Nadmiar tkanki tłuszczowej to zmora wielu osób, niezależnie od płci czy wieku. Usunięcie niechcianego tłuszczu przy pomocy diety i ćwiczeń bywa niełatwe, a zdarza się, że nawet osoby, którym się to udało, nie są zadowolone ze swojej sylwetki. Tkanka tłuszczowa ma bowiem tendencję do odkładania się w miejscach, z których usunięcie jej jest wyjątkowo trudne, np. w okolicy kolan, podbródka czy pleców.
Zdarza się też, że osoby stosunkowo szczupłe zmagają się z nadmiarem tkanki tłuszczowej w takich problematycznych miejscach, co zaburza proporcje ich sylwetki i wywołuje poczucie niezadowolenia z własnego ciała.
Rozwiązaniem dla osób, które nie mogą pozbyć się uporczywej tkanki tłuszczowej, może być zabieg liposukcji. Warto jednak pamiętać, że nie jest to metoda odchudzania, a jedynie modelowania sylwetki – liposukcja jest wręcz niezalecana u osób otyłych lub z bardzo wyraźną nadwagą.
Obecnie dostępnych jest wiele technik liposukcji, różniących się metodą rozdrabniania i usuwania tkanki tłuszczowej. I tak, oprócz klasycznej liposukcji, mamy do wyboru także liposukcję ultradźwiękową Vaser Lipo, liposukcję kawitacyjną, infradźwiękową NIL, wibracyjną PAL, wodną Body Jet, a także liposukcję laserową LAL.
Cechy i zalety liposukcji laserowej LAL

Liposukcja laserowa LAL (ang. laser-assisted liposuction) to metoda usuwania tkanki tłuszczowej, której istotą jest rozpuszczenie komórek tłuszczowych przy pomocy energii lasera. Ta stosunkowo młoda technika wyróżnia się tym, że – oprócz usuwania tkanki tłuszczowej – ma także pozytywny wpływ na kondycję skóry po zabiegu.
Odpowiednio dobrana długość fali ogrzewa skórę, pobudzając procesy jej regeneracji, dzięki czemu „efektem ubocznym” liposukcji laserowej jest ujędrnienie i obkurczenie skóry oraz zmniejszenie widoczności cellulitu.
Obszary zastosowania liposukcji laserowej:- brzuch,
- ramiona,
- podbródek,
- talia,
- pośladki,
- biodra,
- uda,
- kolana,
- leczenie ginekomastii tłuszczowej u mężczyzn.
Z tego powodu liposukcja laserowa sprawdza się doskonale w przypadku pacjentów z problemem wiotkości skóry oraz do usuwania tkanki tłuszczowej w tych obszarach ciała, gdzie skóra ma tendencje do obwisania (brzuch, ramiona, podbródek).
Laserowa odmiana liposukcji to obecnie jedna z najpopularniejszych technik odsysania tłuszczu. Trudno się temu dziwić: zabieg jest znacznie mniej inwazyjny od klasycznej liposukcji i nie wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego, a przy tym pozwala w sposób skuteczny wymodelować sylwetkę i pozbyć się niechcianych depozytów tłuszczowych.
Nie uszkadza otaczających tkanek, a zastosowanie promieniowania laserowego przyspiesza koagulację naczyń, co do minimum ogranicza krwawienie w trakcie zabiegu.
Procedura ma zastosowanie w usuwaniu tkanki tłuszczowej praktycznie ze wszystkich obszarów ciała. Najczęściej wybierana jest liposukcja laserowa brzucha i talii, pośladków oraz bioder, dużą popularnością cieszy się także usuwanie tą techniką tłuszczu z podbródka, ud i kolan. Liposukcja laserowa ma także zastosowanie w leczeniu ginekomastii tłuszczowej u mężczyzn.
Do laserowego usuwania zbędnej tkanki tłuszczowej stosowanych jest obecnie wiele systemów, wykorzystujących różne długości fali, w tym laser Fotona Dynamis SP, SmartLipo czy AccuSculpt Laser.
Przebieg zabiegu liposukcji laserowej
Zabieg liposukcji laserowej jest stosunkowo prosty i należy do procedur małoinwazyjnych. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym, a światłowód lasera wprowadzany jest przez niewielkie, kilkumilimetrowe nacięcie – na ogół jest ono ukryte w załamaniu skóry, dlatego po zabiegu jest niemal niewidoczne, a proces gojenia się rany jest znacznie szybszy niż w przypadku klasycznej liposukcji.
Technika zabiegu

