Nadwaga i otyłość są coraz częściej spotykanymi schorzeniami, a sam proces redukcji masy ciała jest długotrwały i wymaga od pacjenta wielu wyrzeczeń. Sprawia to, że wiele osób nie wytrzymuje reżimu, który polega w dużej mierze na odpowiedniej aktywności fizycznej i ubogokalorycznej diecie.
Zabiegi liposukcji są w stanie natychmiastowo poprawić kształt określonej okolicy ciała, jednakże nie należy ich traktować jako zabiegi odchudzające. Liposukcja nie stanowi alternatywy dla ćwiczeń i diety, a jedynie pomaga usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej z określonych partii ciała, takich jak brzuch, pośladki czy uda.
Jakie są różnice pomiędzy liposukcją wodną a klasyczną
Odsysanie tłuszczu w liposukcji odbywa się z wykorzystaniem specjalnej kaniuli podłączonej do aparatu ssącego. W zależności od mechanizmu pracy kaniuli wyróżnić możemy wiele technik liposukcji, które znajdują zastosowanie w modelowaniu wybranych okolic ciała.
Liposukcja klasyczna znana jest również pod nazwą tzw. liposukcji ssącej SAL (ang. Suction-assisted liposuction). Jest to standardowa metoda liposukcji w przebiegu której operator wprowadzana przez nacięcie w powłokach ciała przygotowaną kaniulę. Kaniula, która podłączona jest do aparatu wytwarzającego podciśnienie, zasysa oderwane komórki tkanki tłuszczowej. Aby wspomóc proces fragmentacji tkanki tłuszczowej lekarz porusza kaniulą w odpowiednich kierunkach. Liposukcja klasyczna nadaje się dobrze do modelowania dużych powierzchni np. brzucha. Jednorazowo podczas zabiegu usuwa się około 2 litrów tłuszczu, a całość procedury odbywa się zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym. Klasyczną liposukcję można też łączyć z innymi rodzajami usuwania nadmiaru tłuszczu, np. z lipolizą laserową, co niejednokrotnie wpływa pozytywnie na uzyskany ostatecznie efekt kosmetyczny.
W porównaniu do liposukcji klasycznej, zabiegi liposukcji wodnej są nowocześniejsze, co przekłada się m.in. na mniejszą traumatyczność całej procedury. W przebiegu liposukcji wodnej WAL (ang. Water-Jet Assisted Liposuction, Body Jet) nie dochodzi do uszkodzenia struktur takich jak naczynia czy nerwy co może mieć miejsce w rzadkich przypadkach liposukcji klasycznej. Dodatkowo odessania tkanka tłuszczowa może zostać ponownie wykorzystana w korekcji i poprawie wyglądu innych okolic ciała, np. biustu pacjentki.
Liposukcja wodna zawdzięcza swoją nazwę wykorzystaniu specjalnego roztworu wodnego w procesie usuwania tkanki tłuszczowej. Wprowadzony przed kaniulę roztwór przenika m.in. do przestrzeni międzykomórkowej i ułatwia proces oddzielania się poszczególnych komórek tłuszczowych. Powoduje to minimalizację ewentualnych uszkodzeń okolicznych struktur, a towarzyszący ból i dyskomfort są maksymalnie zredukowane. Dolegliwości bólowe występuje przy zabiegach liposukcji klasycznej w porównaniu do liposukcji wodnej zazwyczaj trwają dłużej i są silniej wyrażone.
Wszystko to sprawia, że zabiegi liposukcji wodnej można z powodzeniem przeprowadzać z zastosowanie technik znieczulenia miejscowego, a sama procedura ze względu na możliwość przeprowadzenie lipofillingu cieszy się uznaniem wielu kobiet.
Różne są również ceny obu procedur. Cena zabiegu metodą liposukcji klasycznej SAL wynosi w Polsce około 1 900 - 6 000 zł w zależności od wybranej części ciała, poddawanej korekcji. Z kolei cena liposukcji wspomaganej strumieniem wody Body Jet WAL waha się w przedziale 2000 - 7 500 zł.
Bibliografia: www.surgery.org/media/statistics