Metody pomniejszania gruczołu piersiowego tradycyjnie stosowane w chirurgii plastycznej miały znaczną wadę – wiązały się z wykonaniem kilku nacięć, co powodowało pozostawienie nieestetycznych blizn. Dopiero na początku lat 90’ powstała technika opisana przez Benelliego, w której nacięcie wykonywano jedynie w obrębie otoczki sutkowej.
Liposukcja przez długi czas pozostawała niejako w cieniu, ponieważ lekarze obawiali się bliznowacenia oraz nadmiernej retrakcji skóry, która czasem towarzyszy zabiegom odsysania tłuszczu Początkowo więc stosowano ją tylko w wyjątkowych przypadkach, jak znaczna asymetria piersi (występująca w hipotrofii, tj. niedorozwoju gruczołu piersiowego – np. w zespole Polanda), czy wyłącznie w przypadku umiarkowanie dużych piersi. Z czasem zaczęto ją używać bardziej odważnie, nawet w przypadku masy gruczołu piersiowego > 800g, czy u mężczyzn z ginekomastią. Dopiero w 2004 r. ukazała się praca Rohricha i wsp. która udowadniała, że liposukcja przeprowadzona w obrębie klatki piersiowej jest procedurą nie tylko bezpieczną, ale satysfakcjonującą dla chirurgów, i pacjentów.
Jakie są wskazania do liposukcji klatki piersiowej?
Zwykle najlepszymi kandydatkami do liposukcji klatki piersiowej są pacjentki cierpiące z powodu makromastii. Z definicji jest to zbyt duży gruczoł piersiowy, który nie rozwija się proporcjonalnie do reszty ciała. Makromastię dzieli się na łagodną (do 300g), umiarkowaną, oraz ciężką (>800g). Innym wskazaniem jest młodzieńczy przerost gruczołów sutkowych (przerost dziewiczy). Ta choroba może mieć dramatyczny przebieg, a jej powodem jest nadmierna wrażliwość gruczołu piersiowego na hormony. Interwencja chirurga zwykle jest koniecznością, gdyż piersi mogą osiągać gigantyczne rozmiary (osiągając wagę nawet 23 kg), a leczenie hormonalne pozwala jedynie zahamować ich dalszy wzrost. Niewielką asymetrię (rzędu jednej miseczki) również można skorygować tą techniką.
Liposukcja klatki piersiowej jest zabiegiem, do którego powinien kwalifikować doświadczony specjalista chirurgii plastycznej. Pacjentka przed zabiegiem powinna się poddać mammografii. Jeśli w piersiach dominuje tkanka gruczołowa, albo wykrywane są podejrzane zmiany, decyduje to o dyskwalifikacji z zabiegu.
Liposukcja klatki piersiowej w leczeniu ginekomastii
Ginekomastia u mężczyzn jest powodem licznych kompleksów, ale usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej może pozwolić na pozbycie się problemu tam, gdzie zachowawcze metody (dieta, plan ćwiczeń), nie przynoszą pożądanych rezultatów. W przypadku pseudoginekomastii „męskie piersi” są zbudowane są tylko z tkanki tłuszczowej. Efekty liposukcji w leczeniu lipomastii są trwałe, pod warunkiem utrzymania stałej masy ciała. Stosowano już różne metody liposukcji, jednak ich skuteczność się różni. Autorzy publikacji w Journal of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery na podstawie 13-letnich obserwacji zauważają, że liposukcja ultradźwiękowa (UAL) jest w tym zakresie skuteczniejsza od konwencjonalnej.
Ceny zabiegów liposukcji klatki piersiowej wahają się od 2 000 zł do 8 000 zł. Cena uzależniona jest również od zastosowanej techniki – klasyczna liposukcja jest niemal dwukrotnie tańsza (ok. 2 000 zł) od ultradźwiękowej (od 4 000 zł).
Bibliografia: Benelli, Louis. "A new periareolar mammaplasty: the “round block” technique."Aesthetic plastic surgery 14.1 (1990): 93-100. Rohrich RJ, Gosman AA, Brown SA. Current preferences for breast reduction techniques: a survey of board-certified plastic surgeons 2002. Plast Reconstr Surg. 2004 Dec. 114(7):1724-33; Lassus, Claude. "Breast reduction: evolution of a technique—a single vertical scar." Aesthetic plastic surgery 11.1 (1987): 107-112. Wong, Kai Yuen, and Charles M. Malata. "Conventional versus ultrasound-assisted liposuction in gynaecomastia surgery: a 13-year review." Journal of Plastic, Reconstructive & Aesthetic Surgery 67.7 (2014): 921-926. emedicine.medscape.com