Światło lasera rozbija w sposób bezkrwawy błony komórkowe komórek tłuszczowych, a zemulgowany tłuszcz jest odsysany z ciała pacjenta. W przypadku niewielkich obszarów zabiegowych istnieje możliwość pozostawienia uzyskanej emulsji w organizmie pacjenta: jest ona usuwana w ciągu kolejnych tygodni na drodze naturalnych procesów metabolicznych.
Cały zabieg trwa najczęściej 30-90 minut, w zależności od rozległości i ilości usuwanej tkanki tłuszczowej.
W trakcie zabiegu liposukcji laserowej tkanka tłuszczowa jest upłynniana, dzięki czemu w łatwiejszy sposób może zostać wyprowadzona na zewnątrz organizmu. Ze względu na niewielkie rozmiary stosowanych w trakcie zabiegu kaniul, ten typ liposukcji wiąże się też ze znacznie obniżoną inwazyjnością w porównaniu do liposukcji klasycznej, mniejsze jest także mechaniczne uszkodzenie tkanek.
Porównanie z innymi metodami liposukcji
Ograniczenia procedury: Istnieją pewne ograniczenia dotyczące ilości tkanki tłuszczowej, którą można bezpiecznie usunąć podczas jednego zabiegu. W zależności od konkretnego przypadku i zaleceń lekarza, zazwyczaj nie należy usuwać więcej niż kilka litrów tłuszczu podczas pojedynczej sesji, aby zminimalizować ryzyko komplikacji.
Porównanie z innymi technikami: W porównaniu z innymi metodami, takimi jak liposukcja ultradźwiękowa czy wodna, liposukcja laserowa oferuje dodatkowe korzyści w postaci ujędrnienia skóry. Techniki takie jak Vaser Lipo mogą być bardziej efektywne w przypadku dużych ilości tłuszczu, ale nie oferują tego samego efektu ujędrniania.
Wodna liposukcja Body Jet jest mniej inwazyjna i może być bardziej odpowiednia dla pacjentów z cienką warstwą tkanki tłuszczowej, ale nie daje takich efektów w zakresie regeneracji skóry jak LAL.
Rekonwalescencja po zabiegu
Ze względu na fakt, że zabieg liposukcji laserowej przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, pacjenta nie dotyczą skutki uboczne, typowe dla znieczulenia ogólnego, takie jak nudności i złe samopoczucie. Okres rekonwalescencji jest także znacznie skrócony w stosunku do klasycznej liposukcji: pacjent na ogół może wrócić do codziennych zajęć już po kilku dniach od zabiegu.
Proces gojenia i zalecenia po zabiegu
Zalecenia po zabiegu:- noszenie specjalnego uciskowego ubranka przez okres do trzech tygodni,
- stosowanie zabiegów ujędrniających po tygodniu od liposukcji,
- stosowanie zwykłych środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty w razie bólu.
Bezpośrednio po przeprowadzeniu odsysania tłuszczu metodą liposukcji laserowej pacjent zakłada specjalne uciskowe ubranko, które powinien nosić przez okres do trzech tygodni, w zależności od wskazań lekarza. Przez kilka dni może utrzymywać się obrzęk i niewielka bolesność miejsca poddanego zabiegowi, a do niwelowania dolegliwości bólowych na ogół wystarczą zwykłe środki dostępne bez recepty.
Po tygodniu od liposukcji zaleca się natomiast stosowanie zabiegów ujędrniających, co przyspiesza proces regeneracji tkanki.
Efekty zabiegu LAL

Podobnie jak w przypadku innych technik odsysania tkanki tłuszczowej, rezultaty liposukcji LAL są trwałe.
Raz usunięta tkanka tłuszczowa nie odradza się w tym samym miejscu, dlatego obszary poddane liposukcji laserowej pozostają wysmuklone już na stałe.
Warto jednak pamiętać, że efekty liposukcji laserowej na ogół nie są widoczne od razu po zabiegu. Pierwsze rezultaty zauważyć można dość szybko, jednak na ostateczny efekt trzeba poczekać około trzech miesięcy.
- ciąża,
- aktywne infekcje skóry,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- nieleczone choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca.
Warto również wspomnieć o potencjalnych przeciwwskazaniach do zabiegu. Liposukcja laserowa nie jest zalecana dla kobiet w ciąży, osób z aktywnymi infekcjami skóry, zaburzeniami krzepnięcia krwi, a także dla pacjentów z nieleczonymi chorobami metabolicznymi, takimi jak cukrzyca.
Przed podjęciem decyzji o zabiegu, ważne jest przeprowadzenie szczegółowej konsultacji medycznej, aby ocenić, czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu.
Źródła:
- Tarek M. Fakhouri, Abdel Kader El Tal, Ayad E. Abrou, "Laser-assisted lipolysis: a review", Dermatologic Surgery, 38(2), 155-169, 2012
- Melanie D. Palm, Mitchel P. Goldman, "Laser Lipolysis: Current Practices" (cdn-uat.mdedge.com), 2009
- Melvin A. Shiffman, Alberto Di Giuseppe, "Liposuction Principles and Practice", Springer, 2016
- Danilo Pereira-Netto, Juan Carlos Montano-Pedroso, Ana Laura E Silva Aidar i inni, "Laser-Assisted Liposuction (LAL) Versus Traditional Liposuction: Systematic Review", Aesthetic Plastic Surgery, 42(2), 376-383, 2018
- Kar Wai Alvin Lee, Lisa Kwin Wah Chan, Angela Wai Kay Lee i inni, "Laser-Assisted Lipolysis Versus Surgical Fat Removal: A Review of Efficacy, Safety, and Patient Satisfaction", Cosmetics, 11(5), 164, 164, 2024