Zabiegi liposukcji (potocznie określane jako odsysanie tłuszczu) polecane zostać mogą tym pacjentom, którzy nie są w stanie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej ze swojego ciała pomimo stosowania takich metod, jak choćby ćwiczenia czy dieta. Procedury te pozwalają poprawić wygląd rozmaitych części ciała, zarówno nóg, pośladków jak i ramion czy brzucha - wszystko zależne jest od potrzeb danego pacjenta.
Rozwój technik odsysania tłuszczu rozpoczął się w latach 70. XX. wieku. W trakcie lat, które minęły od tego czasu, lekarze i technologowie nie próżnowali: pojawiały się różne udoskonalenia dotyczące metodyki usuwania tłuszczu, jak i nowe urządzenia służące do tego celu.
Liposukcja nutacyjna NIL - zasada działania
Skrót NIL pochodzi od angielskich słów Nutation Infrasonic Liposcalpture, co w tłumaczeniu oznacza "nutacyjne infradźwiękowe rzeźbienie tkanki tłuszczowej". Urządzenie do wykonywania tego rodzaju zabiegów liposukcji zostało opracowane przez belgijską firmę Euromi.
Podłączone do aparatury specjalne kaniule (przypominające cienkie igły) poruszają się dzięki sprężonemu powietrzu. Ruch ten określany jest jako nutacyjny - pomijając złożone zagadnienia fizyki, można powiedzieć, że odbywa się on w trzech płaszczyznach i przypomina sposób poruszania się zabawki, tzw. bączka. Dzięki wdrożeniu takiego rozwiązania za pomocą liposukcji nutacyjnej możliwe jest usunięcie większej ilości tkanki tłuszczowej niż w przypadku zastosowania innych metod. Dodatkowo ruchy nutacyjne kaniuli są delikatne i precyzyjne, dzięki czemu zmniejszeniu ulega ryzyko pozostania po zabiegu nierówności w obrębie tkanek.
Liposukcja nutacyjna NIL jest nie tylko dokładna, ale i delikatna. Zawarte w aparaturze czujniki sprawiają, że kiedy kaniula natrafia na tkankę inną niż tłuszczowa, samoczynnie się wyłącza - pozwala to zminimalizować ilość obrzęków czy zsinień, pojawiających się po zabiegu. Oprócz tego rozbijanie grudek tłuszczu zachodzi w taki sposób, że odessany materiał może zostać później wykorzystany do innego rodzaju zabiegów, takich jak powiększanie własnym tłuszczem piersi czy pośladków.
W przypadku opisywanej technologii warto wspomnieć o infradźwiękach. Są to fale dźwiękowe, powstające na skutek ruchów kaniuli, które wywierają dość ciekawy wpływ na struktury, odpowiedzialne za odczuwanie bólu. Okazuje się bowiem, że generowane podczas odsysania tłuszczu metodą NIL infradźwięki mogą zmniejszać odczuwanie tego przykrego doznania, co z pewnością zwiększa komfort pacjentów poddających się zabiegowi.
Przed wykonaniem liposukcji nutacyjnej NIL obszar poddawany terapii jest znieczulany miejscowo. Procedura zajmuje około 2 godzin, podczas jednego zabiegu przy pomocy wprowadzonych do ciała kaniuli możliwe jest usunięcie do 4 litrów tkanki tłuszczowej. Pierwsze efekty liposukcji zauważalne są po upływie kilku- do kilkunastu dni, na ostateczne trzeba poczekać dwa do sześciu miesięcy (czas ten zależny jest głównie od rozległości zabiegu).
Odsysanie tłuszczu opisaną metodą dostępne jest w klinikach w wielu polskich miastach. Cena liposukcji nutacyjnej NIL zależna jest zasadniczo od zakresu zabiegu i sięga od 1 600 do 13 000 złotych.
Opracowano na podstawie: www.euromi.com; www.nutationalnorthamerica.com; www.safarmclinic.be