Zabiegi liposukcji już od kilku lat znajdują się w czołówce najczęściej wykonywanych procedur z zakresu medycyny estetycznej. Według International Society of Aesthetic Plastic Surgery (ISAPS), w 2014 roku na całym świecie wykonano blisko 1,5 miliona zabiegów odsysania tłuszczu. Plasuje to procedury liposukcji na drugiej pozycji, zaraz po plastyce powiek, na liście najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej.
Po liposukcję sięgają nie tylko kobiety, ale także mężczyźni, którzy pragną wymodelować swoją sylwetkę, a dieta czy ćwiczenia fizyczne nie przynoszą upragnionego efektu. Dane Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych (ASPS) pokazują, że w 2015 zabiegowi poddało się ponad 25,5 tysiąca Amerykanów co stanowiło 12% wszystkich zabiegów.
Historia liposukcji się lat 60 XX wieku. Wtedy to po raz pierwszy wykonywano zabieg usuwania tłuszczu za pomocą łyżeczkowania. Od tamtego czasu procedura nieustannie się rozwija i wprowadzane są co raz to nowsze techniki jej wykonywania. Aktualnie największą popularnością cieszy się liposukcja laserowa, nazywana również lipolizą.
Czym różni się liposukcja laserowa od innych metod?
Procedura lipolizy laserowej uważana jest za jedną z najmniej inwazyjnych, ponadto pozwala ona na usunięcie tłuszczu z prawie każdej części ciała. Stanowi zdecydowanie lepszą alternatywę dla klasycznej liposukcji, która wymaga znieczulenia ogólnego pacjenta, a co za tym idzie, zwiększa ryzyko powikłań. Lipoliza laserowa wymaga wprowadzenia pod skórę tylko malutkich kaniuli przez mikronacięcia, zazwyczaj umiejscowione w naturalnych zagięciach skóry. Dzięki temu procedura jest znacznie mniej inwazyjna, bezpieczniejsza oraz prawie całkowicie eliminuje problem blizn. Co więcej, okres rekonwalescencji jest dużo krótszy w stosunku do klasycznej liposukcji, a efekty widoczne są szybciej.
Najważniejszymi cechami, odróżniającymi lipolizę laserową od innych metod odsysania tłuszczu, jest poprawa napięcia i elastyczności skóry oraz tkanki podskórnej, których nie osiągniemy żadną inną metodą. Głównym działaniem promieniowania, emitowanego przez laser, jest rozbijanie i rozpuszczanie tkanki tłuszczowej, uwalniając tym samym zawarte w niej trójglicerydy. Dzięki temu znacznie łatwiej można usunąć większość niechcianego tłuszczu za pomocą niewielkiej kaniuli, a pozostała część jest redystrybuowana i wydalana przez wątrobę. Dodatkowym działaniem światła lasera jest jego stymulacyjny wpływ na fibroblasty, które odpowiedzialne są za produkcję kolagenu oraz elastyny. Co więcej emitowane ciepło powoduje skrócenie starych włókien kolagenowych. Wszystkie te procesy poprawiają napięcie oraz sprzyjają utrzymaniu efektu jędrnej skóry przez dłuższy okres czasu.
Kolejnym plusem liposukcji laserowej jest brak konieczności wprowadzania specjalnych płynów, które mają na celu wypłukanie komórek tłuszczowych. Dzięki temu znacząco zmniejsza się ryzyko działań niepożądanych. Co więcej światło lasera wpływa również na obkurczenie naczyń krwionośnych, co powoduje ograniczenie krwawienia i powstawania podskórnych krwiaków, tym samym skracając okres rekonwalescencji.
Cena liposukcji laserowej nie odbiega znacząco od cen usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej z zastosowaniem innej metody. W przypadku chęci wymodelowania podbródka za zabieg trzeba zapłać ok 2 500 – 3 000 złotych, aby dokonać poprawy brzucha i talii trzeba wydać około 7 000 zł.
Źródła: www.platicsurgery.org; www.isaps.org