piersiowej nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego pacjent, chcący odessać nadmiar tkanki tłuszczowej z klatki piersiowej musi za procedurę zapłacić z własnej kieszeni. Przeciętna cena liposukcji klatki piersiowej w prywatnej klinice waha się w przedziale 5 500 - 6 000 zł.